Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü normalleşme tarihini verdi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü normalleşme tarihini verdi
27.01.2021 13:31

Sokağa çıkma kısıtlamalarının ne zaman kalkacağı açıklandı. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü normalleşme ile ilgili her şeyin yolunda gitmesi halinde tarih verdi. Peki lokanta, kafe ve restoranlardaki kısıtlamalar ne zaman kalkacak? Prof. Dr. Tevfik Özlü'nün açıklamaları şöyle...


A Haber canlı yayınına katılan Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Çin'den getirilen aşıların Covid-19 virüsüne karşı etkin koruma sağladığını ifade etti.

Prof. Dr. Özlü, birinci doz aşı olanları kurallara uyma konusunda dikkatli davranması gerektiğini, asıl korumanın aşının ikin dozunun üzerinden iki hafta geçmesiyle sağlanacağını söyledi.

Aşı olanların virüsü alabileceğine ama ağır olarak geçirmeden geçireceğini hatırlatan Prof. Dr. Özlü, aşı olanların virüs alıp başkalarına yayabileceğine dikkat çekti. Aşılama süreciyle ilgili güzel haberi canlı yayında duyuran Özlü, eğer Şubat aşı içerisinde planlanan aşılama sürecinin uygulanması halinde nisan ayının ortasından itibaren normalleşme sürecine geçilebileceğini ve yaz ayları çok daha rahat bir şekilde geçirebileceğimizi ifade etti.

İngiltere ve Güney Afrika'daki mutasyonlar konusunda uyaran Özlü, İngiltere'de kısıtlama kararlarının geç alındığını ve şu anda alınan kısıtmaların etkisiz olduğunu ve günlük vaka sayılarının 30 bin sınırında kaldığına dikkat çekti. Ülkemizdeki kısıtlama kararlarının da bir süre daha devam etmesini söyleyen Özlü, Güney Afrika'da mutasyonun tehlikeli olduğunu, tedbirlerin kaldırılması halinde ülkemizde de yenide vaka sayılarının hızla artabileceğini düşündüğünü söyledi.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Canlı Corona Virüsü Haritası - Corona Virüsü Ölü ve Vaka Sayısı Son Durum