Bugünkü
Takvim
  • 25 Eylül 2011, Pazar

Trenli şiirler öyküsü

Okuyun içinize duygular üşüşsün. "Nereye bu gece vakti?
Güzel tren, garip tren?
Düdüğün pek acı geldi, Hatıra neler getiren.
Çok mudur mendil sallamam; Her yolcu az çok aşinam, Haydi, yolun açık olsun; Geçtiğin köprüler sağlam, Tüneller aydınlık olsun."
diyor şair.
Kim o?
Bir usta, bir üstat. Cahit Sıtkı Tarancı...
Aslında Tarancı gibi nice şair var ki trenleri anlatır dizelerle. Mutlaka sizin de bildiğiniz, içinden şiir geçen çoook şiir vardır.
Bir ozan için ilham kaynağından da öte çünkü trenler. Bir mera gibi hayal gücünün, yaratıcılığının önünde serilir gider o umman.
En kaba saba insanı bile duygulanmalara savurur, içini acımtrak eder yalan mı?

KARA TREN GECİKİR

Ortaokulda Türkçe öğretmenimiz Bekir Sıtkı Erdoğan'dı. İbibikler öter ötmez oradayım diyen, 50. Yıl marşını yazan, "Gurbetten gelmişim Yorgunum Hancı" şiirini bize kazandıran bir şairdi kendisi de. Hancı şiirinde "Güç bela bir bilet aldım gişeden/ Yolculuk başladı Haydarpaşa'dan" diyordu hocamız.
Son yıllardan örnek vermek gerekirse Yavuz Bingöl'ün türkü edip dillendirdiği dizeleri hatırlayalım derim. Hani "Gözüm yolda gönlüm darda.
Ya kendin gel ya da haber yolla...
Duyarım yazmışsın iki satır mektup.
Vermişsin trene halini unutup.
Kara tren gecikir belki hiç gelmez Dağlarda salınır da derdimi bilmez.
Dumanın savurur halimi görmez.
Kan dolar yüreğim gözyaşım dinmez.
Yara bende derman sende.
Ya kendin gel ya da bana gel de.
Duyarım yazmışsın iki satır mektup.
Vermişsin trene halini unutup Kara tren gecikir belki hiç gelmez.
Dağlarda salınır da derdimi bilmez.
Dumanın savurur halimi görmez.
Kan dolar yüreğim gözyaşım dinmez"


KURTALAN EKSPRES
Şairlikte gözüm yok çünkü yetenek fakiriyim.
Lakin tren görünce ne kadar duygulandığımı da ben bilirim.
Mesela çok sevdiğim Kurtalan Ekspresi. Bu tren on yıllardır sayısı daraya gelmez kalabalıkta yolcuyu ve yükü taşır durur. Batı Anadolu'dan da, memleket içlerinden de Siirt bozkırlarına o kadim demiryolu hattından katar katar trenler gider döner. Lakin bu emektar treni, yani KurtKurtalan Ekspresi, sadece merhum Barış Manço'nun ardında çalmış müzisyen topluluktan ibaret sananlar çoktur. Yakında trenler üzerine çok kapsamlı bir çalışmaya gireceğimi müjdeliyorum size. Bekleyin bakalım beni çok heyecanlandıran bu proje nasıl başlayıp gelişecek.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
  • ve ya