Bugünkü
Takvim
  • 10 Kasım 2015, Salı

Şota'nın mühendislik hatası

Dayanımı yüksek beton yapmanın temel kuralı, ana malzeme olan kum ve çakılın farklı farklı büyüklüklerde seçilmesidir. Yani en küçüğünden en büyüğüne göre her boyutta kum ve çakıl az veya çok olarak betonun içine girer. Mühendisler bu seçme işine karışım hesabı derler. Böylece boşluğu mümkün olduğunca az, sağlam bir beton üretilir. Trabzonspor'un sorunu da karışım hesabının yanlış olması çünkü hep aynı tipte oyuncuları yanyana koyuyor ve boşluklu, mukavemeti az bir takım ortaya çıkıyor. Bunun sorumlusu da kuşkusuz öncelikle sürekli yanlış hesap yapan Şota Arveladze.

AĞIR VE ETKİSİZLER
Defansın göbeğinde değişmeli oynayan Mustafa Yumlu, Aykut ve Douglas, kesici ve hava toplarında etkili aynı tip oyuncular. Yerden ve hızlı oynandığı zaman, hele defansın arkasına oyuncu kaçırıldığı zaman bu üç oyuncu da ağır ve etkisiz kalıyor. Mesela Osmanlıspor bunu gördüğü için her kontratakta defansı hallaç pamuğu gibi dağıttı ve farklı kazandı. Daha sezon başında Trabzonspor'un performansını Mehmet Ekici belirleyecek demiştik. Mehmet, özel bir futbolcu ve onun yokluğuna özel bir vurgu gerekiyor. Ancak gözden kaçan bir başka unsur Özer ve Erkan'ın da Mehmet'e benzer tarz oyuncu olmaları. Bu üç oyuncu da kanat oyuncusu değil. Özellikle Erkan'ın top aldığı zaman yapacağı tek şeyi yani ortaya dönüp şut çekmeye çalışacağını, boşluk yoksa sağına pas vereceğini seyirci bile ezberledi.

AYNI TİPTELER!
Erkan
, transferi esnasında yaşanan gürültü kadar etkili bir oyuncu değil. Hele ısrarla oynatıldığı sol kanatın futbolcusu hiç değil. Forvet arkası, en azında ortada oynarsa verim alınabilir. İyi bir Mehmet varken ilk 11'de oynaması şart da değil. Okay ve Mbia iyi ama aynı tip oyuncular. Oyunun esas olarak savunma yönünü oynuyorlar. Üstelik ikisinin de sezon başına göre performansları düştü. Trabzon'daki maçlarda aynı anda takımda olmaları hücum gücünü azaltıyor.

KENDİ İPİNİ ÇEKTİ
Cardozo ve N'Doye
de aynı tip oyuncular. İkisi de istenen formda değil hele N'Doye tam bir hayal kırıklığı, futbolda golü olmayan golcüden daha dramatik bir şey olamaz. Şota'nın aynı anda oynadıkları zaman N'Doye'i sağ kanada kaydırması bu futbolcunun oynamamasından kötü ve anlamsız. Trabzonspor'un çöküşü nasıl başladı? Sezona çok iyi başlayan Cavanda'yı alıp sol beke koymakla bir maçın ortasında intihar eden Şota'nın bu ısrarı bir maç daha sürdürmesi kendi ipini çekmesi oldu. Üstelik elinde Yusuf varken bunu yaptı.

BÜYÜK BİR FARK VAR
Bir takım neden başarısız olur? Oyuncuların yetersiz olmasından ve/veya iyi yönetilmemesi yüzünden. Trabzonspor'un oyuncu kalitesi beklenen düzeyde değil, bu acı bir gerçek ama bu kadar başarısız olacak bir takım da değil. İşte burada hoca farkı giriyor. Geçmişin iyi futbolcusu, bugünün sempatik insanı Şota ile Arveladze hoca arasında büyük bir fark var. Birinci özelliklerinin kredisi de bitti gibi.

SİNİRLİ VE GÜVENSİZ
Arveladze hoca takımını kuramadı, oturtamadı. Takımla mayası uyuşmadı. Saha kenarında çok tedirgin, sinirli ve güvensiz duruyor. Oyun içinde yaptığı hamleler yanlış çünkü oyuncularına hem teknik hem de psikolojik olarak hakim değil., Kısacası Şota'nın ortaya çıkardığı beton iyi evsafta değil çünkü karışım hesapları yanlış.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
  • ve ya