Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 20.02.2011 Gazete
ABONE OL

Para'göç

; Afşin'deki madende 11 kişinin öldüğü göçük raporunda, işletmeci 'in 'insandan önce kârını' düşündüğünü belirterek, 'paragöz' imasında bulundu

Para'göç
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Çağlan, 'ın Afşin ilçesindeki madende meydana gelen ve 11 kişinin hayatını kaybettiği heyelanlarla ilgili, "Önce Türkiye Kömür işletmeleri, şimdi ise EÜAŞ tarafından işletilen Kışlaköy ocağında 30 yıldır hiçbir ciddi heyelan olmazken, tarafından 4 yıldır işletilen Çöllolar ocağında arka arkaya ölümcül heyelanların olması dikkat çekicidir" dedi.

İŞÇİ SAĞLIĞI HİÇE SAYILDI
Dündar Çağlan, Afşin'deki kömür üretim sahasında meydana gelen heyelanla ilgili, odaları tarafından oluşturulan teknik heyetçe yerinde incelemelerin yapıldığını, görevliler ve olayı yaşayan işçilerle görüşülerek olayın her boyutuyla araştırıldığını belirtti. Heyelanın olduğu Çöllolar kömür sahasının 2007 yılında EÜAŞ tarafından işletilmek üzere 25 yıllığına Park Holding'e devredildiğini ifade eden Çağlan, burada yaşanan facianın, insanı merkeze almayan, kâr etmeye odaklanmış, iş güvenliği ve işçi sağlığının hiçe sayılması gibi nedenlerle oluştuğunu kaydetti. Dündar Çağlan, madencilik politikalarının yeniden gözden geçirilmesi, denetimsiz ve kuralsız çalışan, kaza riskine açık madenciliğin önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.