;

Torba'dan 15 müjde

Aylardır hazırlanan ve detayları TAKVİM'den izlenen çalışanlarla ilgili Torba Yasa bitti. Kadrodan doğum iznine birçok yenilik geliyor

Torbadan 15 müjde
Başta kamuda olmak üzere tüm çalışanların merakla bekledikleri yasa tasarısı sonunda tamamlandı. Torba kanun olarak Meclis'e sunulacak tasarı, 'nda imzaya açıldı. 10 gün içinde Meclis'e gelmesi beklenen tasarıda yer alan değişikliklere gazeteniz TAKVİM ulaştı. Çalışmanın başından bu yana en doğruyu bilgiyi aktaran ve detayları günü gününe izleyen TAKVİM'in ulaştığı tasarıda, çalışma hayatı ile ilgili devrim niteliğinde değişiklikler yer alıyor. Sadece memurların değil işçilerin de sorunlarını giderecek yasa tasarısındaki değişiklikler olacakları da etkileyecek.

Tüm 4B'liler kadroya geçiriliyor
4B statüsüne göre sözleşmeli çalışanlar kadroya geçiyor. Böylece 4B uygulaması fiilen sona eriyor. 4B'li istihdam zaruri hallerde 3 aylık veya 6 aylık önemli projeler bazında kullanılacak. Proje bitiminde sözleşmeli çalışanın iş akti fesih edilecek. Yüksek sözleşme ücreti ödenecek. Burada görev yapmak kazanılmış hak sayılmayacak.

4C'liye kadro
Başta TÜİK olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlarında görev yapanlar ile özelleştirme mağduru olarak nitelendirilen 4-C statüsünde istihdam edilenler, öğrenim durumlarına göre çalıştıkları kurumda kadroya geçecek.

Üniversiteli işçilere tercih hakkı

KİT'lerdeki sözleşmeli personel ile kamu kurum ve kuruluşlarında nde istihdam edilen yüksek öğrenim mezunu personelin, 6 ay içerisinde müracaatları halinde kadroya geçmeleri sağlanacak.

Memurlar sınavla müfettiş olabilecek

Memurlara bulundukları kurumda kariyer unvanlı müfettiş ve uzman unvanlı kadrolara atanabilmek için sınav düzenlemesi geliyor. Böylece yaş şartı aranmadan müfettiş olunabilecek.

Bürokrasi yenileniyor

Kamuda görev yapan valiler, genel müdürler, müsteşarlar, müsteşar yardımcıları ve üst düzey yöneticilerin görevlerine son veriliyor. Görevi sona erenlerden müsteşarlar Başbakanlık müşavirliğine, müsteşar yardımcıları ve genel müdürler ise bakanlık müşavirliğine atanmış sayılacak. Tüm bürokrasi baştan aşağı yenilecek. Memur sendikaları ise bu düzenlemeye karşı çıkıyor.

İzin süresinde adalet

399 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye tabi sözleşmeli personel ile memur arasındaki izinlerde eşitsizlik gideriliyor.

Yeni Ceza

En az bir yıl açıktan vekil olarak görev yapanlara, verilecek. Yükseköğretim disiplin kurullarında sendika temsilcisi bulunacak. İLKSAN üyeliği isteğe bağlı olacak. Uyarma ve kınama cezaları tarihe karışırken aylıktan kesme cezası vermek kolaylaşıyor.

Kıyafet özgürlüğü gelecek
Devlet memurlarının bıyık, saç gibi görünümlerini düzenleyen yönetmelik değişiyor. Memurların kılık kıyafetlerine esneklik sağlanıp özgürlük gelecek.

Kadın memura gece nöbet yok

Kadrolu, sözleşmeli ve geçici personel statüsündeki kadın memura, daha az gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilecek.

Sigorta geliyor
Kamu görevlilerine rücu edilen tazminatlara karşılık kurum tarafından mali sorumluluk sigortası yaptırılacak.

