İzmir depreminde çöken Bayraklı'daki Rıza Bey Apartmanı'nın sulak bostana yapıldığı ortaya çıktı

İzmir depreminde çöken Bayraklı'daki Rıza Bey Apartmanı'nın sulak bostana yapıldığı ortaya çıktı
31.10.2020 12:41

Türkiye dün bir kez daha deprem gerçeğiyle yüz yüze geldi. İzmir'in Seferihisar açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde onlarca vatandaşımız hayatını kaybetti. Yüzlerce vatandaşımız yaralandı. Deprem sonrasında binalarla ilgili sorumsuzluk tekrar gün yüzüne çıktı. İzmir'in Bayraklı ilçesi Sakarya Caddesi Mansuroğlu Mahallesi'nde bulunan 8 katlı Rıza Bey apartmanı depremde çöktü, birçok vatandaşa mezar oldu. Deniz jeoloğu ve jeofizikçi Cenk Yaltırak ise binanın 2000 yılında çevresinin sulak bir bostan olduğunu sosyal medya hesabından paylaştı.


Türkiye'yi yasa boğan 6,6 büyüklüğündeki İzmir Seferihisar depreminde birçok bina yerle bir oldu. Bu binalardan biri de 5 kişinin cansız bedeninin (Saat: 23.00 itibariyle) çıkarıldığı 8 katlı Rıza Bey Apartmanı'ydı.

BALKONLARI ÇATLAKTI İDDİASI
Yepyeni olan apartmanın balkonlarında, depremden önce çatlaklar olduğu iddia edildi.

YALTIRAK'TAN ÇARPICI AÇIKLAMA
Hâlâ arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü apartmanla ilgili çarpıcı açıklama ise deniz jeoloğu ve jeofizikçi olan Cenk Yaltırak'tan geldi.

"TARIM ALANI DEĞİŞKEN ZEMİN YARATIR"
Yerbilimci Yaltırak fotoğrafların altına ise şu mesajı yazdı: "Yıkılan binalardan biri; yepyeni, en alt katı dükkan, sadece 2000 yılında etrafı sulak bostan. Salata ekeceğine apartman ekerek zengin olunan bir bölge. Tarım alanları akarsu yatakları içinde değişken zemin yaratır. Binadaki en ufak hatayı affetmez."

Takvim Gazetesini telefonuna indir | Android

Takvim Gazetesini telefonuna indir | App

HUAWEI APP İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN