Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 27.11.2015 Gazete
ABONE OL

Havyar yiyen sini verecek

düzenlemelerinde en yoksul kesimi gözetecek adımlar atmaya devam edilirken; cep telefonu, kürk, havyar ve kıymetli taşlar gibi ürünlerin ÖTV'si yeniden ele alınacak...

Vergi sisteminde devrim niteliğinde adım
Hükümet, sosyal transfer ve düzenlemelerinde en yoksul kesimi gözetecek adımlar atmaya devam ediyor. 64. Hükümet Programı'nda, vergi sistemine yönelik devrim niteliğinde başlıklar yer aldı. "Temel yaklaşımımız vergi ödeyenlerden daha fazla vergi almak değil, vergi tabanını genişletmek suretiyle gelirlerin kalitesini artırmaktır" denildi. Gelir ve kurumlar vergisi yasaları birleştirilecek. Yüksek teknolojiye dayalı ihracatı ve bu kapsamdaki yatırımları destekleyen vergi teşvikleri getirilecek. Yatırımcının vergi yükü hafifletilecek. Vergi Usul Kanunu sade, kolay uygulanabilir hale getirilecek. Mükellef haklarını artıran, uygulamalarda şeffaflığı sağlayan, uyuşmazlıkların çözümü kolaylaştıran düzenlemeler yapılacak. İstisna, muafiyet, indirimler elden geçirilecek.

YÜZDE 25 UYGULANIYOR
Lüks ve ithal yoğunluğu yüksek tüketim malları tespit ederek caydırıcı vergilendirme için çalışma başlatıldı. Maliye, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) listesini yenilemek için kolları sıvadı. ÖTV yasasının 4 sayılı listesinde yer alan güzellik malzemeleri, havyar, kürk, cep telefonu, kıymetli taşlar, ithal çamaşır makinesi gibi ürünlere uygulanan ÖTV yeniden düzenlenecek. Öncelikle ithalatı yoğun olanlarla ilgili tedbir alınacak. Halen havyar, parfüm, kürk gibi ürünlerden yüzde 20, cep telefonundan yüzde 25 vergi ve sabit ücret alınıyor.

LÜKSÜN BEDELİ VAR
LÜKS ürünlerin tüketiminin azaltılması için alınacak tedbirlerden birisi de uygulanan vergilerin artırılması olacak. Havyar, kürk, mücevher vergisi yeniden düzenlenecek. Ayrıca cep telefonunda da düzenleme bekleniyor. Yetkililer, "Cep telefonunda doğrudan vergi artışı zor. Sabit ücrette bir değişim olabilir" dedi.

Hazal ATEŞ

kalan karakter 1000

ali ali

wallahi Ak parti simdi kamuda ki taseronlara kadro verse ki bu bizlerin hakki artik inan turkiyede partiye inanc artip iki kat olur özellikle bu dönemde haberler bekliyoruz. asil is yardimci is ayriimi yapilmadan kamuda calisan kamuya ait olsa .

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 27.11.2015 13:32
vatandaş vatandaş

vergi reformunda biz çalışanlar olarak vergi düzenlemesi varmı yüzde yirmi yedi vergi ödüyoruz aldığımız zamdan fazla vergi ödüyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 27.11.2015 07:48

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.