Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 20.07.2014 Gazete
ABONE OL

Bağ-Kur borcu siliniyor

Torba'dan Bağ-Kur borcunu ödeyemeyen esnafa müjde geliyor. Tasarıya eklenecek bir madde ile 1.3 milyon Bağ-kur'lu tüm borcunu dondurup kurtulacak

Emekliye borç müjdesi!
TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeleri devam eden Torba yasa tasarısında beklenen Bağ- Kur düzenlemesi 1.3 milyon vatandaşa nefes aldıracak. Komisyonda gündeme gelen, ancak yasaya eklenmesi Genel Kurul aşamasına bırakılan 'borçların dondurulması' hayata geçiyor. Böylece 1.3 milyon Bağ-Kur'lu esnaf borcundan kurtulabilecek. Prim ları nedeniyle sağlık hizmeti alamayan ve liği hak ettiği halde emekli olamayan Bağ-Kur'luların borçları da sigorta süreleri de dondurulabilecek. Düzenleme ile 12 aydan fazla borcu bulunan Bağ-Kur'lulardan önce, anapara borçlarını ödemeleri istenecek.

İSTERSE YENİDEN KULLANACAK
Ödeyemeyenlerin borçları yok sayılacak ve sigorta süreleri dondurulacak. İleride ödemek isterlerse bu süreleri satın alabilecekler. Sayıları 1.3 milyonu aşan 'luların borçlarının 16.6 milyar lirası anapara olmak üzere 23.1 milyar lira olduğu bildirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bu konuyu çok önemsediğini, çünkü bu insanların geçmişten kalan ve ödeyemedikleri borçları nedeniyle sağlık hizmeti alamadıkları için büyük bir mağduriyet yaşadıklarını belirtti. Çelik, Genel Kurul'daki görüşmeler sırasında bu konuyla ilgili düzenleme yapacaklarını söyledi.

EMEKLİLİK HAKKI GELİYOR
Bir süre esnaflık yaptıktan sonra işi bırakan ve daha sonra işçi statüsünde çalışarak prim gün sayısını yükseltmek suretiyle emekli olmaya hak kazanan çok sayıda kişinin de geçmişten kalan Bağ-Kur prim borçları nedeniyle emekli olamadıkları bildirildi. Borçların dondurulmasıyla bu durumdaki kişilerin emekliliklerinin önünde engel kalmayacak.

ESNAFIN MAAŞI KESİLMESİN

Torba yasa görüşmelerini takip eden esnaf örgütleri emekli esnaftan kesilen yüzde 15'lik Sosyal Güvenlik Destek Primi'nin kaldırılmasını gündeme getirmeye hazırlanıyor. Emekli olduktan onra yeniden Bağ-kur'lu bir iş yapan vatandaşların maaşından kesinti yapılıyor. Öte yandan Torba Kanun Tasarısı'nın esnafın borçlarının yapılandırılması açısından çok önemli olduğunu ifade eden TESK Başkanı Palandöken, "Bu yasayla hem esnafımız rahatlayacak hem de devletin kasasına para girecek. Esnaf, en yüksek primi yatırıyor ama en düşük emekli maaşını alıyor. Bu haksızlığın da ortadan kalkması gerekiyordu. Esnaf olarak bu torba yasadan memnunuz" dedi.

kalan karakter 1000

MUSTAFA MUSTAFA

Bu haber gazetelerden başka bir yerde yok yani tasarıya eklenmedi.Eklenmesini bekliyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır4
cevapla 13.08.2014 00:24
murat murat

gazetede çıkan her haberi sayın yetkililer okumuyor galıba gazete halkın sesi biran önce 11 eylul 2014 e kadar dondurun yada ihtiyacı olan gün sayısı kadar prim alınsın. saygılar

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 13.11.2014 17:58
ahmet çelik ahmet çelik

sayın hükümet yetkilileri,1985-1995 döneminde vergi vermeme rağmen bağkur kaydım yok.geriye doğru bağkura borçlanmak için bir düzenleme yapılsın istiyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır6
cevapla 25.07.2014 14:24
Edip Karataş Edip Karataş

Emeklilikte yaşa takılanlarada bir kolaylık getirilsin.Mağduruz!Hükümetimizden Meclisimizden bir düzenleme yapılmasını bekliyoruz.....

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır4
cevapla 22.07.2014 01:04
recai sallı recai sallı

yaşı dolmuş pirimi eksik olanları da emekli edin.
sadece bağkurlular değil, biz de bu vatanın evladıyız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır4
cevapla 20.07.2014 16:08
selma selma

artık eksik prim günü nedeniyle emekli olamayanlarıda düsünün lütfen

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır3
cevapla 20.07.2014 12:45
salim salim

yüzde 95 engeli oldum.geçmişde bağkur pirimimi ödeyemedim.faziyle 31 bin borcum var.devlet benden şimdi bu parayı istiyor amayok yok yok .ödemesn malulen emeki yapmam diyor.ne yapa bilirm dostlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.10.2014 18:04

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.