Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 25.07.2014 Gazete

Kadro müjdesi

23 bin 4C'liye Bakan Çelik'ten müjde geldi. 4C'lilerin emekli oluncaya kadar iş güvencesi olacak. Niteliklerine göre görevlere kaydırılacaklar. Sürekli istihdam torbaya girdi

Taşerona kadro müjdesi
Çalışma Bakanı Faruk Çelik'ten 4C'lilere müjde geldi. 23 bin 4C'liye yaklaşık yüzde 40'a varan ücret artışı sağladıklarını hatırlatan Çelik, "4C'lilerin ücretleri artık, her 2 yılda bir toplu sözleşme süreçlerinde belirlenecek. Masaya oturup yeni haklara kavuşacaklar" dedi. Bakan Çelik, 4C'lilerle ilgili 2 çalışmayı da anlattı.

HER YIL SÖZLEŞMEYE SON
4C'liler niteliklerine uygun işlerde istihdam edilecek, emekli oluncaya kadar iş güvencesi sorunu yaşamayacak. Böylece yılda 11 ay 28 gün çalışan 4C'liler, emekli olana kadar her yıl 12 ay boyu çalışacak. Bakan Çelik, 4C'liler ile ilgili şu açıklamaları yaptı: "4C'liler her yıl sözleşme yapıyor. 'Her yıl yapılan sözleşmelerde güvencemiz yok' diye ifade ettikleri durumu kalıcı şekle getirebilirmiyiz diye bir çalışmamız var. Emekli oluncaya kadar iş sorunu yaşamayan bir noktaya onları taşımak istiyoruz. Bir diğer sorun ise farklı vasıflarda nitelikli elemanlar var. Onların niteliklerine göre istihdamlarını sağlayabilir miyiz diye çalışmamız var." Bu arada tasarısına 4C'lilerle ilgili istihdam düzenlemesi eklendi. 4-C maddesine eklenen fıkraya göre, özelleştirme nedeniyle iş akitleri feshedilen ve diğer kamu kuruluşlarına nakil hakkı bulunmayan personel de emekliliğine kadar istihdam edilecek.

MADENCiYE 2 GÜN TATİL

Torba yasa tasarısında madencilerle ilgili önemli düzenlemeler yaptıklarını anlatan Bakan Çelik, şunları kaydetti: "Soma'da hayatını kaybeden 301 şehidimizin ailelerine hem ölüm aylığı hem de ölüm geri bağlanmış olacak. Ayrıca şehitlerimizin bir yakınına istihdam imkanını getiriyoruz. Asgari ücretin en az 2 katı kadar bir ücretle ancak maden işçisi çalıştırılabilecek. Haftada 2 gün izin için önerge vereceğiz. Emeklilik yaşı da azalıyor."

İZNİ BAKANLAR KURULU VERECEK
Torba tasarının taşeron işçiler konusunda da yenilikler getirdiğini söyleyen Bakan Çelik, şöyle konuştu: "Hizmet alımının netleşmesi için önemli düzenlemeler yapılması gerekiyor. Biz ne yapıyoruz? Hizmet alımıyla ilgili yapılan gelişmeleri Bakanlar Kurulu belirleyecek. Temizlik için aldığınız bir işçiyi başka bir işte çalıştıramayacaksınız. İhale süresini 3 yıla çıkardık. Aynı işi hem taşeron hem asıl işçi artık yapamayacak."

kalan karakter 1000

isme gerek yok isme gerek yok

bunlar yine bir kılıf uyduracaklar. hak ve adaleti yerine getireceklerine inanmıyorum.yukardakiler kanunu kağıt üzerine yazdırıyorlar.bence uygulama olmayacak.işci mahkemeye giderse işinden olacak bu kadar basit.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır5
cevapla 27.07.2014 22:31
cenk cenk

orman geçici işçileri ile şeker fabrikaları geçici işçilerine bişey yok.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır7
cevapla 25.07.2014 17:00
misafir misafir

orman geçiçi işçileri ne oldu sayın bakanım.bizler unutulmayız inşallah.saygılarımla.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır6
cevapla 25.07.2014 16:23
yusuf yusuf

emeklilikte yaşa takılana mücde yokmu nerde sayın çalışma bakanı bizim için çözülecek bir durum diyordu

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır12
cevapla 25.07.2014 16:13
havva havva

bağkur prim borç ve günlerimizin silinmesini bekliyoruz.çalışma bakanı genel kurulda önerge vereceklerini söylemişti.önerge verilmesini ,verilen sözlerin tutulmasını bekliyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır22
cevapla 25.07.2014 14:53

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.