CHP'de 'şizofren' gerilimi! Canan Kaftancıoğlu'nun hakaretleriyle ilgili soruyu dinleyen İmamoğlu şekilden şekile girdi

Son dakika haberi | CHP'li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu son dönemde Canan Kaftancıoğlu ile arasında yaşanan kavgayı yalanlayamazken, "Aptal, müteahhit kafalı, şizofren" sözleriyle ilgili, "Kaftancıoğlu, bu bahsi geçen kelimeleri bir kadın olarak söylememiştir, diye düşünüyorum. Söyleyeceğim bu kadar" yanıtını verdi. 2023 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi geri sayım devam ederken, 6'lı masada adaylık kavgası da sürüyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday olmak istemesine, İYİ Parti lideri Meral Akşener sıcak bakmazken; CHP'li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın da aday olabilmek için kulisleri sürüyor.Masadaki kavga sürerken, İmamoğlu, kendisine yöneltilen adaylık ile ilgili soruya adeta dalga geçercesine "Ula size ne" diyerek cevap verdi. İmamoğlu'nun bu cevabı tepki çekti.

Giriş Tarihi 28 Kasım 2022, 14:28 Güncelleme 28 Kasım 2022, 15:57
CHP’de ’şizofren’ gerilimi! Canan Kaftancıoğlu’nun hakaretleriyle ilgili soruyu dinleyen İmamoğlu şekilden şekile girdi

İÇİNDEKİLER

Adaylık yarışı CHP'yi resmen parçaladı, ana muhalefet partisi "dövüş kulübü"ne döndü. Aldığı cezalar nedeniyle hakkında siyasi yasak getirilen CHP'nin hukuken yok hükmündeki İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun "Muhteris, aptal, müteahhit kafalı, şizofren" diyerek ağır hakaret savurduğu CHP'li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun il binası basacak kadar öfkeden deliye döndü.TAKVİM.COM.TR YAZDI CHP'Lİ İMAMOĞLU TOPA GİRDİ
İmamoğlu ile Kaftancıoğlu arasındaki kavga adım adım nasıl yaşandı, şu an kavgada tansiyon ne durumda tüm perde arkasını takvim.com.tr CHP kulislerinden öğrendi. Olayın gündeme gelmesinin ardından suskuluğunu bugün bozan CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP'li Canan Kaftancıoğlu'nun kendisi hakkında söylediği ileri sürülen hakaret içerikli sözlere ilişkin, "Canan Kaftancıoğlu, nezaketli bir hanımefendidir. Bu bahsi geçen kelimeleri bir kadın olarak söylememiştir diye düşünüyorum. Söyleyeceğim bu kadar." dedi.

İMAMOĞLU'NDAN YAKIŞIKSIZ ÜSLUP: "ULA SİZE NE" | VİDEO İZLE

İmamoğlu, İBB bütçesinin görüşüleceği İBB Kasım Ayı Olağan Toplantıları'nın altıncı oturumu öncesinde Saraçhane'deki makam odasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

KAFTANCIOĞLU'NUN HAKARETLERİNE CEVAP VERDİ
Kaftancıoğlu'nun "Sen adaylığı bırak Belediye Başkanlığı yap, aptal, müteahhit kafalı, şizofren" ifadelerine de cevap veren İmamoğlu'nun yalancı bir gülümsemeyle, "Canan Kaftancıoğlu nezaketli bir hanımefendidir. Bu bahsi geçen kelimeleri bir kadın olarak söylememiştir diye düşünüyorum" diyerek soruyu geçiştirdi.

YAKIŞIKSIZ ÜSLUP: "ULA SİZE NE"
Siyaset kulisleri merakla 6'lı masanın adayının açıklanmasını beklerken İmamoğlu hem seçmen hem de gazetecilerle alay eden açıklamalarına bugün de devam etti. Kendisine adaylığı hakkında soru yönelten bir gazetece küçümseyen sözlerle cevap veren İmamoğlu, "Gündemde tutanlara bir tv programında söyledim. Yine nezaketli anlaşılması adına sonunda 'n' yok "ula size ne?" diye cevap vereyim. Zaten Altılı Masa bu konuya etkin bir şekilde çalışıyor. Tekrar diyorum 'ula size ne.'" dedi.

