Son dakika: Siyasetteki akçeli işlerde tarih değişti ama isim hep aynı: Meral Akşener! 1999 yılında da Nesime Aysel Sabuncu 5 milyon dolar vermiş

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tarihi bir hezimet alan 6’lı koalisyonun büyük ortaklarından İYİ Parti’de büyük olaylarla yaşanıyor. Akçeli işler ve taciz skandallarının konuşulduğu İYİ Parti’de eski Kurucular Kurulu ve GİK üyesi İsmet Koçak ile eski Genel Başkan Yardımcısı Arzu Önşen, vekilliklerin para ile satıldığı iddiasını Akşener’e sorduklarını takvim.com.tr’ye ifade etti. Ancak Akşener’in söz konusu soruya bir hayli sinirlendiği hatta ağza alınmayacak sözler söylediği de ortaya çıkmıştı. Peki Akşener neden bu kadar sinirlendi? 1999 yılında DYP’de yaşanan akçeli işlerde de İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in adı geçiyor. Para ile vekil yapılan isim ise Nesime Aysel Sabuncu. İşte detaylar...

Giriş Tarihi 03 Aralık 2023, 09:34 Güncelleme 03 Aralık 2023, 09:39
Son dakika: Siyasetteki akçeli işlerde tarih değişti ama isim hep aynı: Meral Akşener! 1999 yılında da Nesime Aysel Sabuncu 5 milyon dolar vermiş

İÇİNDEKİLER

14 ve 28 Mayıs genel seçimlerinde yaşanan hezimetin ardından muhalefet karıştı.

Akşener'in "ittifak yapmayacağız" çıkışına rağmen CHP'nin yeni yönetimi Kılıçdaroğlu'ndan kalma yöntemlerle Akşener'i masaya oturtmak için baskı üstüne baskı kuruyor. İmamoğlu ve Özel "ittifakı kurarız" diyerek Akşener'i masaya çekmek isterken İYİ Parti'nin içi de taciz, akçeli işler ve istifalarla kaynıyor.

İYİ PARTİ KAYNIYOR: İSTİFALAR TACİZ İDDİLARI AKÇELİ İŞLER
İYİ Parti'den son dönemde Bahadır Erdem, Durmuş Yılmaz, Adnan Beker partiden istifa ederken Ümit Dikbayır ise ayrı bir krizin fitilini ateşledi. Ardından bir bomba daha patlatan Dikbayır partinin Akşener'in oğlu Fatih Akşener'in vesayeti altında olduğunu iddia etti. Partiye Meral Akşener'in Özel Kalem Müdürü Esma Bekar üzerinden kayıt dışı para sokulduğunu söyledi.

Benzer iddiaları ve daha fazlasını Takvim.com.tr'ye konuşan İYİ Parti eski Genel Başkan Yardımcısı ve GİK Üyesi Arzu Önşen ve Kurucular Kurulu üyesi İsmet Koçak da dillendirdi.

10 MİLYON DOLAR VEREN DE VAR 3 MİLYON DOLAR VEREN DE
Arzu Önşen, İstanbul 3. Bölge 2. Sıradan Milletvekili olan Seyithan İzsiz'in vekil listesine girmek için para verdiğini iddia ederken İsmet Koçak da durumu doğrulayarak sadece İzsiz'in değil birçok kişinin partiye para verdiğini söyledi. İsmet Koçak, "10 milyon dolar veren de var 3 milyon dolar veren de" ifadelerini kullanırken partinin kurucular kurulu ve GİK üyelerinin listelerde en altlarda yer aldığını, para verenlerin seçilecek yerlerden gösterildiğini ifade etti.

İYİ Parti içerisindeki bu akçeli işleri Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür de kaleme aldı. Övür, yıllar önce yaşanan bir olayı hatırlatarak, söz konusu olayın başrolünde de yine Meral Akşener'in olduğunu söyledi.

