Bugünkü
Takvim

Standart sapma

OLAYLARA KÜRESEL bir pencere kullanmadan bakarsak göreceğimiz her şey bizleri yanıltır. İDLİB saldırısı ve RUSYA! TürkAkım-S-400'ler- Nükleer santral gibi hayati önemde adımları birlikte atarken RUSYA neden askerimize saldırdı? Bu soruların cevabı İDLİB'de ya da Esad'ın sarayında değil!
İnanmayacaksınız ama Kremlin'de de değil... Rusya olayı biraz soğusun üzerine önemli satırlar karalarız... Ama CORONAVİRÜS olayı her şeyi değiştiren bir hamle. Öyle böyle değil hem de... Sık sık yazdığım gibi hiçbir silahla alınamayacak sonuç elde edildi. Çin Devlet Başkanı Cinping "ÇARESİZİZ" dedi... Sadece şunu bilmeliyiz;
CORONAVİRÜS ile İDLİB birbirine hiç de uzak değil...
Gelin biz şimdilik VİRÜS'ten gidelim... Olanı biteni anlamaya çalışalım... Ve akıllı isimlerin öne çıkardığı konulara takılalım...
Standart Chartered Plc şirketi, ön görülerinde yüzde 99'luk bir başarı yakaladı. Bu bilinen bir SIR'dır! Bankacılık ve finans alanında da çok etkin bir kuruluştur. Bu şirket dünyanın her noktasından bilgi alabilecek bir ağa sahip.
Devlet başkanlarının bile bilmediği sırlara sahip bir güç yani. Bu şirket tam 1 yıl önce bir araştırma yayınladı. 2030 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisini açıkladı.
Çin: 64.2 Trilyon Hindistan: 46.3 Trilyon ABD: 31 Trilyon Endonezya: 10.1 Trilyon Türkiye: 9.1 Trilyon Brezilya: 8.6 Trilyon Mısır: 8.2 Trilyon Rusya: 7.9 Trilyon Japonya: 7.2 Trilyon Almanya: 6.9 Trilyon Standart Chartered Plc, bu araştırmayı yaparken 2030 yılında petrolün artık önemli bir enerji gücü olmayacağının altını çizdi. Bunun yerine 6 önemli madenin çok ama çok değerli olacağını vurguladı.
Bor, toryum, uranyum, krom, kobalt ve koltan yeni dünyanın vazgeçilmezleri olacak.
Amerika Birleşik Devletleri, sadece askeri güç kullanarak, askeri üsleri genişleterek süper güç konumunu sürdürmeye kararlıydı. Bunu iyi yapıyorlardı bir şekilde.
Ancak bu rapor gösterdi ki, askeri üs bu madenlerin yönünü Washington'a çevirdiği zaman önemliydi. Aksi durumda değil.
Hiç değil hem de... Rapor ve öngörü belli olduğu için ATAK YAPILMASI an meselesiydi..
Hedefin ÇİN olduğunu görmek için de gazeteci olmaya gerek yoktu... Önlerinde 10 YIL VARDI. RAPOR ORTADAYDI!
Ancak bu süre devletler için uzun bir zaman dilimi de değildi. Kısa vadede Çin'in güçlenmesini engellemek Washington için önemliydi.
ABD'de yaşanan aralıksız istifaların asıl nedenlerinden biri ÇİN'di! Coronavirüs bu konuda en önemli yoldu. Çünkü Çin, petrole ulaşmak için çok stratejik hamleler yapıyordu. Birkaç ay önce Libya'daki en önemli petrol sahalarına sahip olan Kanadalı Verenex Energy'yi satın aldı.
Resmi açıklama yapılmasa da anlaşma sağlandı. Çin enerji ihtiyacını sadece Libya'dan karşılayabilirdi artık. 2030'a en güçlü girecek ülke de doğal olarak Çin olacaktı. Libya'ya biraz da böyle bakmakta fayda vardı... Hafter'i ve masadan kaçışlarını da aynı akılla okumalıydık.
O nedenle Coronavirüs öne çekildi. Yoksa Coronavirüs 2021 yılında son seçenek olarak kullanılacaktı. Erkene aldılar... Etkili ve sonuç alan bir silah olduğu da ortada...