İşsizlik sigortası kesilmeyecek

Sümer Holding'de çalışan sözleşmeli personelden kesilen işsizlik sigortası primi kesilmeyecek.

Dengeli tayin

Kamu kurum ve kuruluşları hizmet ihtiyaçları çerçevesinde kamu personelinin ülke geneline dengeli dağıtımını sağlamak üzere, eğitim ve öğretim hizmetleri, din hizmetler sınıfı, yönetici gibi personelini kendi atama ve yer değiştirme yönetmeliklerine göre tayin edebilecek.

Doğum izni 24 hafta oluyor

Getirilen düzenleme ile Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra 16 hafta olmak üzere toplam 24 hafta ücretli analık izni verilecek. Doğum izni 6 aya çıkarılıyor.

Taşeron zulmü bitiyor
Kıdem tazminatı ve yıllık izin konusunda şikayetleri olan taşeron işçilerinin yüzü gülecek. Kamu kurum ve kuruluşlarında alt işverenlerin yanında çalışan işçilerin kıdem tazminatları, hizmet süresi esas alınarak, son çalıştığı kurum ve kuruluş tarafından ödenecek. 1 yılı dolduran işçi izin hakkı kazanacak.

Emeklide kazanacak

657 Sayılı kanundaki özellikle ücret sisteminde ve derece kademe gibi uygulamalarda yapılacak değişiklikler emeklileri de direkt ilgilendirecek. memurlar böylece emekli olacakları zaman daha yüksek tazminat ve maaş alma imkanına kavuşacak.

Maaşlar artacak
Torba Kanun ile, 1 derece verilmesi uygulamasından yararlanmayan memurların sorununu çözüyor. 15 Ocak 2005'ten sonra işe başlayan memurlara 1 derece verilecek. Getirilen düzenleme ile 15 Ocak 2005'ten önce görevde olan memurlarla bu tarihten sonra memuriyete girenler arasında var olan derece farklılığı gideriliyor. Artık yeni başlayan memurlar bir derece uygulamasından faydalanarak memuriyete başlayacak. böylece memurların maaşlarında ve ilerde emekli olduklarında alacakları ücretlerde artış olacak.
  • 02 Haziran 2013, Pazar

kalan karakter 1000

tuncay tosun tuncay tosun

evet bu tayin işi hizmetli arkadaşlara yaradı çünkü arkadaş adamın ailesi orda kendisi yüz km uzakta kendisi okulda kalıyor bu ne kapezelik okul müdürünün umrumda ye derki işim yürüsün diyor inşallah olur tayinler okul müdürünün keyfinden kurtulunur

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.02.2014 16:19
ADALET ADALET

Çaykur Genel müdürlüğünde çalışan Üniversite mezunu işçiler için kanun bir günde çıkarılarak memur yapıldı. Adalet ise, eşitlik ilkesini uyarak kamuda çalışan diğer üniversite mezunları da aynı haktan yararlanmalıdır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.01.2014 16:07
mühendis işçi mühendis işçi

Üniversite mezunu işçilerin memuriyete geçirilerek kamu vicdanını sızlatan haksızlıkların son bulması gerekmektedir. inş bu sefer torba delinip te üniğversiteliişçiler delikten düşmez. Beklemekten yorulduk artık, TÜM MAGDURİYETLER GİDERİLSİN, ÜNİVERSİTE MEZUNU KAMU İŞÇİLERİNE MEMURİYET MÜJDESİ GELSİN.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 17.12.2013 09:43
emekli emekli

okadar torba yasasını okudum ssk emeklisiyle ilgili hiçbirşeyin olmdığının kanısına vardım

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 15.07.2013 18:55
nevsehırlı nevsehırlı

taseron fırmada calısan ıscılerın sadece kıdem tazmınatı ve yıllık ızınlerınde duzenleme yapılacak yoksa baska degısıklıkler yapılacak mı?

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 08.07.2013 21:28

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.