Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 21.05.2013 Gazete

Taşeron zulmü tarih oluyor

TAKVİM taşeronların yaşadığı haksızlıkları sayfalarına taşıdı Ankara 2 milyon işçinin sesini duydu. Tazminattan izin gününe tüm sorunları bitirecek yasa tasarısı tamamlandı

Taşeron zulmü tarih oluyor
İlk kez TAKVİM'in duyurduğu ve sayıları 2 milyonu bulan inin kıdem tazminatı, yıllık izin, ücretlerini tam ve zamanında alamama gibi problemlerinin çözümü için yapılan çalışmada sona yaklaşıldı. Yeni kıdem tazminatı sisteminin ilk olarak taşeron işçiler için hayata geçirilmesi planlanırken, uygulamanın detayları belli oldu.

SEÇİM YAPACAKLAR
'nın çalışmasına göre; her yıl girdi-çıktı yapılması nedeniyle kıdem tazminatı hakkı kazanamayan işçilerin mağduriyeti bitirilecek. Sözleşme sürelerine 3 yıl sınırı getirilecek. Kıdem tazminatı primi, işçinin bireysel kıdem hesabına yatırılacak. Bireysel kıdem hesabı, bireysel emeklilik sistemi içinde nemalandırılacak. Yeni sistemle, mevcut çalışan işçilerin kazanılmış hakları korunacak. Bütün işçiler kıdem tazminatından yararlanacak. İş sözleşmesi süren işçilere, mevcut hali ile devam etme ya da yeni sisteme geçme hakkı tanınacak. Yasanın yürürlük tarihinden sonra işe girenler, yeni sisteme tabi olacak.

ÜCRET VE İZİN DE GARANTİ
Mevcut durumda, taşeron işçileri her yıl işverenin değişmesi nedeniyle yıllık izne de hak kazanamazken, yeni düzenlemeyle buna çözüm bulunacak. Artık alt işverenin yanında çalışan işçinin aynı işyerinde ilk işe girdiği tarih esas alınacak. Alt işveren değişse de işçi yıllık izne hak kazanacak. Asıl işveren, işçilerin ücretlerini aylık olarak kontrol edecek. Ödenmeyen ücret hesaba yatırılacak.

TAKVİM İŞÇİNİN YANINDA
Taşeron işçiler yıllardır izin, ücret gibi birçok sorun yaşıyor. Sayfalarını taşeron işçilere açan TAKVİM, onların sesi olarak tüm sorunlarını günlerce yayımladı. Ankara'da bu konudaki tüm çalışmalar da yine TAKVİM'in takibinde oldu.

kalan karakter 1000

barış barış

taşeron kaldırılsın taşeron işçileri kadroya alınıp işgüvencesi verilsin

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır4
cevapla 22.05.2013 23:03
opr opr

peki herşey güzelde bu karar ne zaman yururluğe girecek maaşlarda düzenleme olacakmı
1 aymı 2 aymı bu aradaki fark kapancakmı yani kadrolu işçiyle taşeron işçinin maaşı saygılar

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır5
cevapla 22.05.2013 17:13
kadir kadir

taşören kaldırılsın taşören işçileri kadroya alınıp işgüvencesi verilsin

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır5
cevapla 22.05.2013 14:26
kibar kibar

taşörenler haklarının verilmesi bekliyoruz bizhaklarımızı verin

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır4
cevapla 22.05.2013 10:04
işveren işveren

bizi tazminatlardan kurtardığınız için teşekkürler

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır10
cevapla 22.05.2013 01:20

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.