Bugünkü
Takvim

Gül'den '' değerlendirmesi

  • Siyaset
  • 16.02.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 16.02.2011 21:49
ABONE OL
Gül'den 'Balyoz' değerlendirmesi
Cumhurbaşkanı , davasında son tutuklamalara ilişkin olarak, "Bu sırada bizim bir şey söylememiz mümkün olmaz" dedi. Gül, yargılama sürecinin 'süratli' olması çağrısını da yineledi. Gül, İran'a gerçekleştirdiği resmi ziyareti tamamlayarak yurda döndü. Gül, Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, İran temasları hakkında bilgi verdi. Yapılan görüşmelerde iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da artırılmasının karşılıklı olarak teyit edildiğini bildiren Gül, mevcut ticaret hacminin, iki ülkenin komşuluk hukukuna hiç yakışmayacak seviyede bulunduğunu vurguladı. Gül, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi kapsamında iki bürokratın İran'da kalarak çalışmalara
başladığını kaydetti.

Ekonomi ve enerjinin yanında güvenlik konusunda da görüşmelerde bulunduğunu vurgulayan Gül, "Özellikle sınırda meydana gelen can kayıplarını konuştuk" dedi. Gül, nükleer enerji konusununda önemli konu başlıklarından birisi olduğunu ifade ederek, bu konuda yeni bir yol haritası üzerinde anlaşıldığını ve çalışmaların devam ettiğini söyledi. Gül, "Türkiye'nin bu konunun diyalog ve diplomasiyle çözülmesi için çabaları devam edecektir" dedi. Gül, başta İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad olmak üzere, kendilerini en iyi şekilde ağırlamak için ellerinden gelen gayreti gösteren tüm İranlı yetkililere de teşekkür etti.

Bir gazetecinin, ziyareti sırasında İran'da yaşanan protesto gösterilerini hatırlatması üzerine Gül, protestoların her ülkede olduğunu belirterek, "Burada olduğu gibi orada da olacak. Bazı farklı görüşler olabilir, protesto yapabilir. Biz de televizyondan gördük. Yetkililer bilgi verdiler" diye konuştu. Balyoz davası tutuklamalarına ilişkin soru sormak isteyen bir gazetecinin, ABD'nin Ankara Büyükelçisi'nin konuya ilişkin yaptığı açıklamayı hatırlatması ve soruyu biraz uzatması üzerine Gül, "Beni ilgilendirmez. Sen sorunu sor" dedi.

Gül, davaya ilişkin mahkeme sürecinin devam ettiğine işaret ederek, "Bu sırada bizim bir şey söylememiz mümkün olmaz" ifadesini kullandı. Gül, sürecin süratli olması, tutukluluk sürelerinin uzamaması çağrısını yineleyerek, "Ben bunları ilke olarak söyledim, yine söylüyorum. Ama bunların ötesinde de mahkemeye karışmam" şeklinde konuştu. Bir gazetecinin, 'Bu sürece bazı siyaset kurumundan tepkiler var. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?' sorusuna ise, "Siyasete girmeyeyim" karşılığını verdi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.