Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 09.10.2009 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 09.10.2009 16:01
ABONE OL

Kiracılara kötü haber geldi

Elektrik faturasını ödemeyen ya da 10 yılı dolduran kiracı evden çıkartılabilecek, ev sahibi akrabasını mazeret gösterebilecek.

Sabah'ın habere göre, TBMM Genel Kurulu, AB'ye uyum kapsamında hazırlanan Borçlar Yasa Tasarısı'nı görüşülmeye başladı. 650 maddeden oluşan yeni tasarıda yer alan maddeler:

Depozitolar kontrol altına alınıyor. Buna göre; konut ve çatılı işyerleri için verilen miktar 3 aylık kira bedelini aşamayacak.

Faturasını ödemeyen kriacı evden çıkartılabilecek.

Eşinin rızası olmadan ev boşaltılamayacak, kira sözleşmesi fesh edilemeyecek.
Mal sahibi, üst ve alt soyunun (torun, kardeş vb.) gereksinimlerini gerekçe göstererek kiracının çıkmasını talep edebilecek.

Kira artışı bir önceki yıla ait Üretici Fiyat Endeksi'ni geçemeyecek. 5 yıl aynı evde oturan kiracı, emsal kira bedellerine göre 'hakkaniyet ve dürüstlük kuralına uygun' oran isteyebilecek.

Mal sahibi, 10 yıl sonunda en az 3 ay önce haber vermek koşuluyla herhangi bir sebep göstermeden sözleşmeye son verebilecek.

Eşlerden biri, herhangi birine banka kredisi, kredi kartı gibi çeşitli işlemler için kefil olacaksa eşinin yazılı iznini alacak. Kiracı, komşulara gerekli saygıyı gösterecek. Aksi taktirde mal sahibi, 30 gün içinde durumunu düzeltmesi için ihtarda bulunacak.

Kiracının yüksek sesle müzik dinleme, gürültü yapma, balkonda mangal yakma gibi davranışları komşular tarafından istenmezse, ev sahibi yazılı bildirimle sözleşmeyi hemen feshedebilecek.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.