İşte Övür'ün konuyla ilgili yazısı:

Günlerdir medyada milyon dolarların döndüğü dolandırıcılık olayları konuşuluyor. Millet, güzellik salonu sahibi Dilan Polat'ın kurduğu saadet zinciri dolandırıcılığını "O kadar da olmaz" diye izlerken, "uyanık" bankacı Seçil Erzan'ın fon tuzağını öğrenince hayrete düştü. Meğer daha büyükleri varmış... Bavullarda taşınan milyon dolarlar, Arda Turan gibi borç alıp tamahkârlık yapan futbolcular, işadamları, bankacılar herkes işin içinde.
Aslında bu tür dolandırıcılar, yani Sülün Osman'lar da Raki'ler de onların "Kunduzi" dediği tamahkârlar da hep vardı. Oysa izleyenleri asıl hayrete düşürmesi gereken benzer şeylerin bugünlerde siyasette de olması. Düşünsenize, daha birkaç ay önce ülkeyi yönetmeye kalkan CHP ve İyi Parti'de parasal ilişkiler, iddialar, kaybolan paralar, taciz suçlamaları hiç bitmiyor.
Doğrusu bu konuda İyi Parti birinciliği kimselere kaptırmış değil. Bu partinin 132 milyonunun kayıp olduğunu bizzat partinin eski Mali İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır açıkladı. Sanki o göreve yeni gelmiş gibi... Partinin Genel Başkanı Meral Akşener de buna cevap vereyim derken, partisinde yaşanan taciz ve tecavüz olaylarını deşifre etti. Yetmedi, suçladıkları da eski defterleri açıp seçim öncesi 10 milyon dolarlara satılan milletvekili sıralarını gündeme taşıdı.

Siyaseti kirleten bu tür iddialar hepimizi şaşırtsa da İyi Parti'de olması hiç şaşırtıcı değil. Siyasi tarih nasıl yazar bilemem ama Meral Akşener'in geçmişi ile bugün İyi Parti'de olanlar arasında ciddi bir bağ var. Siyasi yolculuğa başladığı DYP'de bile Akşener'in adı liste satışlarıyla anılıyordu. Bu konuyu geçmişte de birkaç kez yazdım. Her defasında da duymazdan geldi. Şimdi gelin 19 Haziran 2018 tarihli o yazıya gidelim ve bugün yaşananlar ile o gün yaşananlar arasındaki benzerliğe bakalım:
"Yıl 1999... DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in başbakanlığı, Meral Akşener'in de bakanlığı geride kalmış. Türkiye, 18 Nisan'da yapılacak genel seçime hazırlanıyor. DYP'nin inişe geçtiği ama hâlâ umutların kesilmediği bir dönem... Aday belirleme konusunda Adana'da çok ilginç bir olay yaşanır. DYP'de önseçim yapılır ve milletvekili listesi şöyle oluşur: İlk sıra Ali Antepüzümü, ikinci sıra Halit Dağlı, onları Durmuş Ali ve Ramazan Ağar izler. Fakat Genel Başkan Çiller devreye girer ve bu liste değiştirilir. Yeni liste şöyle oluşur: İlk sıra Halit Dağlı, ikinci sırada örgütün hiç tanımadığı sürpriz bir isim, Nesime Aysel Sabuncu ve diğerleri var.


Bu listeyi de teşkilat kabul etmez ve kıyamet kopar. Ama asıl gerginlik şu iddia nedeniyle yaşanır: İşkadını Nesime Aysel Sabuncu'nun, DYP'ye 5 milyon dolar vererek listeye girdiği söylenir. Parti çalkalanır. Başka iller de kazan kaldırır ve liste bir daha değişir. Bu kez listede Sabuncu yoktur. Bu da Sabuncu'yu harekete geçir. Sabuncu, listeye girmek için verdiği parayı geri ister. Buna DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in şu cevabı verdiği söylenir: 'Parti adına alınan 3 milyon doları geri verelim, bu olayı kapatalım.'

Ama işkadını Sabuncu, razı olmaz çünkü şöyle der: 'Ben 5 milyon dolar verdim, paramın hepsini istiyorum.'
DYP bir kez daha çalkalanır. Acaba iddia edilen o 2 milyonu kim aldı? İşte bu soruyu bugün de sormamıza yol açan isim burada devreye giriyor. DYP'lilerin iddiasına göre o isim, Sabuncu'yu listeye aldıran Meral Akşener'di... Bu yüzden parti içinde dikkatler ona yönelecek ve derin tartışmalar yaşanacaktı."
Ne hikmetse yıllar geçse de işin içindeki isim ve "dolarla milletvekili sırasını satma" yöntemi değişmez. Ne dersiniz, "hayrete" düştünüz mü?

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN