SON DAKİKA! Tarihi Vaniköy Camii'nde çıkan yangınla ilgili soruşturma tamamlandı

SON DAKİKA! Tarihi Vaniköy Camii'nde çıkan yangınla ilgili soruşturma tamamlandı
21.01.2021 13:46

Son dakika haberine göre İstanbul Üsküdar'da bulunan tarihi Vaniköy Camii'nde çıkan yangınla ilgili başlatılan soruşturma tamamlandı. Soruşturmada yer alan itfaiye raporunda yangının elektrik tesisatından çıktığının belirlendiği ve kasıt olmadığı tespit edildi. Şüpheli olarak soruşturulan Mehmet Vani Vakfı maliki Uğur Vanioğlu hakkında kamu davası açılmasına yer olmadığına da karar verildi.


İstanbul Üsküdar'da bulunan tarihi Vaniköy Camii'nde çıkan yangınla ilgili başlatılan soruşturma tamamlandı. Soruşturmada yer alan itfaiye raporunda yangının elektrik tesisatından çıktığının belirlendiği ve kasıt olmadığı tespit edildi. Şüpheli olarak soruşturulan Mehmet Vani Vakfı maliki Uğur Vanioğlu hakkında kamu davası açılmasına yer olmadığına da karar verildi.

İŞTE YANGINLA İLGİLİ HAZIRLANAN RAPOR
Tarihi Vaniköy Camii yangınına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan bilirkişi raporu, yangının eskimiş elektrik sisteminden çıktığını belirledi. Yangında kasıt olmadığı belirtilen raporda, eskimiş elektrik sistemini denetlemeyen vakıf yönetimi, gerekli tedbirleri almakta yeterli dikkati göstermediği için kusurlu bulundu. Caminin duvarlarının Bağdadi tarzı yapı sınıfına girdiği, sıvanın altındaki ağaç boşluklarında gezen alevin fark edilmesinin imkansıza yakın olduğu savunulan raporda, "Alevler sinsice bu yolları kullanarak yangının büyümesini sağlamıştır" denildi.

Boğazda bulanan tarihi Vaniköy Camii 15 Kasım 2020 tarihinde çıkan yangınına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında alınan bilirkişi raporu soruşturma dosyasına gidi.

BAĞDADİ YAPI YÜZÜNDEN DUVARIN İÇİNDEN SİNSİCE GEZEN ALEVLER FARK EDİLMEDİ
Caminin duvarlarının Bağdadi tarzı yapı sınıfına girdiği belirtilen bilirkişi raporunda, duvar görünümünün içinde ağaç sepet örgütü gibi bir set bulunduğu, sıvanın altındaki ağaç boşluklarında gezen alevin fark edilmesinin imkansıza yakın olduğu savunuldu. Raporda, "Caminin her tarafına alevlerin gezmesini sağlayan binanın iç bölmelerinin bağdadi yapı olmasıdır. Yangın anında alevlerin sinsice bu yolları kullanarak yangının büyümesini sağlamıştır. Bağdadi tarz yapılar İstanbul'un genelindeki bütün ahşap binalarda kullanılmıştır" denildi.

"BU YANGINI ANCAK İTFAİYECİ TESPİT EDERDİ"
Caminin alttan ısıtma sistemi kablolarında meydana gelen ısının zamanla aleve dönüştüğü kaydedilen bilirkişi raporunda, "Caminin alttan ısıtma kablolarında meydana gelen ısı, zamanla alev kaynağı başlayıp daha sonra duvar içlerinden sinsice yayılıp her şeyi tutuşturarak büyümesiydi. 3 kez, belki de daha fazla kontrol edilerek kaynağı bulamamalarının nedeni alevin duvar içinden gezmesi idi. Bunu ancak bir itfaiyeci bilir. Ne kokuyu doğru anlayabilirler ne de alev kaynağına ulaşabildiler. Kamera kaydında başlama saati 11.15, bizim kanaatimize göre daha önce ve itfaiyenin müdahalesi 13.17. Her şey net olarak 2 saatte gerçekleşmiş oldu" denildi.

KADINLAR BÖLÜMÜNDE BAŞLAMIŞ
Yangının başlangıcının elektriksel kablolardaki kaçaktan kaynaklı olabileceği kaydedilen bilirkişi raporunda, yangının caminin kadınlar bölümünde başladığı ifade edildi.

YANGINI DİKKATSİZLİK BÜYÜTTÜ
Olay günü orada bulunan kişiler tarafından 11.15 gibi koku duyulduğu, 3-4 kez kontrol edilmesine rağmen bu kişilerin kokuya bir ad koyamadığı belirtilen raporda, "Bir yangının başlangıç ve ortaya çıkışı 2, 4 saat bazen de 6 saat içinde gerçekleşir. Bu olayda kasıt olmamakla birlikte bilgisizlik, dikkatsizlik sonucu yangın olayı meydana gelmiş ve büyümüştür" denildi.

Camide bulunan kişiler tarafından fark edilen kokunun elektrik kablosunda meydana gelen ısınmadan kaynaklandığı kaydedilen bilirkişi raporunda, "Elektrik kesilmiş olmasına rağmen ısınmış / ergimiş kablo izolasyonunun daha sonra alev kaynağına dönüştüğü ya da elektriğin kesildiği panodan beslenmeyen başkaca bir elektrik kablosundaki ergimeden meydana geldiği" savunuldu.

Caminin tesisatının çok eski olduğu bilgisine yer verilen raporda, "İzolasyon malzemesinden meydana gelen, koku açığa çıkaran bu ısı, daha sonra ahşap ya da başkaca bir malzemeye sirayet etmiş ve yangının çıkmasına neden olmuştur" denildi.

Copyright © 2021 Tüm hakları saklıdır. TURKUVAZ HABERLEŞME VE YAYINCILIK ANONİM ŞİRKETİ