;

Öğretmen olmak için 40 yaşı geçmeyin!

Türkiye'de en çok ilgi çeken mesleklerden biri hala . On binlerce genç sırada bekliyor. Öğretmen olmanın şartları var. Bunlardan biri de 40 yaş sınırı...

Öğretmen olmak için 40 yaşı geçmeyin!
BAŞLARKEN
Hazırladığımız bu yazı dizisi ile öğretmen adayları ve öğretmenler merak ettikleri tüm sorulara cevap bulabilecekler. GAZETENİZ TAKVİM öğretmen adaylarının ve öğretmenlerin sesi olacak.

Bu yazı dizisi ile -Eğitim Bilimleri Sınavı ile ilgili olarak sınav sorularının çalındığı ve kopya iddialarının tartışıldığı bu günlerde size düşüncelerinizi söyleme fırsatı vereceğiz.
Yetkililere iletmek istediğiniz mesajları TAKVİM aracılığı ile ulaştırma imkanınız olacak.
Yapmanız gereken bizi takip etmek, düşüncelerinizi iletmek.


Küçük yaşlarda, 'Büyüyünce ne olacaksın' sorusuna verilen cevaplardan biridir mesleği. Milletlerin geleceğini inşa eden en önemli ve en onurlu bir mesleğin adıdır öğretmenlik. Bu meslekte yer almak isteyenlerin merak ettikleri en önemli sorulardan bir tanesi de kimlerin öğretmen olabilecekleri konusudur. İşte bu konudaki sorular ve cevapları...

Kimler öğretmen olabilir?

Öğretmen atamaları Millî Eğitim Bakanlığı'nın Talim ve Terbiye Kurulu'nun 7/ 7/2009 tarihli ve 80 sayılı kararında belirtilen yükseköğretim programlarından lisans düzeyinde mezun olanlar arasından alanlar (branşlar) itibarıyla yapılmaktadır. Bu bağlamda her yükseköğretim mezunu öğretmen olarak atanamaz.

Öğretmenliğe atanmada yaş sınırı var mı?

Öğretmenlik mesleğine atanmada yaş sınırı vardır.
Öğretmenliğe ilk defa atanacaklar başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmaları gerekir.

Öğretmenliğe atanmada pedagojik formasyon gerekli mi? Pedagojik formasyon almayanlar öğretmen olabilir mi?Mutlaka pedagojik formasyon almak zorunda mı?

Öğretmeliğe atanabilmek için öğretmen adaylarının, MEB ile Yükseköğretim Kurulu işbirliği çerçevesinde açılan Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans, Pedagojik Formasyon, İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Sertifikası ve İngilizce öğretmenliği için İngilizce Öğretmenliği Sertifikası programlarından birini başarıyla tamamlamış olması gerekmektedir.

Pedagojik formasyonu olmayanlar ne yapmalı ?

Öğretmenliğe atanmada kaynak gösterilen yükseköğretim programlarından mezun olanlardan Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon programını tamamlamamış olanlar, Kamu Personeli Seçme Sözleşmeliler nasıl atanabilir?

Sınavı'nda 75 ve daha yukarı puan aldıkları takdirde, pedagojik formasyon eğitimleri daha sonra yaptırılmak üzere, alan öğretmenliklerine atanabilirler.

Hâlen devlet memuru olup mezuniyeti itibarıyla eğitim kurumlarına atanabilecek durumlarda olanlardan Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon programını tamamlamamış olanların durumu da bu kapsamda değerlendirilir. Bu şekilde öğretmenliğe atananların pedagojik formasyon eğitimleri adaylık dönemi içinde gerçekleştirilir.

SÖZLEŞMELİLER NASIL ATANABİLİR?

Öğretmenlik okulu mezunu KİT'lerde çalışan sözleşmeli personel, nasıl öğretmen olabilir? Sözleşmeli personel olarak çalışanlar, kurumlar KPSS10 sınavına katılmaları ve bu sınavlarda bakanlıkça belirlenen taban puan ve üzerinde puan alanlar, gerekli diğer şartları da taşımaları kaydıyla, ilk atama kapsamında öğretmen olarak atanabilirler.

BİZE ULAŞIN
Sorularınızı ve mesajlarınızı calisan@takvim.com.tr adresine veya ÇALIŞAN yazıp 4122'ye gönderin...

Etiketler: ,
  • 01 Eylül 2010, Çarşamba

kalan karakter 1000

mine dikmen mine dikmen

formasyon hakkını 41 yaşındada olsam almak istiyorum kamuda değilde özel alanda öğretmenlik yapabilmek için yaş sınırının kaldırılmasını istiyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 28.03.2014 00:22
rcpkzl rcpkzl // ERZURUM

Öğretmenlik yaşını gündeme getirmenizi canı gönülden isteyen birisiyim,çünkü 11 yıldır atama bekleyen birisi olarak yaşım 38 oldu ve sadece 2 yılım kaldı hala atama bekleyen birisiyim sizden ricam bu işi gündeme getirirseniz belki ,benim gibi yaşı 38-39 olmuş arkadaşlar da vardır.onlara da bir umut olur da yaş tan dolayı bir hak verebilirler.bu atamalarda yaşı ilerlemiş arkadaşlara öncelik verilmesini sizin aracılığınızla yazmak istiyorum .Herkese selamlar.teşekkürler

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır2
cevapla 01.09.2010 12:17
Müşkülpesent Müşkülpesent

Yaş sorunu büyük bir sorun, Emekli yaşının 65- 70 olduğu bir ülkede 40 yaş sınırlamasının gözetilmesi çok büyük bir saçmalık.. Biz öğretmenler 40 yaşa kadar atanamadıysak bu sosyal devlet olma yolundsa ilerleyen ülkemizin büyük bir ayıbıdır ...

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır0
cevapla 17.04.2011 17:32

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.