Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 14.03.2013 Gazete
ABONE OL

Etikete 'helal' ayarı

ile larda, alkol ve domuzdan elde edilen madde olması halinde etiketlere yazılacak

Etikete 'helal' ayarı
, , 2011'de yayımladığı Türk Gıda Kodeksi Etiket Yönetmeliği'nde tekrar değişikliğe gidiyor. İçerdiği 'etil alkol' nedeniyle '' tartışmalarına neden olan ve gıdaların etiketlerinde bundan sonra 'alkol içerir' ibaresi yer alacak. Ürünün bileşiminde yer alan alkol miktarına bakılmaksızın en küçük oranda yer alsa bile etikete basılacak olan ibare, marka ile aynı görünürlükte olacak. Bakanlık, hazırladığı yönetmelik taslağını ilgili kuruluşlar için görüşe açtı. Taslakta dikkat çekici düzenlemelerden biri de domuz bileşiminden elde edilen ürünlerle ilgili oldu.

KATKI MADDELERİ...
Gıdanın bileşiminde veya içerdiği bileşenin yapısında domuzdan elde edilen madde bulunması halinde etiketlere 'domuzdan elde edilmiştir' ibaresi basılacak. Gıdalarda kullanılan hayvansal kaynaklı gıda katkı maddelerinin hangi hayvandan elde edildiği de etikette bildirilecek.

Burcu ÇALIK

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.