Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 15.03.2013 Gazete

!

Sonunda bu da oldu! Her adımda para isteyen 'nı saydım' diye ücret talep etti. Şaşkın vatandaş ise mahkemeye gidecek

Sonunda bu da oldu!
Her işlemden, hatta olmayan işlemden bile para alan , uygulamalarıyla tüketicileri şaşkına çeviriyor. Bankalar işi, getiren müşteriden 'para tümleme ve bozma komisyonu' diye ücret almaya kadar vardırdı. Adana'da bir banka şubesi, senet ödemesi yapan esnaftan, bozuk paralarını sayma bedeli olarak 10 lira aldı.

'DUYAN İNANAMIYOR'
Tüketiciler Birliği, müşterinin dekontla birlikte hakem heyetine başvurmasını isterken; banka, 250 adetten fazla bozuk para için 'para bozma ve tümleme bedeli' aldığını söyledi. Olay, Adana'daki Halkbank Şubesi'nde yaşandı. Zeytin ticareti ile uğraşan , 5 bin lira tutarındaki senedin ödemesi için bankaya gittiğini belirterek, "Ödemeyi 4 bin 700 lira kağıt, 300 liralık madeni para (1 liralık ve 50 kuruşluk) olarak yaptım. 300 liralık madeni parayı saymak için benden 10 lira ücret aldılar" dedi. Şaşkına dönen 20 yıllık esnaf Fuat Turgut, "İlk kez böyle bir durumla karşılaşıyorum. Olayı anlattığım arkadaşlarım kahkahayı basıyor. İnanılmaz bir durum" dedi. Turgut, kendisinin senet ödemek için 45 dakika beklediğine de dikkat çekti. 7 yıldır hakem heyetinde görev yaptığını anlatan Tüketiciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Yakup Çölay, bu tür bir şikayetle ilk kez karşılaştığını anlattı. Banka yetkilileri, bozma ve tümleme bedeli alınmasının 1 yıldır uygulandığını, 250 adetin altı için para alınmadığını belirtti.

MESAİ HARCAMIŞ
Fuat
Turgut, şubedeki görevliyle aralarında geçen diyaloğu şöyle anlattı:
Fuat Turgut: Bu parayı ne için alıyorsunuz?
Bankacı: Bozuk parayı saymak için mesai harcıyoruz. Bunun ücreti.
Fuat Turgut: Ben de 45 dakikadır senedi ödemek için bekliyorum, benim de mesaim gidiyor.
Bankacı: Olsun siz işlem yaptırmaya gelmişsiniz, bu yüzden biz sizden bu parayı alıyoruz
Fuat Turgut: Peki koskoca bankanın bozuk para sayma makinesi yok mu?
Bankacı: Yok.

* Bankalar vatandaştan ücret ve komisyon adı altında 30'dan fazla kalemde para talep ediyor. Bu paraların çoğu mahkeme kararları ile iade ediliyor.


kalan karakter 1000

vatandaş vatandaş

En iyisi toplanıp altarnatif banka kuralım işlemlerimizi ordan yapalım,ele mahkum olmayalım,paramız onların bankasında kalıyor günlerce aylarca vadesiz hesaptan faiz almıyoruz,ama onlar rutin işlemlerden de para kesiyorlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.03.2013 10:45
vatandaş vatandaş

Bunlara inat en iyisi antarnatif banka kuralım, işlemlerimizi ordan yapalım ,o bankalar bakalım nerden para kesecekler ,ele mahkum olmayalım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.03.2013 10:42
paftamir paftamir

tüm bankalar kamulaştırılsın

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.03.2013 09:21

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.