Bugünkü
Takvim

Gül gibi karşılama

Prensesi Lilian vefat etti. Ülkede ulusal yas ilan edildi. Buna rağmen Kral Gustof, Cumhurbaşkanı Gül'ü törenle karşıladı. Kral'ın nezaketine karşı Türkiye de jest yaptı

ABONE OL
Gül gibi karşılama
Türkiye'den 'e "ilk resmi ziyarette bulunan devlet başkanı" sıfatıyla İsveç'e giden Cumhurbaşkanı , acı bir tesadüfle karşılaştı. İsveç Kralı'nın amcasının eşi (97), önceki gece vefat etti. Ülkede ulusal yas ilan edildi. Prenses acısı, Gül coşkusunu engellemedi. Yılda 2 kez devlet başkanı ağırlayan Kral Gustaf, programın aynen devam etmesini istedi.

BAYRAK YARIYA İNDİRİLDİ
Gül ve eşi , Stockholm'de atlı arabayla karşılandı. Kral Gustaf ve Kraliçe Silvia, sarayda Gül çiftinin onuruna yemek verdi. Yemek, dünyanın en uzun protokol masasında yendi. Kral'ın bu nezaketine karşı Türkiye de bir jest yaptı. İsveç'teki Türk Büyükelçiliği ve konsolosluklardaki Türk bayrakları yarıya indirildi. Cumhurbaşkanı Gül, bugün İsveç Başbakanı Fredik Reinfeldt ile bir araya gelecek.

KÜLKEDiSİ
Prenses Lilian, Prens Bertil'e 2. Dünya Savaşı sırasında aşık olmuştu. Halktan biri olduğu için kraliyet ailesi evlenmelerine izin vermemişti. Çift evlenmek için 33 yıl beklemişti.

ATLI ARABAYLA SARAYA...
Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, atlı arabalarla Kraliyet Sarayı'na gitti. Kral Gustaf, Cumhurbaşkanı Gül'e İsveç'in en üst düzey nişanı olan ''Serafim Nişanı''nı, Gül de Kral'a Türkiye'nin ''Devlet Nişanı''nı takdim etti.
Ceyda KARAASLAN

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.