Bugünkü
Takvim

de 1 Mart krizi aşılıyor

4 yıldır değişmeyen ücretlerine zam isteyen Değerleme Uzmanları'nın sorunu çözülüyor.

  • Emlak&OTO
  • 27.02.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 27.02.2011 16:04
ABONE OL
Kredide 1 Mart krizi aşılıyor
Bugün'e göre, değerleme uzmanlarının 4 yıldır ücretlere zam yapmayan bankalarla yaptığı görüşmeler sonucu sorun tatlıya bağlanıyor. 2 bine yakın üyesi olan ve yasal statüsü bulunan Değerleme Uzmanları Birliği yönetimi konuyu görüşmek üzere hafta başında yeniden toplanıyor. Bankaların zamma yanaşmaması üzerine Birliğin, isteğini ertelemesi ya da yeni tarifeyi düşürmesi bekleniyor.

4 yıldır ortalama 250 lira olan ücretlerinin 350 liraya çıkartılmasını isteyen gayrimenkul değerleme firmalarının, ücretlerine zam yapılmaması durumunda 1 Mart 2011'de hizmet vermeyi bırakacaklarını açıklamasıyla konut lerinde baş gösteren sorunla ilgili olarak bankalarla Değerleme Uzmanları Birliği yönetimi arasında bu ay sıkı görüşmeler yapıldı. Görüşmelerde bankalar yeni tarifeye ilişkin çekincelerinde değerlemecileri ikna etmeyi başardı.

Sorun yok!

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği (TDUB) Başkanı Murat Parmakçı, konut kredilerinde sorun çıkmayacağı müjdesini verdi. Konuyla ilgili olarak kriz tanımlaması yapılmasına da karşı çıkan Parmakçı "Biz sadece üyelerimizin menfaatini düşünerek ücretlerin artırılmasını istemiş değiliz. Sadece bu işin kaliteli yapılabilmesi için gereken bedelin ödenmesi gerektiğini, ödenen bedellerin düşük olduğunu anlatmaya çalıştık. Bankalar da kendilerince haklı oldukları konuları anlatmaya çalıştı. Biz asla konut kredilerini durduran taraf olmak yada öyle bir tablonun içinde yer almak istemeyiz. Son gelişmeleri Yönetim Kurulu'nda yeniden ele alacağız" dedi.

Yeni kararlar alınabileceğini anlatan Parmakçı, zammın ertelenmesi ya da düşürülmesinin gündeme gelebileceğini de ifade etti. Parmakçı bunun kendileri açısından geri adım sayılıp sayılmayacağına ilişkin soruyu ise "Geri adım olarak düşünmeyin. Bankalar bize işveren kurumlar biz onların müşterisiyiz. Karşılıklı olarak sistemin düzenli işlemesini sağlamamız gerekir" diye konuştu.

Bankalar zamma sıcak bakmadı


Sorun 15 Şubat 2011 tarihinde Değerleme Uzmanları Birliği'nin bir karar alarak üyelerine tebliğ etmesi i

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.