Vav TV İzle
Sesli dinlemek için tıklayınız.
  • 10 Ocak 2022, Pazartesi

Rapor sisteme mutlaka işlenmeli

İşveren olarak işçinin istirahat raporunu Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) bildirmek sorunlu mu?
İşçinin hastalık zamanında istirahat raporu alması, maaşında yaşanacak kesintinin olmaması ve eksik gün sayılmaması adına iş hukuku kapsamında önemliyken, işverene teslim edilen raporun SGK tarafına bildirilmesi gerekir.
İşveren tarafından bu belge '01-İstirahat' yazısı ile e-bildirge sistemine girilmelidir.
SGK ise 'çalışmadı' bildirimini alarak, işçiye rapor parasını öder.
Aynı zamanda çalışan istirahat raporu aldığı halde çalışmaya devam ediyorsa, işveren bunu da bildirmekle yükümlüdür.
Eğer işveren işçinin 'çalıştı' bildirimini yapmazsa, SGK işçiye raporlu göründüğü için 'çalışmadı' rapor parasını ödeyecektir.
Yaşanan aksi durumun tespiti dahilinde, işverene para cezası ödenir, işçinin de çalışmadığı zannedilerek yatırılan rapor parası geri alınır. Her şartta işveren istirahat rapor bilgisini sisteme girmekle zorunlu tutulur.

DÖNÜŞÜME KİRA DESTEĞİ
Eski evimizi kentsel dönüşüme verdik. Çok uzun sürüp, bize maddi olarak sorun çıkarır mı?
Çok uzun sürüp sorun çıkaracak süreçler olmamakla beraber yaklaşık olarak 1 yıllık gibi bir sürede yeni binaya kavuşmak mümkün olabiliyor. Yine de anlaştığınız müteahhidin mali gücünü ve daha önce yapmış olduğu projeleri görerek dikkatli bir şekilde karar vermek ileride bir mağduriyet yaşanmasını engelleyecektir. Devlet de konut yenilenmesi yapılırken maksimum 18 ay kira katkısı sunuyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
  • ve ya
      SON DAKİKA