Bugünkü
Takvim
  • 19 Kasım 2015, Perşembe

Kutuplaşma işte budur!..

Olmaz ama diyelim ki CHP, MHP ya da HDP'den halkın oylarıyla Cumhurbaşkanı seçilen bir kişi, milletvekillerinin yemin töreni için TBMM'ye gelse ve bu sırada vaktiyle mensup olduğu parti dışındaki milletvekilleri kendisini karşılamak için ayağa kalkmasalardı, neler olurdu?..
Geniş bir çevre, bu davranışı toplumda var olan kamplaşma eğilimi ve kutuplaşma riskini artırıcı bir eylem olarak vasıflandırır ve yapanları bir şekilde kınardı. Bir kısım medya da, harekete geçer, 'Devletin Başı' sıfatıyla Türkiye Cumhuriyeti'ni ve Türk Milleti'nin birliğini temsil eden kişiye karşı saygısızlıkta bulundukları için söz konusu partileri ve milletvekillerini topa tutacak şekilde yayınlar yapardı.
Önceki gün yeni milletvekillerinin yemin törenine katılmak üzere Meclise gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı AK Partili milletvekilleri ayağa kalkıp alkışla karşılarken; CHP, MHP ve HDP'li milletvekilleri ayağa kalkmadılar ve alkışlamadılar. Benzer tablo, en yaşlı üye sıfatıyla TBMM'ye geçici başkanlık yapan Deniz Baykal'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı takdimi ve Erdoğan'ın TBMM'den ayrılışı sırasında da yaşandı.
Dün, sık sık kutuplaşmadan bahseden çevrelerden TBMM 'de yaşanan bu duruma tepki gösteren açıklamalar ve tabii ki bir kısım medyadan da, bunları manşetten aksettirmeleri yanında, yayın organlarına has değerlendirmeler aradı gözler, yoktu...
Recep Tayip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti'nin doğrudan halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanı.
Yani, Devletin Başı sıfatıyla Türkiye Cumhuriyetini ve Türk Milletinin birliğini temsil eden, Anayasanın uygulanmasını, Devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözeten ve aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi adına Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Başkomutanlığını temsil eden kişi...
TBMM'deki tören ise, yıllardan beri tekrarlanan bir seremoni. Ve bu törenin maksadı da, millet iradesinin temsil edildiğine inanılan Meclis'te farklı görüş ve düşüncelere sahip partiler olsa da, Türkiye'nin her halükarda bir ve beraber olduğunun vurgulanması.

Milletimizi rencide ettiler

Recep Tayyip Erdoğan'ın şahsı ve hayata bakışı konusunda kim ne düşünüyor olursa olsun, önceki gün Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı karşılamak üzere ayağa kalkmamayı ve alkışlamamayı marifet zannedenler, sadece kendisine oy verenleri değil, Milletimizi de rencide etmiş oldular aslında. Çünkü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milletin birliğini temsil eden kişi...
Türkiye'de toplumun kamplara ayrıldığını ve kutuplaşmaya doğru gidildiğini söyleyip durmaktan adeta zevk alan birilerinin, gerçekten kutuplaşma meydana getirebilecek davranışlardan kaçınmıyor oluşları, dikkat çekici bir durum. TDK'nın, "Bir toplulukta düşünce, görüş, sosyal ve siyasal konum ve tavır olarak iki karşıt grupta yoğunlaşmak" şeklindeki tanımından hareketle söyleyebiliriz ki, önceki gün TBMM'de yaşanan, aslında bal gibi bir kutuplaşmayı teşviktir çünkü...
Ve Türkiye'de gerçekten bir kamplara ayrılma ve kutuplaşma tehlikesi varsa, bunu meydana getirmeye çalışanların kimler olduğu da böylelikle ayan beyan ortaya çıkmış oldu.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya