Ergün Diler

ERGÜN DİLER

Tarihi 4 Ekim 2015

Yabancı model

SON günlerde "MEDYANIN SİYASET ÜZERİNDE etkisi var mı?" sorusuna cevap aranıyor.
Aslında kimsenin bulmak istediği bir sonuç yok! Herkes gerçeği biliyor. MEDYA Erol Simavi'nin dediği gibi BİRİNCİ GÜÇTÜR! Hem para kazanırsınız hem de DEVLETİ kontrol edersiniz!
Bunun bizim tarihimizde bir dolu örneği vardır. Zaten bütün darbelerin ve cuntaların arkasında İSTANBUL BASINI vardı.
Eğer gazete-televizyonlar derin mahvillerden aldıkları emirleri uygulamasa Türkiye'de memleketi bir saniye bile geri götürecek hareketi, kimse yapamazdı.
Bizler, hem PARA hem de SİYASİ ilişkilerin izini sürmeyi pek bilmeyiz.
Derinlik korkusu olduğu için fazla gidemeyiz!
Oysa Türkiye'nin kaderinde ROL alan hemen hemen bütün isimlerin çok önemli DIŞ BAĞLANTISI vardır. Bu ülkede en zayıf olanlar MİLLİ olanlardır. Gazeteci, işadamı, politikacı, sanatçı, akademisyen ya da herhangi biri MİLLİ olarak kalmayı ve yaşamayı seçti mi biliniz ki KADERİ pek parlak olmaz! Bu değişmez bir kuraldır. Arkasına YABANCI GÜÇ almayan hiçbir kişi ve kurum buralarda uzayamaz, büyüyemez, ilerleyemez...
Ama biz bilmeyiz...
Gelin daha önce de kısaca anlatmaya çalıştığım bir EKOL üzerinden gidelim... Amacım kimseyi suçlamak değil. Örgütlenmeyi ya da yan yana durmayı işaret etmek... Ve "tesadüf" diye bir şeyin olmadığına sizi ikna etmek...
Fabian Derneği...
İngiltere'de kurulan Fabian Derneği, eğitim, kültür, ekonomi, hukuk, TIP ve din konularında dünyanın her ülkesine hatta her kentine yayıldı. Yazmıştım; İngilizler ÖRGÜTLENMEYE büyük önem verirler...
Dünyada birçok eğitim kurumu, gizli bir şekilde London School of Economics'e bağlıdır. 100'ün üzerinde ülkelerde faaliyetleri vardı.
Britanya'nın hedeflerine ulaşacağı öğrenciler özenle seçilir ve yetiştirilir.
Şu anda 100'ün üzerinde ülkede ekranlara çıkan, okullarda eğitim veren ekonomistlerin yüzde 89'u London School of Economics veya Royal Economic Society ile bağlantılıdır. Bir çoğu London School of Economics'te okumuş veya doktorasını yapmıştır. Bazıları da özel programlara alınıp, gizli belgelerle mezun olmuşlardır.
Büyük şirketlerin yöneticileri London School of Economics veya Royal Economic Society bağlantılarıyla, kendi seçmedikleri ekonomistleri almak zorundadır... Denge budur! Ya da ilişki yumağı...
Mesela New Age Movement, Central School of Arts and Crafts, Leeds Arts Club, Fabian Arts Group and the Stage Society gibi oluşumlarla KÜLTÜR ve SANATI aynı elde tutarlar!
Bu kadar mı?
Değil tabii! Haldane Society yani Haldane Derneği... Son 20 yıl içinde dünyadaki hukuk sistemine yön veren dernektir.
Haldane Derneği, Soma faciasından sonra birçok yetkilisini Türkiye'ye gönderdi. Hükümet karşıtı avukatları destekleyen Haldane Derneği, "Soma'da avukatlar hükümet tarafından büyük bir baskıyla karşılaşıyor" iddiasıyla, Avrupa'yı ayağa kaldırdı! Socialist Medical League, TIP dünyasının en güçlü oluşumudur.
TIP'ta istenilenler olur, istenmeyenler asla ve kat'a olmaz!
Sadece bu kadarla sınırlı değildir...
DİN de vardır! Sadece SOL'la ilgilenmezler! Hristiyan, İslam ve Yahudilik üzerine 145 ülkede faaliyet göstermektedir. Hıristiyan Sosyalist Haçlı, Hıristiyan Sosyalist Birliği ve Hıristiyan Sosyalist Hareketi, Cami Hareketi, Yahudi Hareketi adıyla faaliyet gösterir. Birçok ülkedeki İslam alimleri Cami Hareketi'ne bağlıdır. Garip değil mi! Hiç bilmediğimiz, üzerinde hiç düşünmediğimiz oluşumlar bir AKLIN ürünüdür! Hiç zar atmazlar. MODEL kurarlar ki biz bunu hiç bilmeyiz. Biz hayatı operasyonlarıyla birlikte kabul ederken, adamlar DİNİ oluşumlardan ADALETİN içine kadar sızmıştır. Zaten bir ülkeyi DİN, HUKUK, EKONOMİ, İSTİHBARAT ve ASKERLE yönetebilirsin! En önemlileri ezelden beri bunlara açık! İsimlerle hiç ilgim olmadı. Bilirim ama yazmam. Çünkü ne dengeyi değiştirir ne de Türkiye'nin atacağı adımları hızlandırır!
