Bugünkü
Takvim
  • 02 Eylül 2017, Cumartesi

Büyümenin kodları

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin büyüme tahminini yukarı yönlü revize ederek yüzde 2.6'dan yüzde 3.7'ye yükseltti. Bu açıklama hiç de sürpriz olmadı. Son dönemde gelen olumlu verilerin etkisi ile birçok kuruluş büyüme tahminlerini zaten revize etmeye başlamıştı. Bu kuruluşların büyüme tahmininde yüzde 1'in üzerinde yaptığı revize ne anlama geliyor? Türkiye son 1 yılda bir ülkenin başına gelebilecek en zor süreci yönetti.
Bu gelişmelerin ekonomiye negatif etkisi kaçınılmazdı.
Birçok kuruluş Türkiye'nin kısa sürede toparlanabileceğine inanmıyordu. Ancak ekonomi yönetiminin uygulamaya koyduğu tedbirler, hanehalkı ve reel sektörün de desteğini alınca toparlanma hızı oldu.
Son açıklanan veriler toparlamanın hızlı olduğunu doğruluyor. Bu yıl yüzde 5'in üzerinde büyüme bekleniyor.
Türkiye ekonomisi, güçlü kamu ve tüketici harcamalarından destek alarak 2017 büyüme tahminlerinin üzerinde bir büyüme kaydedecek.

​BÜYÜME HIZLANACAK
Ekonomik güven endeksi, Ağustos'ta bir önceki aya göre yüzde 2.5 oranında artarak 103.4 değerinden 106 değerine yükseldi. Ekonomik güven endeksindeki artış, inşaat sektörü, reel kesim, hizmet sektörü ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.
Türkiye genelinde konut satışları Temmuz 2017'de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42.4 oranında artarak 115 bin 869 oldu. Hizmet sektörü güven endeksi, Ağustos ayında yüzde 1.6 oranında artarak 105.4 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu artış; son 3 aylık dönemde 'iş durumunun' iyileştiğini ve 'hizmetlere olan talebin' arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.
Türkiye'ye gelen turist sayısı Temmuz'da 2016'nın aynı ayındaki düşük baz etkisiyle yıllık yüzde 46 artış göstererek 5.1 milyon kişiye yükseldi. Ocak-Temmuz döneminde Türkiye'yi ziyaret eden yabancı turist sayısı da 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 22 artarak 17.3 milyon oldu. Temmuz'da Rusya'dan gelen turist sayısında geçen yılın düşük baz etkisinin devam etmesi ile yüzde bin 650 artış yaşandı. Yılın ilk 7 ayında Rus ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 990 artarak 2.5 milyon oldu. İhracat Temmuz'da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 28.3 artışla 12 milyar 641 milyon dolara ulaştı. İthalat ise yüzde 46.2 artışla 21 milyar 484 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu dönemde, dış ticaret açığı 4 milyar 845 milyon dolardan yüzde 82.5 artarak 8 milyar 843 milyon dolara yükseldi. Yılın 7 ayında Türkiye'nin ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10.6 artarak 90 milyar 61 milyon dolara, ithalatı ise yüzde 13.5 artışla 129 milyar 807 milyon dolara yükseldi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
  • ve ya