Standart Chartered Plc'nin bu öngörüsünün artık doğru çıkma ihtimali kalmadı. Çünkü ilk 10 ülke arasında yer alanlar, sahip oldukları yeraltı madenler ve İpek Yolu ile büyüyecekti. Artık İpek Yolu da Washington'la yürümek zorunda. Şu anki TABLO bu! Listenin üçüncü sırasında olan Amerika Birleşik Devletleri, Çin operasyonuyla aslında diğer 8 ülkenin de hedef olduğunu ilan etti. Hindistan, Endonezya, Türkiye, Brezilya, Rusya, Japonya, Mısır ve Almanya da hedef ülkeler. Ancak Mısır, Japonya ve Almanya, aynı Çin gibi Amerika Birleşik Devletleri'ne bağımlı. Yani Coronavirüs'e bile gerek kalmadan Washington bu üç ülkeyi istediği noktaya çekebilir.
Öncesinde çekti de zaten. Doğal olarak BOR madeni nedeniyle Türkiye öncelikli hedef. Son 5 veya 6 yılı dikkatle incelediğimiz zaman, Washington'ın Ankara'yı hedef aldığını görürsünüz.
Sudan bahanelerle stratejik ortaklığa sığmayan saldırılar ortada... Bu bazı zamanlarda açık, bazı zamanlarda ise derinden gerçekleşti. Şimdi Çin'e ikinci baskı gelecek.
Avrupa ve ABD'de ortak olduğu şirketleri bırakması istenecek.
Türkiye'de faaliyet gösteren özellikle Çinli bankalar için zor süreç başlayacak. Çünkü Washington, Çinli bankaların para trafiğiyle ilgili sorunlar yaşamaya başladı. Özel bir sistem sayesinde Çinli bankalar, Washington'ın göremeyeceği transferleri yapmayı başardı.
Çin süper güç olmak için doğru yolda ilerliyordu. Ancak kendini tek süper güç olarak gördüğü için hata yaptı. Amerikan şirketleri Çin'i büyütüyordu, güçlendiriyordu. Ama ÇİN tek olmak ve son sözü söylemek istiyordu. Belki bu özgüven hatayı getirdi. Dünyaya akıl veren, yön gösteren bazı isimler "Amerikan şirketlerinin olmadığı Çin, iç savaş ülkesi olur. Çin iç savaşı asla engelleyemez.
Bunu Pekin yönetimi de gayet iyi biliyor" diye yorum yapmakta... Şimdi Coronavirüs, Çin'in rotasından sapmasını sağlayacak. Sağladı da. Ancak rotasını değiştirirken nasıl ve hangi hamle ile cevap verecek!
Bunu da zaman gösterecek.
Washington, Çin'i tamamen bitirmek istemiyor. Belki birkaç hafta sonra Coronavirüs unutulacak. Giden şirketlerin bazıları tekrar Çin'de üretime geçecek. Ancak bu eski standartta olmayacak. Yani Çin artık kontrollü büyüyecek.
Ya da kontrollü olarak yerinde tutulacak. Daha doğrusu Amerika Birleşik Devletleri'nin izin verdiği ölçüde güçlenecek.
İpek Yolu mu? Elbette 50 yıldızlı bayrakla şekillenecek. İpek Yolu içindeki 65 ülkeden bazıları yeni rotalar nedeniyle liste dışı kalacak. Washington, Çin'e "Kanadalı Verenex Energy ile olan anlaşmanı iptal et" mesajı yolladı bile. Daha doğrusu Verenex Energy'le Çin'in hiçbir ilgisinin kalmaması istendi.
Pekin, Coronavirüs'ün daha da etkin olmasını istemiyorsa bu adımı hemen atacaktır.
Kim bilir belki attı da... Çünkü ÇİN'in kurulacak büyük masaya MASKESİZ oturması için bazı adımları atması gerekmekte. Ya dünyayı şaşırtacak, ABD'yi tuşa getirecek sürpriz bir operasyonla sahne alacak ya da önüne konan anlaşmaya imza atacak...
OLAY BUDUR. Çin pes ederse "Tamam" derse İPEK YOLU ve içindeki 65 ülke etkilenecek.
Sürpriz hamle ile geri dönüş yaparsa ABD kontrollü olarak ÜÇÜNCÜLÜĞE inecek ve zamanla küçülecek... MAÇ ORTADA. Herkesin, her devletin etkileneceği bir parantez açıldı. Nasıl kapanacağını göreceğiz. Ancak ABD'nin parantezi açan taraf olduğu SIR değil... Şu an zorda olan ÇİN...
Unutmayın! Çin oyun dışı kalırsa havadaki kuşlar bile bundan etkilenir... Çin burada bilinmediği kadar koca bir devlet, büyük bir oyuncu... Bakalım neler olacak...
Türkiye mi? Her dengenin vazgeçilmez oyuncusudur.
Biz her masada oluruz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

Mepower Mepower

Ergün Bey, Takip ediyor musunuz bilmiyorum ama Rusya son 3 yilda inanilmaz şekilde yeni nükleer bomba uretti. Hatta bugun basina yansiyan " 10 tanesi tum ABD yi " yok edebilecek gucteymis. Ruslarin amaci ne? Arka planda ABD ile anlasan Rusya neden bu kadar cok nuclear silaha sarıldı? Asil amaç Abd Çin ile ugrasip guc ve zaman kaybederken, ABD nin karsisina Rusyayi koymak mi? Dunyada nukleer risk yokken, hele ki Rusya icin hic yokken, bu hazırlık nedendir? Kime hazirlaniyor Rusya?

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 05.02.2020 22:13
HASAN HASAN

STANDART SAPMA YAZINIZI OKUDUM...BENDE BU VİRÜS OLAYININ SALDIRI OLDUĞU DÜŞÜNDESİNDEYİM BAŞTAN BERİ ...AMA KİMSE ŞUNDAN SÖZ ETMİYOR...BUNU ÇİNDE BİLİYOR..VE ELİ ARMUT TOPLAMIYOR...ÇİNDE ABD YE SALDIRACAKTIR...VE BEN YAKINDA BİR SALGININDA ABD DE OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM..FİKRİNİZİ ÖĞRENMEK İSTİYORUM...İYİ GÜNLER

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 05.02.2020 19:00
Gizemsiz Yazar Gizemsiz Yazar

Standart Sapma'da Ingiltere yok. İçinde Ingiltere'nin olmadığı bir sapma, ne kadar bir sapma olabilir ki? Çin'i büyüten Amerika mı, İngiltere mi? Ya Türkiye'yi büyüten kimdi? Kazançlı olan kim acaba? Sahi IMF'den talimat alarak Türk ekonomisine yön veren Ali Babacan, Colin Powell' verdiği sözlere uygun politika izleyen Gül, Rus uçağını düşürme talimatını ben verdim diyen Davutoğlu değil miydi? Türkiye yi avucunun içinde tutup büyüten akıl hangi devlete aitti acaba? Ingiltere mı deseeem Amerika mı? Almanya mı deseeem Fransa mı? Pentagon mu deseeem Beyaz Saray mı? Silah mı deseeem Para mı? Ingiliz Kraliçesi mi deseeem Rotschildler mı? PKK-PYD-FETO-DAEŞ kardeşlerini doğuran ve emziren Amerikan Analık mı deseeem, yoksa Türk Eğitim/Akademi-Medya ve İş gücünü belirleyen Ingiliz Aklı mı?Heh işte bu sorulara cevap veren aptal, çoktan seçmeli tuzağın içinde "Standart Sapmayı" arar durur. Halbuki şanlı atalarımız ne demiş özlü bir şeklide: İt, iti ısırmaz...

Aynı Görüşte misiniz?
evet108
hayır35
cevapla 05.02.2020 14:04
abdullah abdullah

Türkiye, Afrika'da bir kabile devleti degil. Bunu ABD hala anlamakda direniyor.Biz, ne Araplara,nede baska herhangi bir devletletiz.Biz Türkiye'yiz!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet302
hayır14
cevapla 05.02.2020 13:21
Mrpower Mrpower

Ergun Bey , Soros Zuckerbergi tehdit etti. Bu konuda yazınızı bekleriz. Sanirim bu arkadaşı yakinda gormeyecegiz

Aynı Görüşte misiniz?
evet24
hayır1
cevapla 05.02.2020 08:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya