ABD'den Ukrayna'ya 40 milyar dolarlık yardım ve 100 milyon dolar değerinde askeri paket

ABD'den Ukrayna'ya 40 milyar dolarlık yardım ve 100 milyon dolar değerinde askeri paket
20.05.2022 09:23

OTOMATİK OYNAT

Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaşta 3 aylık bir süreç geride kaldı. Çatışmalar devam ederken ABD'den dikkat çeken bir hamle geldi. ABD Senatosu, Başkan Joe Biden'ın Ukrayna için 33 milyar dolar olarak talep ettiği ve Temsilciler Meclisinin 40 milyar dolara çıkardığı yardım paketini onayladı. Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Blinken da ordu envanterinden Ukrayna'ya 100 milyon dolar değerinde 10'uncu paket askeri yardımın gideceğini duyurdu.

ABD'de Senato Genel Kurulu, Joe Biden'ın 29 Nisan'da Kongre'ye 33 milyar dolar olarak sunduğu ve Temsilciler Meclisinde 40 milyar dolara çıkarılan yardım paketini oyladı.

Paket, 11 senatörün "hayır" oyuna karşı 86 senatörün "evet" oyunu ile kabul edildi. Oylamada 3 senatör oy kullanmadı.33 MİLYAR DOLARLIK TALEP 40 MİLYAR DOLARA YÜKSELTİLDİ
Temsilciler Meclisi 10 Mayıs'ta, Biden'ın 33 milyar dolarlık yardım talebini 40 milyar dolara yükselterek onaylamıştı.

Paketin resmileşmesi için ABD Başkanı Joe Biden'ın onayı gerekiyor.
100 MİLYON DOLARLIK EK ASKERİ YARDIM
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Amerikan ordusunun envanterinden Ukrayna'ya 100 milyon dolar değerinde 10'uncu paket askeri yardımı onayladığını açıkladı.

Yazılı açıklama yapan Blinken, Rusya Ukrayna'nın güneyi ve doğusunda saldırılarına devam ederken, ABD'nin 40'tan fazla müttefiki ile Ukrayna'nın ihtiyacı olan silah ve teçhizat sevkiyatını hızlandırmaya çalıştığını kaydetti.Blinken, "Başkan (Joe Biden'ın) talimatı gereğince Ukrayna'nın savunması için ABD Savunma Bakanlığı envanterinden 100 milyon dolara kadar olan 10'uncu ek silah ve teçhizat tedakirine onay verdim. Bu, Rusya'nın 24 Şubat'ta zalimce ve sebepsiz yere Ukrayna işgalini başlatmasından bu yana, Ukrayna'ya toplam ABD askeri yardımını silah ve teçhizat olarak yaklaşık 3,9 milyar dolara çıkarmış oldu." ifadelerini kullandı.

ABD'nin Ukrayna'ya doğrudan mali ve askeri yardımın yanı sıra Rusya'nın Ukrayna'da sivillere karşı işlediği ihlallerin kanıtlarını belgelemeye destek verdiğine işaret eden Blinken, "Birlikte ele alındığında, bu çabalar Ukrayna'nın müzakere masasındaki konumunu güçlendirirken, Rusya'yı Ukrayna'ya karşı anlamsız ve acımasız keyfi savaşına son verene kadar dünyadan tecrit etmeye devam ediyor." değerlendirmesinde bulundu.PENTAGON PAKETİN DETAYLARINI AÇIKLADI
Günlük basın toplantısında Pentagon Sözcüsü John Kirby, söz konusu 100 milyon dolarlık askeri yardım paketinde 18 adet 155mm obüs topları, bunları çekecek 18 taktiksel araç ve 3 adet AN/TPQ-36 topçu ateşi tespit radarları ve diğer saha ekipmanı ile yedek parçalar olduğunu bildirdi.

Kirby, "Bu malzemeler çok yakın zamanda bölgeye nakledilecek ama bunların ne zaman Ukrayna'da olacağına dair kesin bir tarih veremem." dedi.Bu yardımla birlikte ABD'nin savaş başladığından beri 3,9 milyar dolar silah ve teçhizat tedarik ettiğini aktaran Kirby, Biden yönetiminin görevi devraldığından bu yana Ukrayna'ya 4,6 milyar dolar güvenlik yardımında bulunduğunu belirtti.

SON DAKİKA