Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 03.12.2019 10:51
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 03.12.2019 11:02
ABONE OL

Dışişleri Bakanı Pompeo'ya ''ye yaptırım yapın' mektubu!

’li Kongre üyeleri, ’ye S-400 hava savunma sitemleri nedeniyle yaptırım uygulanması için Başkan ’ı sıkıştırmaya devam ediyor. Cumhuriyetçi Senatör ve Demokrat Senatör , 'ya mektup yazarak, CAATSA yaptırımlarının Türkiye'ye uygulanmasını istedi. ise, Türkiye'nin 'nun Baltıklar ve Polonya'ya yönelik savunma planlarının önünü tıkadığını söyledi.

Pompeo'ya 'Türkiye'ye yaptırım yapın' mektubu!

'de Cumhuriyetçilerin önde gelen senatörlerinden ile Demokratlardan , ABD 'ya gönderdikleri mektupta, "Sabır gösterme zamanı geçti. Yasayı (CAATSA) uygulama zamanınız geldi. Yasanın uygulanmaması, diğer ülkelere ABD yasalarının herhangi bir sonucu olmadan ihlal edilebileceği gibi korkunç bir mesaj verecektir" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'YE YAPTIRIM TASARISI GELECEK HAFTA MASAYA GETİRİLECEK"
Amerikalı Kongre üyeleri, 'nin Suriye'de başlattığı Barış Pınarı Harekatı'nın ardından Ankara'ya yönelik tavrını sertleştirmişti. Reuters'ın haberine göre; Se Dış İlişkiler Komitesi'nin Cumhuriyetçi Başkanı Jim Risch, gazetecilere yaptığı açıklamada, komitenin Türkiye'ye sert yaptırımlar öngören farklı bir tasarıyı gelecek hafta oylayacağını söyledi. Bunun Türkiye'ye yönelik sabrının azaldığı anlamına gelip gelmediği yolundaki bir soruya Senatör Risch şu yanıtı verdi: "O çoktan olmuştu."

TRUMP, TÜRKİYE'YE YAPTIRIMIN ÖNÜNDE DURDU
Türkiye, Rusya'dan satın aldığı S-400 savunma sistemini geçtiğimiz Temmuz ayında teslim almaya başlamış, sistemin beşinci nesil yeni savaş uçağı teknolojisine ilişkin bilgileri çalabileceği endişesini dile getiren ABD de, Türkiye'yi ortak üreticilerinden olduğu F-35 programından çıkarmıştı. Ancak Trump, kısaca CAATSA olarak bilinen ve Rus savunma sektörüyle iş yapan ülkelere yaptırım uygulanmasını öngören ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası uyarınca, Türkiye'ye yaptırım uygulamamış ve gerçek sorumlunun Patriotl'arı vermeyen Obama yönetimi olduğunu dile getirmişti.

ESPER: TÜRKİYE NATO PLANININ ÖNÜNÜ TIKAMAMALI
ABD , İngiltere'de NATO'nun 70. yılı vesilesiyle gerçekleştirilecek zirve öncesi Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu. Reuters haber ajansına konuşan Esper, Türkiye'nin Baltık ülkeleri ve Polonya'nın savunmasına yönelik NATO planının önünü tıkamaması gerektiğini söyledi.