Seçil Erzan hakim karşısında! Denizbank yöneticileri ilk kez tanık: Fatih Terim 'Seçil Erzan kızım gibidir' demiş | Dikkat çeken Nazlı Can detayı

Son dakika haberleri... Fatih Terim Fonu adı altında başta Muslera, Selçuk İnan, Arda Turan, Emre Belözoğlu olmak üzere ünlü futbolcular ve birçok kişiyi dolandıran Seçil Erzan bugün yeniden hakim karşısına çıktı. Duruşmada ilk kez dinlenen Denizbank yöneticilerinden Sermin Tekin, Fatih Terim'in Arda Turan ve Emre Belözoğlu'na "Seçil benim kızım gibidir" dediğini ve Erzan'a ulaşmak isteyen bir kişinin ''On yıllık arkadaşım tarafından sırtımdan bıçaklandım'' dediğini söyledi. Öte yandan mahkemede şikayetçi sıfatında bulunan Kardiyoloji uzmanı bir doktor ise paraları Seçil Erzan’a değil de Nazlı Can’a verdiğini ifade etti.

Giriş Tarihi 24 Mayıs 2024, 10:58 Güncelleme 24 Mayıs 2024, 21:38
Seçil Erzan hakim karşısında! Denizbank yöneticileri ilk kez tanık: Fatih Terim ’Seçil Erzan kızım gibidir’ demiş | Dikkat çeken Nazlı Can detayı

İÇİNDEKİLER

Aralarında ünlü futbolcular Arda Turan, Emre Belözoğlu, Fernando Muslera ve Selçuk İnan'ın da bulunduğu 28 kişiyi dolandırıldığı iddiasıyla 295 yıla kadar hapsi istenen banka şube müdürü Seçil Erzan ve 6 sanığın yargılandığı dava bugün görülmeye devam ediyor.

KAZA YAPTI
Duruşmanın başlaması için Seçil Erzan'ın cezaevinden getirilmesi beklenirken Erzan'ı taşıyan aracın kaza yaptığı haberi geldi.

MAHKEME İKİ TALEBİ DE REDDETTİ
İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Seçil Erzan ile Ali Yörük cezaevinden getirildi. Duruşmada bazı tutuksuz sanıklar, müştekiler ve taraf avukatları hazır bulundu. Müşteki avukatları, bankanın bu işin içinde olduğunu düşündüklerini söyleyerek, dosyanın, "Bankacılık zimmeti" suçundan görevsizlik kararı ile görevli mahkemeye gönderilmesini talep etti. Ali Yörük ile Atilla Yörük'ün avukatı ise müvekkilleri yönünden dosyanın ayrılarak asliye ceza mahkemesine gönderilmesini taleplerini mahkemeye iletti. Mahkeme heyeti iki talebi de reddetti. Seçil Erzan ise yeni iddianamelerin kendisine tebliğ edilmediği için inceleyemediğini ve daha sonra savunma yapacağını belirtti.

DENİZBANK YÖNETİCİLERİ TANIK OLARAK DİNLENDİ
Yaşanan kaza nedeniyle 2 saat geç başlayan duruşmada bir ilk yaşandı.

Futbolcular ve diğer mağdurlar geçmiş duruşmalarda dinlendi ancak sürekli olarak bahsi geçen DenizBank hiç dinlenmemişti. Banka yöneticileri ilk kez bugün hakim karşısına tanık olarak çıktı.

FATİH TERİM "SEÇİL KIZIM GİBİDİR" DEMİŞ
Tanık olarak ilk kez dinlenen Denizbank'ın Avrupa 1. Bölge Müdürü Sermin Tekin, Arda Turan'ın ve Emre Belözoğlu'nun kendisine Seçil Erzan'a para vermeden önce Fatih Terim'e sorduklarını söyledi. Emre Belözoğlu ve Arda Turan'ın söz konusu konuşmada kendilerine "Seçil benim kızım gibidir" dediğini söyleyen Tekin "Seçil beni arıyordu, çok korktuğunu ve üzgün olduğunu söylüyordu. Bana her şeyi anlatmak istediğini söyledi. Görüşmeyi kabul ettim. Çorlu'da bir evde görüştük. Seçil kapının dışına çıktı, bayılmak üzereydi" şeklinde konuştu.

"10 YILLIK ARKADAŞIM SIRTIMDAN BIÇAKLADI"
Bölge Müdürü Sermin Tekin öte yandan "Seçil Erzan'ın birinci derece sicil amiriyim. 7 Nisan'da bir telefon aldım. Büyükdere şubemizde İnci Çeviker diye birinin Seçil Erzan'a ulaşmak istediğini ancak ulaşamadığını ve kendisinden şikayetçi olacağını söylediğini ilettiler. Ben de İnci hanımı benim yanıma göndermelerini istedim. İnci hanım yanıma geldiğinde, içeriye '10 yıllık arkadaşım tarafından sırtımdan bıçaklandım' diyerek girdi ve kötü durumdaydı. Ben de kendisini sakinleştirdikten sonra ne olduğunu anlatmasını söyledim. İnci hanım da Seçil Erzan'a para verdiğini ve Seçil'in onu sürekli oyaladığını, bu yüzden kendisini dolandırdığını düşünmeye başladığını söyledi" ifadelerini kullandı.

