Bugünkü
Takvim

Meslek liseliye 390 TL

Yeni yasa meslek liselileri sevindirecek. Öğrenciler; , 390 lira ücretli staj, özel sağlık sigortası, döner sermaye geliri ve mühendislik imkanı gelecek

Meslek liseliye 390 TL
Meslek lisesine mühendis piyangosu vurdu. TBMM Eğitim Komisyonu'nda kabul edilen yasal düzenlemeler ile ne getirilecek ayrıcalıklar şöyle olacak:

MÜHENDİSLİK DİPLOMASI: Meslek lisesini tamamlayıp, teknik öğretmen unvanını elde edenler için mühendislik fakültelerinde açılacak tamamlama programlarına katılanlar, fark derslerini verip 'mühendis' olacak.

DÖNER SERMAYE: Özel mesleki ve teknik okulların atölye ve laboratuvarlarında üretim yapılması ve bu ürünlerin döner sermaye işletmesiyle satışının yapılması sağlanacak. Bu satışlardan elde edilen gelirlerden öğrenciler de çalışmaları karşılığında pay alabilecek.

ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI: MEB, mesleki ve teknik okullarda eğitim gören öğrencileri iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı özel sağlık sigortasıyla sigortalayacak.

STAJ ZORUNLU: 4 yıllık lise eğitiminin 1 yılında öğrenciler sektörde zorunlu staj yapacak. Bu staj zorunlu eğitim kapsamında değerlendirilecek. 1.8 milyon öğren ci: MEB'e bağlı 3 bine yakın mesleki ve teknik eğitim lisesinde 1.8 milyon öğrenci eğitim alıyor. MEB, bu öğrencilerin her birisini nitelikli işgücü haline dönüştürerek, Türkiye'nin ara eleman ihtiyacını gidermeyi hedefliyor.

DEVLET ÖDEYECEK
Meslek lisesi öğrencilerinin işletmelerde yaptığı staj karşılığında alacakları asgari ücretin yüzde 30'u kadar ödenecek ücretin 3'te 2'sini devlet karşılayacak. Büyük işletmelerde ise 3'te 1'i devlet tarafından ödenecek. Ödeme işsizlik fonundan karşılanacak.

BURS YAĞIYOR
MEB, mesleki teknik eğitimde teknik eleman ihtiyacı duyan Metal Sanayicileri Sendikası ile yaptığı protokol ile bu alanda eğitim alan öğrencilere 10'uncu sınıftan itibaren aylık 200 lira burs sağlanacak. MEB yetkilileri, teknik eleman ihtiyacı olan işverenlerin öğrencilere çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Safure CANTÜRK

kalan karakter 1000

ismail ismail

meslek liseler sigorta mağduru....lütfen devletimiz bu soruna el atsın

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 01.07.2016 13:49
ahmet ahmet

imamhatip lisesinin önünü kapamak için meslek liselerinin hepsine aynı uygulandı puan düşürüyorlardı.yazık oldu o kadar genclerimizi gelecegini mahveti chp zihniyetliler. ALLAH onların çocuklarını daha da beter etsin.bu dünyada ve ahirette de rahat etmesinler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 01.07.2016 10:21
misafir misafir

zamanında bizden puan düşüyorlardı,üniversiteye girmeyelim diye

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 01.07.2016 09:32
EMEKLİ EMEKLİ

Meslek liseliye hayırlı uğurlu olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 01.07.2016 07:09
EMEKLİ EMEKLİ

Üniversiteye ğiremesindiye katsayl koyanlar utansın ,

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 01.07.2016 07:03

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.