Bloomberg: Büyümede en pozitif görünüm Türkiye'de

Bloomberg: Büyümede en pozitif görünüm Türkiye'de
12.12.2019 10:13 - Son Güncelleme: 12.12.2019 10:57

OTOMATİK OYNAT

Türkiye ekonomisi, tarihin en büyük kur operasyonlarına rağmen pozitif seyrini sürdürüyor. Türkiye'ye karşı ekonomik operasyonların başını çeken Bloomberg, olumlu gidişe daha fazla seyirci kalamadı. Bloomberg'de yayınlanan ankette, ekonomik büyümede en pozitif görünümün Türkiye'de olduğu vurgulandı.

Türkiye ekonomisi tarihin en büyük kur operasyonlarına rağmen pozitif görünümünü sürdürüyor. Ünlü ekonomi kurumu Bloomberg, dünyanın önde gelen ekonomik kuruluşlarına ve stratejistlerine 2020 yılı için ekonomik büyüme beklenen ülkeleri sordu. Anket sonuçlarına göre katılımcıların %64'ü Türkiye ekonomisinin büyümesini bekliyor.EN POZİTİF GÖRÜNÜM TÜRKİYE'DE
Söz konusu ankette, ekonomik büyümede en pozitif görünümün Türkiye'de olması dikkatlerden kaçmadı. Dünyaca ünlü birçok ekonomi kuruluşu ve stratejist, onca operasyona rağmen Türkiye'nin boyun eğmediğini ve büyümeye devam edeceğini kabullenmiş oldu.

BÜYÜMESİ BEKLENEN DİĞER ÜLKELER
Ankette Türkiye'nin yanında büyümesi beklenen ülkeler olarak Brezilya, Endonezya ve Hindistan gösterildi.

BAKAN ALBAYRAK: DÜNYANIN EN GÜÇLÜ 10 EKONOMİSİ ARASINDA YER ALACAĞIZ
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dün 2020 yılı bütçe görüşmelerinde, "Güçlüyüz, çünkü tarihin en büyük 3 kur saldırısına rağmen düşmeden, yıkılmadan yolumuza devam ediyoruz. Dünyanın en güçlü 10 ekonomisi arasında yer alacağız." demişti.

Bakan Albayrak ayrıca, "Bugün, küresel ticaret ve finans sisteminin büyük bir türbülanstan geçtiği, belirsizliklerin her geçen gün daha da arttığı bir dönemde, Türkiye son 6 yıldır, içeriden ve dışardan çok faklı saldırılara maruz kaldı. Küresel ticaretteki büyük daralmaya rağmen aldığımız tedbirler ve verdiğimiz desteklerle ihracatımızı düşürmedik. İthalatımızı azaltmak için her alanda yerli kaynakların ve yerli üretimin tercih edilmesini sağladık. Bundan sonraki süreçte de ihracat ve katma değerli üretime dayalı sektörleri desteklemeye, kaynakların bu alanlarda kullanılmasına özen göstereceğiz.Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte tüm kazanımların kurumsallaşacağı ve yeni hedeflere daha hızlı, daha emin, daha güçlü adımlarla ilerleyeceğimiz bir yola girdik." ifadelerini kullanmıştı.

SON DAKİKA