Banka kredi faiz oranları 0,79 altına düştü mü? Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve Garanti...

0,79 fırsatı ve banka kredi faiz oranları düştü mü? Sorusu oldukça revaçta. Uzmanlar beklenen politika faiz indirimin de gelmesiyle kamu bankalarının atağa kalkacağını belirtti. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın konut kredisi faizi başta olmak üzere birçok kredi faizinde indirime gitmesi bekleniyor. Peki, banka kredi faiz oranları düştü mü? İşte 25 Aralık 2019 Çarşamba günü bankalardaki son faiz durumu... Detaylar takvim.com.tr'de

Giriş Tarihi 25 Aralık 2019, 09:13 Güncelleme 07 Ocak 2020, 11:09
Banka kredi faiz oranları 0,79 altına düştü mü? Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve Garanti...

Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve Garanti Bankası konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi faiz oranları en fazla merak edilenler arasında yer alıyor. Merkez Bankası faiz indirimi sonrasında beklenti kredi faiz oranlarının daha da düşmesi yönünde oldu. Konut kredisi faiz oranını şu an için birçok banka 0,99 olarak uyguluyor. Detaylar takvim.com.tr'de

DETAYLAR İÇİN BİR SONRAKİ SAYFAYA TIKLAYINIZ

ZİRAAT BANKASI, VAKIFBANK VE HALKBANK 0.79 KONUT KREDİSİ ORANLARI

Kamu bankaları konut için başlattığı seferberlik ile ilk adımı atmıştı. Ancak kamu bankalarından başka faiz indirimi gelmedi ve oran 0,99'da kaldı. Uzmanlar beklenen politika faiz indirimin de gelmesiyle kamu bankalarının atağa kalkacağını belirtti. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın konut kredisi faizi başta olmak üzere birçok kredi faizinde indirime gitmesi bekleniyor. Piyasanın konut kredisi için beklentisi 0,79....

İşte Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve Garanti bankası kredi faiz oranları

ZİRAAT BANKASI FAİZ ORANLARI:

Tüketici kredisi: 1.17

Taşıt kredisi: 1.21

Konut kredisi: 0.99

Ziraat Bankası Konut Kredisi

Müşteriye en çok vade imkânı sunan bankalardan birisidir. 3 ay ile 180 aya kadar vade seçeneği vardır. Verilen kredinin alt limiti 10.000 TL, üst limiti ise 1.000.000 TL olarak belirlenmiştir. Konutun ekspertsiz değerinin en fazla %80'ine kadar kredi verilmektedir. Satışa konu olan konutun kendisi, ipotek olarak bankaya temin edilir. Gerekli görülürse ek teminat da istenir. Ziraat Bankası konut kredisi alan müşterilere hayat, konut ve zorunlu deprem sigortası da yapılmaktadır.

VAKIFBANK FAİZ ORANLARI:

Konut kredisi: 0.99

Taşıt kredisi: 1.45

İhtiyaç kredisi: 1.08

HALKBANK FAİZ ORANLARI:

İhtiyaç kredisi: 1.19 (Maaş müşterileri) - 1.25 (Diğer müşteriler)

Taşıt kredisi: 1.19

Konut kredisi: 0.99

GARANTİBBVA FAİZ ORANLARI:

Dijital ihtiyaç kredisi: 1.14

Konut kredisi: 1.02

Taşıt kredisi: 1.23

HALKBANK KREDİLERİ FAİZ ORANLARINDA GÜNCEL DURUM NE?

Halkbank Hızlı Kredi Faiz Oranları

Halkbank ''Hızlı Kredi'' paketinde %1,39 faiz uyguluyor. 60 aya kadar vade seçeneğiyle sunulan kredi için en fazla 15.000 TL'lik talepte bulunabilirsiniz.

Maaşını Halkbank'tan Alanlara Özel Kredi Faiz Oranları

Maaşını Halkbank'tan alanlara özel sunulan kredide %1,19 faiz uygulanıyor ve 60 aya kadar kredi veriliyor. Kredide üst limit olarak 20.000 TL belirlenmiş.

