Mustafa Elitaş'tan canlı yayında tarihi açıklamalar: Askerde olan oğlumla tehdit edildim

Mustafa Elitaş'tan canlı yayında tarihi açıklamalar: Askerde olan oğlumla tehdit edildim

20.02.2020 17:46

A Haber ekranlarından yayınlanan Memleket Meselesi programına katılan AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş ilk defa diyerek tarihi bir açıklamaya imza attı. Elitaş, 26 Haziran 2009 tarihinde Türkiye’de askerlerin TCK’nın 250. maddesine giren suçları işlemesi durumunda sivil savcılıklar tarafından kovuşturulmaları ve sivil mahkemelerce yargılanmaları ilkesini getiren değişikliğin onaylanmasından sonra TBMM'ye askerlerin geldiğini ve kendisinin askerde olan oğluyla tehdit edildiğini açıkladı. Elitaş, konuyu ilk olarak gündeme getiren Deniz Baykal'ın da askerler tarafından tehdit edilmiş olabileceğini söyledi.


AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, 26 Haziran 2009 tarihinde Türkiye'de askerlerin TCK'nın 250. maddesine giren suçları işlemesi durumunda sivil savcılıklar tarafından kovuşturulmaları ve sivil mahkemelerce yargılanmaları ilkesini getiren değişikliğin onaylanmasından sonra TBMM'ye askerlerin geldiğini ve kendisinin askerde olan oğluyla tehdit edildiğini açıkladı.

DENİZ BAYKAL DA TEHDİT EDİLMİŞ OLABİLİR
Elitaş, konuyu ilk olarak gündeme getiren Deniz Baykal'ın da askerler tarafından tehdit edilmiş olabileceğini söyledi. Kanunun kabul edildiği gecenin sabahında TBMM'ye dört üst rütbeli askerin geldiğini dile getiren Elitaş, "Diyorlar ki 'Genelkurmay teyakkuz halinde askere darbe yaptınız.' Daha sonra aynı cümleyi sayın Baykal kullanıyor. Ne darbesi diyoruz bu Avrupa Birliği ilerleme raporu doğrultusunda hazırlanmış bir şeydir ve ittifakla yaptık. Biz bunu kendi başımıza yapmadık, aniden de ortaya çıkan bir hadise değil."

'ELİTAŞ NASIL İMZALAR?' DİYEREK OĞLUMLA TEHDİT ETTİLER
Elitaş ilk defa diyerek Meclis'e gelen askerlerin kanunu onaylan bir başka milletvekiliyle konuşarak, "Sen bunu imzaladın imzalamaya ama Elitaş nasıl imzalar, onu oğlu asker değil mi?' sözleriyle kendisinin oğlu yoluyle tehdit edildiğini açıkladı. Elitaş, "Benim oğlumda er olarak görev yapıyor. Şubat 2009'da askerlik görevine başlamış demek ki bize böyle bir uyarıda bulunanlar sayın Baykal'a da bu uyarıda bulunmuş." dedi.

KANUN NE GETİRİYORDU?
Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 3. maddesine eklenen fıkrada, "Barış zamanında, asker olmayan kişilerin Askeri Ceza Kanununda veya diğer kanunlarda yer alan askerî mahkemelerin yargı yetkisine tabi bir suçu tek başına veya asker kişilerle iştirâk halinde işlemesi durumunda asker olmayan kişilerin soruşturmaları Cumhuriyet savcıları, kovuşturmaları adlî yargı mahkemeleri tarafından" yapılacağı belirtildi. Bu değişiklikle sivillerin askerî suç işlemeleri durumunda bile askerî mahkemede yargılanmalarına son veriliyordu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.