Türkiye o listede birinci sırada! Koronavirüs tedavisinde en çok ona ihtiyaç duyuluyordu! İşte ülke ülke yoğun bakım yatak kapasitesi

Türkiye o listede birinci sırada! Koronavirüs tedavisinde en çok ona ihtiyaç duyuluyordu! İşte ülke ülke yoğun bakım yatak kapasitesi

25.03.2020 17:35

Çin'de ortaya çıktıktan dünya geneline hızla yayılan ve DSÖ tarafından pandemi ilan edilen koronavirüs salgını dünyanın bir numaralı gündem maddesi olmaya devam ediyor. Hastalık öksürük, ateş, nefes darlığı gibi belirtilerle ortaya çıkarken; henüz net bir tedavisi bulunmuyor. Ancak hastaların tedavisinde en önemli ihtiyaçlardan biri yoğun bakım üniteleri olarak dikkat çekiyor. Durumu ağır olan hastalar için yoğun bakım hayati önemi sahip. Peki, ülkelerde kişi başına kaç yoğun bakım yatağı düşüyor? İşte ülke ülke 100 bin kişiye düşen yoğun bakım yatak sayısı...


Dünyayı sarsan corona virüsü salgını tehdidi; Türkiye'nin dünyanın en zengin gelişmiş ülkelerinden daha fazla nüfusa oranla yoğun bakım ünitesi varlığına sahip olduğunu da bir kez daha gözler önüne serilmesine sebep oldu.

TÜRKİYE LİSTEDE BİRİNCİ SIRADA
Peki, Türkiye'de durum ne? Son yapılan açıklamalara göre, Türkiye bu listenin başında yer alıyor. Ülkemizde 100 bin kişiye düşen yoğun bakım yatak sayısı 43. Sayıyı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı.

Koca, Meclis'te yaptığı bilgilendirme toplantısında, koronavirüsün ülkeye yayılarak bir salgın halini alması durumunda, kamu ve özel sektörün birlikte hizmet vereceği 13 bin 211'i ileri düzeyde olmak üzere toplam 25 bin 466 erişkin yoğun bakım kapasitesinin olduğunu açıklamıştı.

Bakan Koca, "Son zamanlarda art arda açtığımız şehir hastanelerine rağmen yatak sayımız Avrupa ve OECD ortalamalarının altındadır; 10 bin kişiye 28 yatak düşmektedir. OECD ortalaması 40'tır" dedi.

Bazı ülkelerde 100 bin kişiye düşen yoğun bakım yatak sayıları şöyle:

ABD - 34,7
Almanya - 29,2
İtalya - 12,5
Fransa - 11,6
Güney Kore - 10,6
İspanya - 9,7
Japonya - 7,3
İngiltere - 6,6
Çin - 3,6

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.