''Tesadüf değil'' Bursa'daki patlama ile Pençe Kilit Operasyonu arasında ilişki ağı! Coşkun Başbuğ'dan çarpıcı değerlendirme

''Tesadüf değil'' Bursa'daki patlama ile Pençe Kilit Operasyonu arasında ilişki ağı! Coşkun Başbuğ'dan çarpıcı değerlendirme
20.04.2022 12:06

OTOMATİK OYNAT

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde infaz koruma memurlarını taşıyan otobüste bombalı saldırı düzenlendi. Bursa Valisi Canbolat, memurların bulunduğu araca el yapımı patlayıcı olduğu değerlendirilen düzenekle saldırı yapıldığını, 1 personelin şehit olduğunu bildirdi. Peki; Terör saldırısıyla amaçlanan nedir? Saldırının Pençe Kilit Operasyonlarıyla ile ilişkisi var mı? Terör saldırısının şifreleri neler? A Haber canlı yayınına katılan Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ, Bursa'daki patlama ile Pençe Kilit Operasyonu arasında ilişki ağını ''Bu saldırının tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Bu bölgede önceden çalışılmış, cezaevinin geçtiği saat ve güzergah ile ilgili keşif yapılmış." cümlesiyle deşifre etti.

Gelişmeleri Coşkun Başbuğ şöyle değerlendirdi:
"Terör konusunda artık Türkiye işin sonuna geldi. Bütün terör örgütlerinin ülkemizde can çekiştiği bir süreç var. Bu artık 40 yıllık bir sürecin de sonlanması demek. Bundan inanılmaz rahatsız olan birtakım çevreler var. Bunların amacı tekrar işi başa döndürüp ülkede terörü yeniden canlandırmak.

ÇOK KRİTİK BİR SÜREÇTEYİZ
Biz her zaman söylüyoruz, çok kritik bir sürece girdiğimizi, 2023'te önemli bir seçimin olacağını. Bu seçime yönelik olarak hem bunu hedefleyen hem de oluşan havayı dağıtmak için birtakım örgütlerin eylem ihtiyacı içerisinde olduğunu belirttik. Hatta teröre destek veren ülkelerin de tek amacının bu olduğunu söyledik. Güvenlik güçlerimiz buna benzer 100'e yakın saldırıyı önledi.

Hedef cezaevi personeli! Bombalı saldırı anı kamerada

SON ÇIRPINIŞLAR
Devlet burada çok iyi süreç götürüyor. Bu saldırı terör örgütü için bir çırpınış. Terör kanla besleniyor. Eylem dağılmakta olan örgüte ve onu destekleyen yapılara bir nefes olarak görülüyor onlar açısından. Dün de yine bir terörist yakalandı ve onun da amacı yine bir eylem yapmaktı. Uzun süreden beri bütün terör örgütleri bir eylem yapmanın ve bunu da olumlu süreci terse çevirmenin peşindeydi.

İNFAZ KORUMA MEMURLARININ HEDEF ALINMASI ÖNEMLİ
Burada terörde elde edilen bir başarı olmadığını ve hala ayaktayız mesajı verilmek istendi. Devlet bu konuda müteyakkız şekilde çalışıyor. Bu eylemin ayrıntıları ve kimler tarafından planlandığı ortaya çıkacaktır. Burada infaz koruma memurlarının hedef alınması da önemli. Cezaevinde ciddi örgüt mensupları var.

Türkiye bu noktada adaleti uygulayarak bir süreç yürütüyor. Ben bu saldırının tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Bu bölgede önceden çalışılmış, cezaevinin geçtiği saat ve güzergah ile ilgili keşif yapılmış."

SON DAKİKA