YANLIŞ VE SAYGISIZCA
İmamoğlu'nun üslubuna tepki gösteren Deniz Ülke Arıboğan, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "Altılı masadan bir aday ismi bekleyenler sadece iktidar cenahı değil; esas muhalefet adayına oy verecek kitle önünü görmek istiyor."Ula size ne?" diye soranları küçümseyip dışlamak, bir espri niteliğinde söylense de yanlış ve saygısızca. Bize değilse kime ne? Kimi ilgilendiriyor?" ifadelerini kullandı.

CHP MEDYASI 3 MAYMUNU OYNUYOR
Öte yandan Cumhuriyet Halk Partisi tarafından fonlandığı bilinen medya bu büyük kavgayı görmezden geldi.

Sözcü'den Halk TV'ye Tele 1'den KRT'ye Cumhuriyet'e kadar tüm yayın organları CHP'yi sallayan kavgaya karşı sessiz kaldı.

"Bir taraftan kavgayı göstermeyerek CHP içindeki kavgayı perdelemeye çalışan söz konusu yayın organları sosyal medyada da 'Savaşı kimin kazanacağını kestiremiyorlar. Onun için taraflarını seçemediler' şeklinde yorumlandı.

TAKVİM.COM.TR TÜM AYRINTILARI YAZDI
Peki iki isim arasındaki savaş nasıl başladı. Kim kime ne söyledi? Takvim.com.tr tüm ayrıntıları tek tek yazdı...

Tarih: 13 Kasım 2022. Takvim gazetesi güne damga vuran manşetiyle CHP'deki "başkanlar kavgası"nı deşifre etti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Rumelihisarı'ndaki köşkünün "otomobil girişi" protokolünü değiştirmiş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun araçlarının plakasını listeden silmişti.

PROTOKOL KAVGASI HABERİMİZ İÇİN TIKLAYIN

Kılıçdaroğlu'na rağmen 2023 seçiminde Cumhurbaşkanı adayı olabilmek taht oyunları çeviren İmamoğlu'nun "plaka operasyonu" resmen "isyan bayrağı açtı" şeklinde yorumlanmış, partisinin lideri ve il başkanını engellerken köşkünün protokol girişini İyi Partili isimlere açtırması mesaj olarak değerlendirilmişti.Takvim'in bu haberi CHP'deki başkanlar savaşının da ilk habercisiydi.

Tarih: 19 Kasım 2022. Takvim Gazetesi hiçbir yerde olmayan bomba bir manşetle daha çıktı. "Pazartesi sır ziyaret" başlıklı haberde, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun adaylık yarışında gaza bastığını, dümeni Ankara'ya kırarak önce İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'le sonra da 2 önemli yabancı isimli görüştüğünü duyurdu.


SIR ZİYARET HABERİMİZ İÇİN TIKLAYIN

KAVGA PATLADI
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun araç protokol girişi operasyonu, ardından adaylık için yoğun kulis sürecini başlattığı dönemde CHP'deki kaynayan kazan da taşmış, iddialar havada uçuşmaya başlamıştı.

Takvim Gazetesi 23 Kasım 2022 günkü birinci sayfasında Kılıçdaroğlu ile kavgada İmamoğlu'nun yeni bir cephe açtığını duyurmuştu."Sen kendi işine bak" başlık haberde, İmamoğlu'nun Canan Kaftancıoğlu'nun kapısını çaldığı, adaylık için destek aradığı fakat "Sen git belediye başkanlığı yap" cevabını aldığı kulisini yazdı. Bu kulis, Takvim'in "İmamoğlu, protokol listesinden Kaftancıoğlu'nu çıkardı" haberini de doğruluyordu.

KAVGANIN İLK KULİSİ
İmamoğlu-Kaftancıoğlu arasındaki kavganın perde arkası geçtiğimiz hafta içinde de medyaya düştü. Milliyet Gazetesi yazarı Zafer Şahin, kavgadan ilk detayları köşesine taşıdı. Kasım ayının ilk haftası İstanbul'da lüks bir otelin lobisinde İmamoğlu, Kaftancıoğlu ile görüşüp adaylık yolunda kendisine destek vermesini istedi. İddiaya göre İmamoğlu, "Bak Kaftancıoğlu, artık tarafını belli et. Benimle misin yoksa Kılıçdaroğlu ile mi?" diye bastırdı. Ancak aldığı cevapla sarsıldı. İmamoğlu'nun buyurgan dille konuşmasından rahatsız olan Kaftancıoğlu, "Sen benimle nasıl böyle konuşabilirsin. Bu partinin genel başkanı da yönetimi de belli. Adayın kim olacağı, nasıl belirleneceği belli. Sen git önce belediye başkanlığı yap. Bu işlerle uğraşma" dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun tavrından son derece rahatsız olan Kaftancıoğlu o kadar çılgına döndü ki, intikamını ilginç bir yöntemle aldı. Ekrem İmamoğlu'nun yeğeni (dayısının oğlu) ve CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Ufuk İnan'ı yanına çağırıp, "Söyle ona işine baksın, belediye başkanlığı yapsın. Bu işlere karışmasın" diye mesaj yolladı.

HAKARET BOMBASI DÜŞTÜ!
Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Övür de önceki gün (26 Kasım) köşesinde İmamoğlu-Kaftancıoğlu kavgasından yeni detayları yazdı. İmamoğlu'na yönelik öfkesi dinmeyen Kaftancıoğlu, İstanbul CHP İl Divan Kurulu toplantısında saydırdıkça saydırmaya başladı. Hakaretlerin havada uçuştuğu konuşmasında İmamoğlu'na "şizofren" diyen Kaftancıoğlu, sözlerinin o toplantıda bulunan İmamoğlu'na yeğeni Ufuk İnan tarafından ulaştırılacağını da hesap ediyordu. Övür'ün yazısında da yer verdiği kulise göre, Ufuk İnan hemen İmamoğlu'nu arayıp Kaftancıoğlu'nun kendisine "şizofren" gibi sözlerle hakaret ettiğini aktardı.

Aldığı ceza nedeniyle hukuken yok hükmünde olmasına rağmen halen CHP İstanbul İl Başkanı olarak görevine devam eden Canan Kaftancıoğlu'nun "şizofren" hakaretini yeğeni Ufuk İnan'dan duran Ekrem İmamoğlu, apar topar İstanbul CHP binasına baskına gitti ve öfkeyle Kaftancıoğlu'nun odasına daldı. CHP kulislerine göre, İmamoğlu odada Kaftancıoğlu'nu bulamamıştı. Sözlerinin İmamoğlu'na ulaşacağını bilen Kaftancıoğlu tedbirini almış, il binasını terk etmişti. Hatta İmamoğlu'na hakaretleri "şizofren" ile de sınırlı değil, "aptal" ve "müteahhit kafalı" sözlerine CHP'liler artık alışmıştı bile.

TAKVİM'İN KULİSİ: ODA BASMADAN EVVEL TELEFONLA KAPIŞTILAR
CHP kulislerinden sızan son bilgiyi ise geçtiğimiz gün takvim.com.tr patlattı. İmamoğlu'nun İstanbul CHP il binasına gidip Kaftancıoğlu'nun odasını basmasına kadar uzanan olayda asıl kapışma telefonda oldu. Yeğeni Ufuk İnan'ın "Kaftancıoğlu sizin için 'aptal', "müteahhit kafalı' ve 'şizofren' diyor" diyerek haber vermesi üzerine İmamoğlu hemen telefona sarılıp Kaftancıoğlu'na "Sen benim arkamdan nasıl böyle konuşursun" diyerek bağırıp çağırmaya başladı.

EKREM KOVALIYOR CANAN KAÇIYOR!
Gerilim telefonda daha da tırmandı, İmamoğlu "Bekle oraya geliyorum" dedi, telefonlar karşılıklı birbirlerinin suratına kapatıldı. Kaftancıoğlu'nun sözleri İmamoğlu'nu çılgına döndürmüştü.

Hemen apar topar İstanbul CHP il binasında Kaftancıoğlu'na "haddini bildirmek" için yola çıktı. Kaftancıoğlu da önlemini alıp İmamoğlu gelmeden CHP il binasını terketti. Odasını basıp Kaftancıoğlu'nu bulamayınca CHP il binasında ortalık yerde saydıran İmamoğlu, kişiliğine hakaret edecek kadar kılıcı çeken Kaftancıoğlu'ndan henüz öfkesini gideremediği, Kaftancıoğlu'nun da İmamoğlu ile konuşmaktan kaçtığı öğrenildi. İstanbul'daki iki CHP'li başkanın kavgasında Kemal Kılıçdaroğlu'nun sessizliği ise dikkat çekici. İmamoğlu'nun adaylık ısrarından rahatsızlık olduğu bilinen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, tansiyonu düşmeyen kavgada duygularının Canan Kaftancıoğlu'ndan yana olduğu ancak gerilimin büyümesinden de endişe ettiği konuşuluyor.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN