A Haber'de yayınlandı! İşte 'Fatih Keşfe Giden Yol' belgeseli

A Haber'de yayınlandı! İşte 'Fatih Keşfe Giden Yol' belgeseli
18.10.2020 23:27

Türkiye'ye Karadeniz'den müjdeli haberler veren Fatih Sondaj Gemisi'nin başarısı belgeselleştirildi. A Haber ekranlarından yayınlan belgeseli Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. Bakan Albayrak belgeseli, "Üstün fedakarlık, gayret ve azmin zaferi Fatih sondaj gemimizin hikayesini anlatan; Fatih: Keşfe Giden Yol Belgeseli" ifadeleriyle paylaştı.


Başkan Recep Tayyip Erdoğan Fatih Sondaj Gemisi'nin keşfini "Karadeniz'de keşfettiğimiz rezerv, ülkemizin bugüne kadarki en büyük hidrokarbon kaynağıdır" sözleriyle müjdelemişti.

Peki "Keşfe giden yol nasıl açıldı?" "405 milyar metreküplük rezerv dengeleri nasıl değiştirecek?" sorusunun da yanıtını veren 'Fatih Keşfe Giden Yol' belgeseli A Haber üzerinden yayınlandı.

"ÜSTÜN FEDAKARLIK, GAYRET VE AZMİN ZAFERİ "
Belgeseli Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. Bakan Albayrak belgeseli, "Üstün fedakarlık, gayret ve azmin zaferi Fatih sondaj gemimizin hikayesini anlatan; Fatih: Keşfe Giden Yol Belgeseli" ifadeleriyle paylaştı.

FATİH SONDAJ GEMİSİNİN ÖZELLİKLERİ
Türkiye'nin ilk yerli sondaj gemisi "Fatih", Karadeniz'de sondaj faaliyetleri gerçekleştirmek üzere İstanbul'un fethinin 567. yıl dönümü olan 29 Mayıs'ta sefere çıktı.

Güney Kore'de 2011'de inşa edilerek denize indirilen Fatih, 6. nesil denilen üst düzey bir teknolojiye sahip.

"Upgrade" edilme sürecinde, sondaj ekipmanları, kuyu kontrol sistemleri, dinamik pozisyonlama sistemleri, gemi iticileri ve gemi jeneratörlerine varıncaya kadar gerekli tüm teknik aksamı yenilenen Fatih, kendi sınıfındaki 16 gemi arasından sıyrılarak böylesine yüksek teknolojiye sahip dünyanın ilk 5 gemisi arasına girdi.

12 bin 200 metre derinlikte yani dünyanın en derin çukuru olan Mariana Çukuru'ndan daha derinde, çok yüksek basınç altında dahi deniz sondajı yapabilme kabiliyeti bulunan Fatih'in uzunluğu neredeyse bir Eyfel Kulesi kadar.

Fatih'in, 64 metre yüksekliğindeki sondaj kulesinin uzunluğu, 67 metre yüksekliğindeki Galata Kulesi'ne yakın. Fatih'in iki kulesi, toplam 1750 ton yük kaldırma kapasitesine sahip.

Aktif konumlandırma sistemi sayesinde 6 metre yükseklikteki dalga boyunda bile sabit kalarak operasyonlarını sürdürebilme özelliği bulunan Fatih, bu üst düzey teknolojik özellikleriyle en zor operasyon koşullarında çalışarak kendini ispatlamış bir gemi.