Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 18.04.2020 07:52
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 18.04.2020 07:57
ABONE OL

'nin virüsle mücadeledeki başarısı dünyaya örnek oldu! : Türkiye farklı bir yol izliyor

, dünyayı esir alan ve "süper güçleri" dize getiren virüs salgınına karşı en başarılı mücadele veren ülkelerden bir tanesi oldu. Türkiye’nin salgına karşı geliştirdiği kendi yöntemi dünya basınını şaşırtıyor. Türkiye’de uygulanan tedavi, kademeli yasaklar, dağıtılan bedava maskeler ve yaşlılara ulaştırılan yardımlara geniş yer ayırdı.

CNN International: Türkiye farklı bir yol izliyor
Kovid-19 salgınının pandemiye dönüşmesinin ardından başta Batılı devletler olmak üzere birçok ülke kendi sorunlarına odaklandı. Yardıma muhtaç ülkelere kulaklarını tıkayan bu ülkeler kendi sınırları içindeki Kovid-19 ile de mücadele etmekte zorlanıyor. Bunlara karşılık ise daha salgının Çin'de ilk ortaya çıktığı andan itibaren hem kendi sınırları içinde tedbirlerini maksimum düzeyde almaya başladı hem de ülkelere yardımlar ulaştırmaya başladı.Türkiye'nin hem salgınla mücadelesi hem de küresel çapta yaptığı yardımlara Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü ve gibi kurumlardan birçok kez övgüler geldi. Türkiye'nin öncülüğünde aldığı tedbirlere basınından da övgüler gelmeye devam ediyor. Daha önce ABD merkezli The Hill haber sistesinde "Türkiye Kovid-19 ile küresel mücadelede kilit bir aktör olarak öne çıkıyor" başlıklı makale yayınlanmıştı. Bu kez de kanalının sitesinde manşetten Türkiye'nin salgına karşı dünyadan farklı olarak kendine özel izlediği yöntemler geniş bir şekilde ele alındı.UZMANLAR: MANTIKLI ADIMLAR
CNN'de "Türkiye, farklı bir yol izliyor" başlıklı haberde Türkiye'de sokağa çıkma yasağının 20 yaş altı ile 65 yaş üstüne uygulandığı kaydedildi. Ayrıca 31 ilde de sadece haftasonları olmak üzere tamamen sokağa çıkma yasağının yürürlüğe sokulduğu hatırlatılan haberde "Türkiye'de küçük işletmeler kapatıldı, büyük fabrikalar kademeli çalışmaya geçti, restoranlarda sadece sipariş usulü çalışıyor, bankalar kısıtlı saatlerde hizmet veriyor" denildi. Türkiye'de uygulanan kademeli ve kısıtlı yasakları başarılı bulan Lancaster Üniversitesi'nden Dr. Muhammad Munir "İnsanların evden çıkmaması salgının yayılmasını ve hastanelerdeki baskıyı azaltıyor" dedi.

CNN'deki analizde ayrıca Türkiye'de en çok vaka bildiren 10 ülke arasında yer almasına rağmen ölüm oranının diğer ülkelere kıyasla daha düşük olduğuna dikkat çekildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Türkiye'deki ölüm oranının yüzde 2 olmasını, ülkedeki geniş sağlık sistemi kapasitesi ve diğer ülkelerden farklı olarak uygulanan tedavi prosedürlerine bağladığının altı çizildi.SAĞLIK TURİZM MERKEZİ
Türkiye'de ilk vakanın 11 Mart'ta bildirildiği ve bu süreye kadar da ülke genelinde salgına karşı birçok etkili önlemin alındığına atıf yapılan haberde, Türkiye'deki sağlık sektörünün ileri seviyede olduğu ve sağlık turizminde de öne çıktığı hatırlatıldı. Türkiye'de maskelerin para ile satılmadığı ve meslek okullarında uzun süredir tıbbi malzemelerin üretildiği vurgulandı. Haberde birçok caminin gönüllüler aracılığıyla yardımn merkezlere dönüştüğü ve Açık Kapı isimli telefon merkezi sayesinde yaşlıların tüm ihtiyaçlarına koştuğu belirtildi.