Ama bu Fabian Derneği'nin üyeleri olan Beatrice Webb ile Sidney Webb, London School of Economics'i de kurdu. Arkalarında Rockefeller ile Rothschild gibi kudretli aileler vardı...
Mesela HÜRRİYET yetkilileri kendi aralarındaki konuşmalarda "Bizim iki partimiz var! Biri CHP diğeri de HDP" demelerine rağmen patronları ısrarla "Biz kimseye yakın ya da uzak değiliz" diyordu!
Diyordu demesine ama Aydın Bey de biz de biliyorduk ki gerçek bu değildi.
Hükümete yakın olmaları elbette gerekmiyordu! Ama "TARAFSIZ" diye kendilerini tanımlamaları ilginçti!
Ve hiç inandırıcı değildi.
Eğer bir YAYIN ORGANI tarafsızsa ve bunu gerçekten samimi olarak söylüyorsa, KÖŞELERİNE BAKIN! Türkiye'deki her eğilimi görüyorsanız tamam o yayın, o patron tarafsızdır! Ama ne Türkiye'de ne de yeryüzünde böyle bir şey yoktu! Olamazdı.
Aydın Bey'in kızları da tesadüf de olsa London School of Economics'e gitmişti! -Begümhan Doğan Faralyalı -Hanzade Doğan Boyner -Kemal Derviş -Asaf Savaş Akad -Dışişleri eski Bakanı Emre Gönensay -Tayyibe Gülek -Ekonomist Daron Acemoğlu bu isimlerden birkaçıydı!
Gidip buralarda okumak kötü müydü?
Değildi elbette!
Bir anlayışı, bir KULÜP mantığını anlatmak için bunları paylaşıyorum.
Oradan onlar gibi bakınca içerideki AYRIŞMA da mücadele de kaçınılmazdı! Şimdi yaşadığımız bu!
Korkarım daha da sertleşecek...
Derneklerle, vakıflarla, üniversitelerle, ekonomi ile, finans ile, borsa ile, para ile, eğitim ile, medya ile BİRLEŞEN yollar vardı! Ve biz bu izi sürmeyi hiç bilmezdik. Takılıp düşünce de "Başımıza bunlar neden geldi?" diye sorardık. MODELİMİZ YOKTU! Osmanlı, kurduğu tamamen MİLLİ MODELLE büyüdü. Kılıçla, atla, topla, tüfekle gitti ama gittiği yere MODELİNİ götürdü!
Bu kabul görünce de büyüdü!
Şimdi içeride MODEL kurmamız, YABANCI MODELLER tarafından engelleniyor. Bakın bunun isimlerle hiç ilgisi yok. Çuvalla isim sayabilirim ama önemi yok. BÜYÜMEK ve BÜYÜK kalmak için ekonomik, kültürel ve siyasal modelimizin olması şart.
Bunun için adımlar atıldı. Dinimizi, tarihimizi, geleneğimizi ve etrafımızı fark ederek işe başladık! Kıyamet de tam burada koptu zaten... "MİLLİ ve yerli MODELİMİZ çöpe gitsin" diye geliyorlar...
Ekonomide ve kültürde olağanüstü işler yapıldı. 2 milyar insan TÜRK DİZİSİ izliyor şu an! Bankalarımız para dolu! Geriye SİYASİ model kaldı! İşte bu "gerçekleşmesin" diye vuruyorlar! Hem vuruyorlar hem de "TARAFSIZIZ!" diyorlar...
Ben de gülüyorum tabii...
Ya siz!

NOT: FIFA'nın en büyük iki sponsoru Coca-Cola ve McDonald's, FIFA Başkanı Blatter'a istifa çağrısında bulundu. Blatter, ADİDAS'ın adamıydı. Alman spor devi ADİDAS, FIFA'nın en eski sponsoru... 2030 yılına kadar FİFA'ya ödeyeceği rakam 600 milyon sterlin... Coca-Cola ise 16 yıldır aralıksız FİFA'nın sponsoru... 2022 yılına kadar 220 milyon sterlin ödemesi gerekiyor... Diğer oyuncu McDonald's ise 1994'ten beri FİFA'nın sponsoru. 400 milyon sterlin büyüklüğünde yeni anlaşmanın yapılacağı iddialar arasında... Şimdi Blatter'in şahsında kopan kavgaya bakın! Kim kimi silmeye çalışıyor? İşin içinde bir de NİKE var! Spor devlerinden bizdeki ŞİKEYE gelin... Operasyonlara bakın! Şikeyle suçlananlar ile kollananları ayrı ayrı yazın. Şimdi bakın! Kim kime yakın! Cevap!