"SİM KARTINI KIR AT DEMEDİK"
Olaylar patlak verince bankaya Sermin Eligül ve Hüseyin Eligül ile gelip kime ne kadar para verdiğini kimden ne kadar aldığını bilgisayara kaydettiğini söyleyen Tekin, "Bankada Seçil'e telefonu kır at demedik. Zaten Seçil yanında telefonsuz gelmişti. Bunları kabul etmiyorum" dedi.

"SEÇİL DEĞİL NAZLI CAN'A VERDİM"
Mahkemede şikayetçi sıfatında bulunan Kardiyoloji uzmanı bir doktor ise paraları Seçil Erzan'a değil de Nazlı Can'a verdiğini şu sözlerle anlattı:

"Ben Almanya'ya taşınmadan önce Seçil Erzan beni arayarak bu fondan bahsetti. Bu fona sadece bankada belli düzeydeki mevduata sahip kişilerin girebildiğini söyledi. Eski eşim de bu fonda olduğu ve geçmişe dayalı bir güven ilişkimiz olduğu için kabul ettim. Ve kendisine 125 bin dolar para gönderdim. Parayı Nazlı Can'a verdim çünkü Seçil Erzan, şube müdiresi olduğu için parayı kendisinin teslim alması halinde bir takım hukuki sorunlar oluşabileceğini söyledi. Konuyla ilgili 1 yıl sonra eski eşimle konuşabildik. Seçil'i daha önceden tanıyordum. Doktor olarak annesine birkaç defa baktım. Başarılı bir bankacı olduğu için kendisine güvendim. Nazlı Can'ı önceden tanıyordum. Seçil annesini bana getirdiğinde Nazlı Can da yanlarında olurdu" dedi.

BİR DAVA DA KUZENİNİN EŞİNDEN!
Öte yandan Seçil Erzan'a bir dava da kuzeninin eşi Merve Özer Yılmaz'dan geldi. Yılmaz, Erzan'a 3 bin dolarlık tazminat davası açtı.

Mahkemeye sunulan dilekçede, ''Müvekkil, Seçil Erzan'a bankada değerlendirilmesi amacıyla ödemeler yapmıştır. Müvekkilin Seçil Erzan'a teslim ettiği paraların Denizbank'ın 'özel bankacılık sisteminde' değerlendirildiği bu kartın varlığı ile doğrulandığından herhangi bir şüpheye düşmesi engellenmiştir. Bu sisteme bu parasını kumbara mantığıyla parasını biriktirmek amacıyla dahil olmuştur. Davalı banka ise, ticari mümessilinin tüm işlem ve eylemlerine seyirci kalarak, tüm kaynaklarının kullanılmasına rağmen kontrol ve denetim mekanizmalarını işletmekten imtina etmiştir. Oluşan zararının Seçil Erzan ile bankadan tahsilini talep etmekteyiz. Fazlaya dair haklarımız saklı kalmak kaydıyla (tespit edildiğinde artırılmak suretiyle) şimdilik 3 bin doların iki davalıdan tahsilini istiyoruz'' ifadelerine yer verildi.

ERZAN KAPALI ÇARŞI'DAN PARAYI ALMAYA BANKANIN LOGOLU ARACIYLA GELMİŞ
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Cüneyt Demir şikayetçi olarak yer aldı. Demir ifadesinde Seçil Erzan'ın kendisine arkadaşı vasıtasıyla ulaştığını, Çorlu'da hesap açmak yerine İstanbul'da müdürü olduğu şubede hesap açması için ikna ettiğini anlattı.


İfadesinde Demir, yaklaşık 2 milyon 900 bin lira civarında parasını dövize çevirerek 150 bin doları Erzan'a Kapalı Çarşı yakınlarında elden teslim ettiğini anlattı. Erzan'ın yanında Denizbank logolu bir araçla geldiğini aktaran Cüneyt Demir, Seçil Erzan'dan herhangi bir belge almadığını ifade etti.

DURUMDAN ŞÜPHELENİNCE PARASINI GERİ İSTEYENLERİ BAHANELERLE OYALAMIŞ
Cüneyt Demir banka müdürü Erzan'ın kendisine ünlü futbolcuların da içinde olduğu bir fondan bahsettiğini, yüksek karı olduğunu ve parasını bu fona yatıracağını söylediğini anlattı. Demir, bundan şüphelendiğini ve parasını gerisi istediğinde Erzan'ın parasını fona yatırdığını ve fondan çıkarmak için sürekli ileri tarihli kısa tarihler verdiğini vurguladı. Erzan'ın sürekli kendisini oyaladığını en sonunda ise Nisan 2023 tarihinde bankaya gittiğinde Seçil Erzan'ın gözaltına alındığını öğrenince şikayetçi olduğunu anlattı.

SEÇİL ERZAN İÇİN İSTENEN CEZA 295 YILA ÇIKTI
Savcılık, Erzan hakkında "Tacir veya Şirket Yöneticisi Olan ya da Şirket Adına Hareket Eden Kişilerin Ticari Faaliyetleri Sırasında Dolandırıcılık" suçundan düzenlediği iddianameyi, ana davanın görüldüğü İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Mahkeme, yeni iddianamelerin ana dosyayla birleştirilmesine hükmetti. Böylece 27 olan mağdur sayısı 28'e yükselirken, Seçil Erzan için istenen ceza talebi de 90 yıldan 295 yıla kadar hapis istemine çıkmış oldu.

Bugün görülen davada mahkeme, UYAP kayıt sisteminde yapılacak olan yenileme çalışması nedeniyle duruşmayı 29 Mayıs'a erteledi.