Bugünkü
Takvim

Hadım edilen caiz mi?

Trakya için ithal edilen 72 bin lık hadım çıkınca vatandaşlar bu soruyu sordu. İlahiyatçıların yanıtı ise şu oldu: Hiçbir mahsuru yok

ABONE OL
Hadım edilen kurban caiz mi?
'na sayılı günler kala vatandaşı hem heyecan hem stres sardı. Hayvanların fiyatı vatandaşı strese sokarken yurdum insanı ilginç bir tartışmanın ortasında kaldı. Filmleri aratmayan olay Trakya Bölgesi'nde yaşandı. Yetkililer, Trakya'yı şap hastalığından arınmış bölge ilan etti.

Bu nedenle Anadolu'dan Trakya'ya hayvan transferi olmasın diye ilk kez lık hayvan ithalatına izin verildi. Proje kapsamında Uruguay, Avustralya ve Bulgaristan gibi yabancı ülkelerden kurbanlık hayvan ithal etildi. 72 bin kurbanlık ilk parti Türkiye'ye girdi. Ancak hayvanların bir "eksikliği" satıcıyı karalara büründürdü. Çünkü Kurban Bayramı için getirilen hayvanların tamamının hadım edildiği yani üreme organlarının kesildiği anlaşıldı.

'FETVA VERİLMELİ'
Vatandaşın iğdiş edilmiş hayvanı almaya çekineceğini dile getiren Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Demir ise "fetva" istedi. Demir, "Fetva çıkmazsa, Trakyalı kurbanını Anadolu'da keser" dedi. Biga Kırmızı Et Ürecileri Birliği Başkanı Bülent Tunç ise "Diyanet'e sordum, sorun yok dediler. Ama biz halkı ikna edemeyiz" diyerek "uzuz gerilimini" dile getirdi. Ancak ilahiyatçılar söz konusu hayvanların kesilebileceği yönünde görüş bildirdi. Bu arada birçok ülkede, hayvan sürülerini rahat yönetmek için hayvanların yumurtalıkları 2-3 aylıkken buruluyor.

KESİLEBİLİR
Peki bu iddialara ilahiyatçılar nasıl bir cevap verdi. İşte din adamlarının yorumları: .

Din İşleri Yüksek Kurulu eski üyesi Prof. Dr. Saim Yeprem: İğdiş edilmiş hayvanın kurban edilmesinde hiçbir mahsur yoktur. Türkiye'deki büyük başhayvanlar da iğdiş ediliyor ve öküz adını alıyor. Koçlar da burma adını alıyor.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden Prof.Dr. Mehmet Erkal: 700 yıllık fıkıh kitaplarında da bu konu bulunuyor. Geçmişten bu yana bazı hayvanlar iğdiş ediliyor. Boynuzun iki tanesi kırılmış, dişlerinin çoğu dökülmüş, bir ayağı kırık ve hamile olan hayvan kurban edilmez. Ancak iğdiş edilmiş hayvan Kurban Bayramı'nda kesilebilir.

DİYANET:
Kurban edilecek hayvanın sağlıklı, düzgün, âzaları tamam, besili olması gerekir. Kötürüm derecesinde hasta, zayıf, düşkün, bazı âzaları eksik meselâ bir veya iki gözü kör, kulakları ve boynuzları kökünden kesilmiş, dili kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökülmüş, kuyruğu ve memesi kesik hayvanlar kurban olmaz.
kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.