Netanyahu ateş püskürdü ABD savunmaya geçti! Canlı yayında Blinken’ı hedef aldı: Beyaz Saray toplantıyı iptal mi etti?

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’a resmen ateş püskürdü. ABD’nin İsrail’e silah ve mühimmat sevkiyatına yönelik engellerin “akılsızca” olduğunu söyleyen Netanyahu, “Bize silahları verin, işi çok daha hızlı bitirelim diyorum” derken Beyaz Saray’dan ise cevap gecikmedi. ABD basını ise Netanyahu’nun çağrısının ardından Washington-Tel Aviv hattında kritik bir toplantının iptal edildiğini öne sürdü. İşte, İsrail ile ABD arasındaki silah gerilimine ilişkin tüm detaylar…

Giriş Tarihi 19 Haziran 2024, 13:45 Güncelleme 19 Haziran 2024, 14:22
Netanyahu ateş püskürdü ABD savunmaya geçti! Canlı yayında Blinken’ı hedef aldı: Beyaz Saray toplantıyı iptal mi etti?

İÇİNDEKİLER

Geçtiğimiz aylarda İsrail'e silah ve mühimmat sevkiyatını duraklatan ABD bu hafta Tel Aviv'e 18 milyar dolarlık F-15 savaş uçağı satışına onay verdi. ABD'nin F-15 kararı ile yetinmeyen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu dün ABD yönetimine silah ve mühimmat sevkiyatına yönelik engellerin kaldırılması için çağrı yaparken Dışişleri Bakanı Antony Blinken'a seslendi ve Beyaz Saray'a adeta ateş püskürdü.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahuİsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu

NETANYAHU ATEŞ PÜSKÜRDÜ: DAHA FAZLA YARDIM İSTİYOR

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ı açıkça hedef alan Netanyahu, "Bakan Blinken yakın zamanda İsrail'deyken samimi bir görüşme yaptık, ABD'nin savaşın başından beri İsrail'e verdiği desteği derinden takdir ettiğimi söyledim" dedi.

BLINKEN'I HEDEF ALDI

Blinken'a ABD yönetiminin son birkaç aydır İsrail'e silah ve mühimmat vermemesinin anlaşılmaz bir durum olduğunu söylediğini vurgulayan Netanyahu, ABD'li bakana "ABD'nin en yakın müttefiki İsrail, İran'a ve diğer ortak düşmanlarımıza karşı canı için savaşıyor" dediğini hatırlattı.

İngilizce konuşan Netanyahu açıkça Blinken'ı hedef alırken ABD Dışişleri Bakanı'nın Washington'da bir basın toplantısı düzenlemeyi planlamasından saatler önce yayımlandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony BlinkenABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken

BEYAZ SARAY'DAN CEVAP GELDİ

"Bize silahları verin, işi çok daha hızlı bitirelim diyorum" ifadesini kullanan Netanyahu'ya Beyaz Saray'dan cevap gecikmedi.

Beyaz Saray basın sözcüsü Karine Jean-Pierre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, ABD'nin İsrail'den silah ve mühimmat esirgediği yönündeki iddialarından saatler sonra konuştu ve İsrail'den silah esirgenmediği konusunda ısrar etti.

Jean Pierre, salı günü yaptığı açıklamada Netanyahu'nun konuşması için "Gerçekten neyden bahsettiğini bilmiyoruz." dedi

TEL AVİV'E 14 MİLYAR DOLARLIK EK DESTEK

İsrail'in açık ara en büyük silah ve mühimmat kaynağı olan ABD, yasaya göre İsrail'e her yıl 3,8 milyar dolar askeri yardım sağlıyor. ABD Kongresi geçtiğimiz ay 14 milyar dolarlık ek askeri destek sağlayan bir yasa tasarısını kabul etmişti.

50 F-15 SAVAŞ UÇAĞINA ONAY

ABD basınında çıkan haberlere göre, Demokrat Parti'nin iki önemli kararının imzalanmasının ardından Biden yönetimi İsrail'e, değeri 18 milyar dolardan fazla olan 50 F-15 savaş uçağını da içeren başka bir büyük silah satışına devam edecek.

ABD haber sitesi Axios ise Netanyahu'nun tehditvari konuşmasının ardından Beyaz Saray'ın, perşembe günü üst düzey İsrailli yetkililerle yapılması planlanan toplantının iptal edildiğini öne sürdü.

Axios'a konuşan ABD'li bir yetkili, "Bu karar, bu tür eylemlerin sonuçlarının olduğunu açıkça ortaya koyuyor" dedi.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN