Ekrem İmamoğlu ve Özgür Özel'e soğuk duş! İYİ Parti yerel seçimlere tek başına girme kararı aldı

Genel seçimlerde yaşadıkları hezimet sonrası CHP’ye rest çekerek her konuşmasında müstakil seçim çıkışı yapan Meral Akşener geçtiğimiz günlerde kendisini tekrar masaya çekmek isteyen CHP lideri Özgür Özel ile yüz yüze görüştü. Görüşmede Özel’in ittifak davetine "GİK’e danışacağım" diyerek geri adım sinyali verdi. Tüm yaşananların ardından gözler bugün gerçekleştirilen Genel İdare Kurulu’na (GİK) çevrilmişti. Yerel seçimleri kaybetme korkusu ile İYİ Parti'nin kapısını aşındıran Özgür Özel ve Ekrem İmamoğlu'nun hayalleri suya düştü. İYİ Parti seçimlere tek başına girme kararı aldı.

Giriş Tarihi 03 Aralık 2023, 23:48 Güncelleme 04 Aralık 2023, 21:31
Ekrem İmamoğlu ve Özgür Özel’e soğuk duş! İYİ Parti yerel seçimlere tek başına girme kararı aldı

İÇİNDEKİLER

14-28 Mayıs seçimleri sonrası paramparça olan muhalefette işler karışmaya devam ediyor.

Özellikle CHP ve İYİ Parti arasında ipler gerilirken peşi sıra krizler patlak verdi.KILIÇDAROĞLU KOLTUĞU TAVŞANA KAPTIRDI
Meral Akşener her açıklamasında müstakil seçim çıkışında bulunarak ittifak kapılarını CHP'ye kapattı.

Kemal Kılıçdaroğlu ise 13 yıl oturduğu koltuğu Ekrem İmamoğlu'nun tavşan adayı Özgür Özel'e kaybetti.


İYİ PARTİ'DE KAZAN KAYNADI
Akşener'in "ittifak yapmayacağız" çıkışına rağmen CHP'nin yeni yönetimi Kılıçdaroğlu'ndan kalma yöntemlerle Akşener'i masaya oturtmak için baskı üstüne baskı kuruyor.

İmamoğlu ve Özel "ittifakı kurarız" diyerek Akşener'i masaya çekmek isterken İYİ Parti'nin içi de taciz, akçeli işler ve istifalarla kaynıyor.

AKŞENER'İ MASAYA OTURTMA ÇABALARI
İYİ Parti krizle sallanırken CHP bir yandan HDP ile temas kuruyor diğer yandan Meral Akşener'i masaya çekmek için uğraşıyor. Özgür Özel "Meral ablam" ifadeleriyle Akşener'e sıcak mesajlar vermeye çalışırken ABB Başkanı Mansur Yavaş İYİ Parti Genel Merkezi'ne giderek "nabız" yokladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise Akşener'i telefonla darladı... CHP yandaşları ise hem ekranlardan hem de köşelerden ittifak olmazsa "İYİ Parti biter" söylemleriyle baskıyı artırdı.

ÖZGÜR ÖZEL İLE AKŞENER GÖRÜŞTÜ
Yaşanan gelişmeler sonrası Akşener ile Özgür Özel dün ilk kez bir araya geldi.

İLKELİ SİYASET SINAVINDAN KALDI
Akşener Özel'i kapıda karşılamadı ancak sonra yaptığı açıklamada "masaya geri dönüş" sinyali vererek ilkeli siyaset sınavından kaldı!

Meral Akşener yaptığı açıklamada, "Bizim bir kararımız var; 81 ilde tek başımıza seçime girmek şeklinde. Bu konuyu; 'Genel İdare Kurulu'nda bizim iki siyasi parti olarak, hiç değilse bazı yerlerde iş birliği yapabilir miyiz?' sorusunu, bir soruyu; acaba 'Genel İdare Kurulu'na tekrar götürebilir misiniz?' özü bu. Biz de arkadaşlarımızla konuştuk. Pazartesi biz doğal olarak GİK'i toplayacaktık zaten. Orada bu soruyu GİK'te soracağız. Onlar nasıl cevap verecek, orada göreceğiz" dedi.GÖZLER GİK'E ÇEVRİLDİ
Tüm yaşananların ardından gözler Genel İdare Kurulu'na (GİK) çevrildi. İYİ Parti'nin yerel seçimlere ittifaksız girip girmeyeceği Genel İdare Kurulu'nda belli olacak.

50 üyenin görüş bildireceği kritik toplantı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener başkanlığında gerçekleştiriliyor.

GİK ÖNCESİ DİVANLIK BAŞKANI TOPLANDI
İYİ Parti GİK öncesi Başkanlık Divanı toplandı. Toplantının öncelikli gündem maddesi yine yerel seçimler oldu.

