Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 06.11.2019 08:22
  • Son Güncelleme: 06.11.2019 09:08

Bakanlık ıspanak paniğinin ardından rapor yayınladı! İşte 'deki yabancı otların bölge bölge sayısı

'da ıspanak yedikten sonra şikayetiyle hastaneye başvuranlarla ilgili olarak İstanbul İl ve Orman Müdürlüğü’nden bir açıklama geldi. Bakanlık, “Zehirlenmeye ıspanaklara karışan yabancı otların neden olduğu analizlerle ortaya çıkmıştır." ifadelerini kullandı. Yaşanan ‘ıspanak vakalarının’ ardından gözler zehirlenmenin kaynağı olarak gösterilen ‘yabancı otlara’ çevrildi. Peki 'de kaç tane yabancı ot çeşidi var? Hangi bölgede kaç çeşit yabancı ot var? İşte bölge bölge tüm detaylar...

İşte o yabancı düşmanlar! Bölge bölge açıklandı

İl Müdürlüğü, olayın yaşandığı gün yaptığı açıklamada lere ıspanaklara karışan zehirli yabancı otların sebep olduğunu belirtmişti. Yüzlerce değişik çeşidi olan ve ıspanak, dereotu, semizotu gibi 'yaprakları yenen' sebzelerin içinde ve etrafında yetişen bu otlar hakkında çapında yürütülmüş bir proje neticesinde hazırlanan raporların detaylarına ulaşıldı.

Raporlara göre Tarım ve 'na bağlı Tarımsal Üretim Genel Müdürlüğü (TAGEM) 'Yaprağı yenen sebzelerde hastalık, zararlı ve yabancı otların belirlenmesi ve mücadelesi' adıyla 3 yıl boyunca bir proje yürüttü.

İŞTE BÖLGE BÖLGE YABANCI OTLARIN SAYISI
Hürriyet'in haberine göre Türkiye bölgelere ayrılarak tarımsal araştırma enstitüleri üzerinden araştırmalar yapıldı. Sahalar gezildi, tarlalar incelendi. Raporlardan çıkan sonuçlar şöyle: Batı Akdeniz'de (Antalya ve ilçeleri) 20 ayrı yabancı ot var. Erzurum, Bayburt ve Gümüşhane yöresinde 69 çeşit; Amasya, Tokat, Samsun'da 42; Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin'de 39 ; Balıkesir, Denizli, İzmir, Manisa ve Muğla 9; Ankara, Konya, Eskişehir'de 4 çeşit yabancı ot var. Raporlarda bu otlarla mücadelede kültürel, biyolojik, biyoteknik, bitkisel kökenli yöntemler ve preparatlar kullanlımasının uygun olacağı belirtildi.

kalan karakter 1000

isminiz isminiz

Dün patlıcan kızartırken işyerimde gıda mühendisi bulunmadığı için satıyer ilçe tarım müd.den 7000tl ceza yiyen esnafım

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 06.11.2019 08:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.