27-28-29 Kasım sokağa çıkma yasağı var mı? Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı saatleri nasıl?

27-28-29 Kasım sokağa çıkma yasağı var mı? Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı saatleri nasıl?
27.11.2020 17:11

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? 28-29 Kasım hafta sonu sokağa çıkma yasağına ilişkin arama motorlarında sorgulama yapılıyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında vatandaşların sokağa çıkmasına ilişkin yeni kararlar alınıyor. Bu kararların en çok dikkat çekeni ise sokağa çıkma yasağı oluyor. 65 yaş üstü ve 20 yaş altına da yasak gelirken, Türkiye geneli sokağa çıkma yasağı geçtiğimiz hafta uygulanmıştı. Peki, 28-29 Kasım sokağa çıkma yasağı var mı?


Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? 28-29 Kasım sokağa çıkma yasağı var mı sorularının yanıtları vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Geçtiğimiz hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağının ardından yasakların devam edip etmeyeceği merak ediliyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında Cumartesi ve Pazar günü tüm Türkiye'de karantina uygulanmıştı.

28-29 KASIM SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI?

Hafta sonu için alınan sokağa çıkma yasağı kararı yeni bir genelge yayımlanmadığı takdirde devam edecek. Bu hafta sonu da yasak uygulanacak.

Ayrıca tüm illerde 65 yaş ve üzeri kişiler gün içerisinde 10.00-13.00 saatlerinde, 1 Ocak 2001 ve sonrasında doğan 20 yaş altı bireyler ise gün içerisinde 13.00-16.00 saatlerinde sokağa çıkabilecek.

İş yerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma, SGK kaydı gibi belgeleri ibraz eden çalışanlar, bu uygulamadan muaf tutulacak.

GENELGENİN DETAYLARI!

Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece saat 10:00 ile 20:00 arasında vatandaşlarımıza hizmet sunabileceklerdir.

Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme içme yerleri 10:00 ile 20:00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel al hizmeti verecek şekilde açık olabilecektir. Restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20:00'den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebilecektir.

İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca tek tek belirlenmek ve yerleşim sahasında bulunmamak kaydıyla şehirlerarası karayolları kenarında bulunan ve şehirlerarası toplu ulaşım veya lojistik amaçlı araçlara hizmet veren dinleme tesislerinde yer alan yeme içme yerleri kısıtlamalardan istisna tutulacaktır.

31.12.2020 tarihine kadar sinema salonlarının; yeni bir karar alınıncaya kadar ise kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri durdurulacaktır. Daha önce faaliyetleri durdurulan nargile salonları ile ilgili uygulamanın aynen devamı sağlanacaktır.

Tüm illerimizde; 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız gün içerisinde 10:00 ile 13:00 saatleri, 20 yaş altı vatandaşlarımız (01.01.2001 tarihi ve sonrasında doğanlar) ise gün içerisinde 13:00 ile 16:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek olup (işyerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma/SGK kaydı vb. belgeyi ibraz eden çalışanlar hariç), bu saatler dışında ise belirtilen yaş gruplarındaki vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları kısıtlanacaktır.