Akşener seçim sonrası söylediklerini yutup ittifak yapacak mı? Yoksa "müstakil seçim" kararını sürdürecek mi? İYİ Parti'nin kararı Genel İdare Kurulu sonrası beklenen açıklama yapıldı.MÜSTAKİL SEÇİM KARARI ÇIKTI
Yerel seçimleri kaybetme korkusu ile İYİ Parti'nin kapısını aşındıran Özgür Özel ve Ekrem İmamoğlu'nun hayalleri suya düştü. İYİ Parti seçimlere tek başına girme kararı aldı.İYİ Parti Kurumsal İlişkiler Başkanı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Allah utandırmasın.. Hür müstakil seçimlere katılıyoruz…" ifadelerini kullandı.KÜRŞAD ZORLU: EN DOĞRU ADAYLARI ÇIKARACAĞIZ
İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, partisinin gelecek yıl yapılacak yerel seçimlere "müstakil olarak girme kararı" aldığını bildirdi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener başkanlığında, partinin genel merkez ek binasında yapılan Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısı yaklaşık 4 saat sürdü.

Meral Akşener, toplantı sonrasında aracına binerken, CHP'nin yerel seçimde işbirliği teklifine ilişkin soru üzerine toplantıda "hayır" kararı alındığını bildirdi.

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan İYİ Parti Sözcüsü Zorlu, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve kurmaylarının geçen haftaki ziyaretlerinde yerel seçimde işbirliği teklifini ilettiklerini anımsattı.

GİK'te teklife ilişkin nihai karara vardıklarını belirten Zorlu, şunları söyledi:

"İYİ Parti, milletimizin kutuplaştırıldığı böylesi bir dönemde, kendisine çıkış yolu aradığı bir zamanda Türk avazı, umut çığlığı olarak kurulmuş ve bugünlere gelmiştir. İYİ Parti'yi aziz Türk milleti kurmuştur. İYİ Partimiz milli kimlikten yoksun bir politikayla Türk devletini Türksüzleştirme siyasetini güdenlere karşı tertemiz Türk evlatlarının sesi olmuştur. Cumhuriyet ve demokrasi, hukuk ve adalet çığlığı kulakları sağır ederken bu sesi de duymazdan gelenler bilsinler İYİ Parti Cumhuriyet'in yeni yüzyılında, 100 yıl önceki o inanç ve ruhla yeni bir aydınlığı müjdeleyecektir."

"MİLLETİMİZİN ÜÇÜNCÜ BİR YOL, BİR ALTERNATİF ÇAĞRISINA SAHİP ÇIKARAK YOL YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Mahalli idareler seçiminin partisi açısından iktidar yürüyüşlerinde rotanın yeniden belirlenmesi anlamını taşıyacağını ifade eden Zorlu, birkaç günlük süreçte geniş katılımlı değerlendirme amacıyla partinin yetkili kurulları, milletvekilleri, il ve ilçe başkanlarıyla istişarelerde bulunan Genel Başkan Akşener'in bu görüşmelerden elde ettiği tespit ve görüşleri de GİK'te aktardığını anlattı.

Zorlu, şöyle devam etti:

"Toplantımızda hemen hemen tüm GİK üyelerimiz görüşlerini büyük bir açıklıkla ortaya koymuş ve ardından da oylamaya geçilmiştir. Bakın bunun altını çizmek istiyorum, siyasi tarihimizde çok fazla örneği olmayan bir demokrasi şölenine dönüşmüştür bizim için. Zira tüm yönleriyle bütün mesele irdelenmiş ve yapılan oylama neticesinde, Genel İdare Kurulumuz 2024 yerel seçimlerine İYİ Partimizin hür ve müstakil olarak girme kararını almıştır.

Unutulmamalıdır ki, 'Zafere giden yolda her yol mübah' anlayışına bir karşı duruştur cesurlar hareketi. Hiç kimsenin şüphesi olmasın, ülkemizi karanlığa sürükleyen muktedir siyasi anlayışın karşısında durmaya ve fakat milli mukaddesatımıza milletimizin üçüncü bir yol, bir alternatif çağrısına da sahip çıkarak yol yürümeye devam edeceğiz. İYİ Parti olarak 2024 seçimlerine hür ve müstakil olarak yani Genel Başkanımızın ifade ettiği gibi, 'özü başımıza' gideceğiz ve seçmenimizin karşısına en doğru adaylarla çıkarak, iyi belediyecilik parolasıyla milletimize hizmet ve sorumluluğunu inşallah onlarla paylaşacağız. Bu kararımızın öncelikle ülkemize, milletimizi, İYİ Parti ailesine hayırlar getirmesini diliyorum."

"KARAR OY ÇOKLUĞUYLA ALINDI"

Zorlu, bir soru üzerine kararın oy çokluğuyla alındığını bildirdi.

Bir gazetecinin "geçmiş toplantıya oranla işbirliği isteyenlerin sayısında artış olduğunu" söyleyerek, buna ilişkin değerlendirmesini sorması üzerine Zorlu, konuya matematiksel çoğunluk, azınlık olarak bakılmaması gerektiğini belirtti.

Yetkili kurulların kararlarını bir partinin görüşünü tayin edecek şekilde aldığını ifade eden Zorlu, "Bütün GİK üyelerimiz, bütün görüşlerini beyan ederken şu hususun altını çizdiler: 'Karar ne olursa olsun hepimiz partimizin alacağı kararın arkasında duracağız.' İnşallah 2024 seçimlerinde İYİ Partimizi, milletimizin arzu ettiği alternatif siyaset yolculuğuna doğru taşıyacağız." dedi.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN