Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 16.01.2011 Gazete
ABONE OL

Sağlıkta 6 milyar liralık tasarruf

Kayıt dışılıkla mücadele ile gelirleri arttı İlaçtaki tasarrufla sosyal güvenlik açığı azaldı

Sağlıkta 6 milyar liralık tasarruf
Devletin geliri 14 milyar lira artarken, 'nin kanayan yarası sosyal güvenlik açığı ilk kez azaldı. Sosyal güvenlikte 2 milyar liralık tasarruf sağlanırken, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Emin Zararsız, ilaç global bütçe uygulaması ve ilaç fiyatlarındaki indirimle birlikte bu tutarın 6 milyar lirayı bulduğunu söyledi. İşsizlikteki azalma ile birlikte artan sigortalı sayısı, SGK prim gelirlerinde doping etkisi yaptı. Kurum, 2009'da 58 milyar lira pirim geliri elde ederken, 2010'da bu tutar 72 milyara ulaştı. Buna göre, 2010'da prim gelirleri geçen yıla oranla 14 milyar lira arttı. Bu yıl için de 82 milyar liralık prim geliri öngörülüyor. SGK Başkanı Zararsız, kurum olarak ciddi bir performans artışı sağladıklarını belirterek, "Özellikle ilaç sektörüne yönelik uygulamalarla ciddi tasarruf elde edildi. Sağlık harcamaları beklenenin altında kaldı. Geçen yıl sosyal güvenlik harcamalarında 6-7 milyar lira tasarruf oldu" dedi.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.