Halkbank Kamu Çalışanlarına Özel Kredi Faiz Oranları

Kamu çalışanları için sunulan kredi için 60 aya kadar vade imkanu mevcut. En fazla 100.000 TL kredi verilen bu pakette %1,25 faiz uygulanıyor.

Halkbank Özel Sektör Çalışanlarına Özel Kredi Faiz Oranları

Özel sektör çalışanları için %1,25 faiz oranıyla sunulan kredide en fazla 100.000 TL kullanılabiliyor. Kredi vadesi 60 ay vadeye kadar çıkabiliyor.

Halkbank Mutlu Emekli İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Emekliler için sunulan ''Mutlu Emekli İhtiyaç Kredisi'' paketinde %1,19 faiz uygulanıyor. En fazla 100.000 TL kredi veren banka, 60 aya kadar vade sunuyor.

Halkbank Gayrimenkul İşyeri Satışı Kredisi Faiz Oranları

Halkbank işyeri alımları için sunduğu kredide 10.000.000 TL'ye kadar destek sunuyor. %1,19 faiz oranıyla sunulan bu pakette 120 ay vade seçeneği bulunuyor.

Vakıfbank Sarıpanjur Konut Kredisi Faiz Oranları

Vakıfbank ''Sarıpanjur Konu Kredisi'' kampanyasında %0,99 faiz uyguluyor. Bankadan 180 ay vadeye kadar kredi kullanabilirsiniz. En fazla 1.500.000 TL kredi sunuluyor.

Vakıfbank İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

En fazla 60 ay vadeyle ihtiyaç kredisi kullanabileceğiniz Vakıfbank, 125.000 TL'ye kadar kredi sunuyor. Aralık ayı itibariyle güncel faiz oranı %1,25 olarak belirlenmiş.

Vakıfbank Taksitli Ek Hesap Faiz Oranı

Vakıfbank taksitli ek hesap en fazla 12 ay vadeyle veriliyor. 99.999 TL'ye kadar kullandırılan ek hesap kredisinde %1,60 faiz oranı uygulanıyor.

Konut Kredisi Kullananlar Dikkat

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, bankalardan ev kredisi kullananlarda alınan ekspertiz ve ipotek bedellerinin tüketicilere geri ödenmesi gerektiğini bildirdi. Şahin, "Bankadan konut kredisi kullanmış tüketiciler, ekspertiz ücreti ödemişlerse tüketici hakem heyetlerine başvurarak, ödedikleri miktarı talep edebilirler. Herhangi bir belge sunmalarına gerek yok" dedi.

Mahmut Şahin, bankaların konut kredisi çeken tüketicilerden haksız şekilde ekspertiz ve ipotek ücreti tahsil ettiğini ileri sürdü. Bankaların özel gayrimenkul değerleme şirketlerine ödedikleri ücreti tüketicilerden tahsil etme haklarının olmadığını kaydeden Şahin, Kayseri'de bir tüketicinin bu konuda Kocasinan Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyetine başvurusunun olumlu sonuçlandığını, bankanın itirazı üzerine görülen davada da Tüketici Hakem Heyetinin kararını Kayseri 1. Tüketici Mahkemesinin yine tüketici lehine onadığını bildirdi.

Bu kararın emsal niteliğinde olduğunu ve tüketicilerin başvurmaları halinde bankaların gayrimenkul değerleme şirketi tarafından gerçekleştirilen ekspertiz raporu bedelini iade etmeleri gerektiğini vurgulayan Şahin, şöyle konuştu: "Ekspertiz ücretleri bankalar için ekstra gelir kaynağı durumuna geldi. Bankalar normal koşullarda 300 lira ekspertiz ücreti öderlerken, tüketicilerden 600 lira 700 lira gibi ücretler talep edebiliyorlar. Ayrıca bankalar tüketicilerden aldıkları ekspertiz ücretlerinin faturasını da kendi adlarına kestirerek vergiden düşüyorlar. Bu devlete karşı yapılan bir hile. Kayseri 1. Tüketici Mahkemesi bankanın ekspertiz işlemine ilişkin toplu fatura sunduğunu, davalı adına bağımsız fatura sunmadığından, yapmış olduğu ekspertiz işlemini davalı adına faturalandıramadığından davanın reddine karar verdi ve Tüketici Hakem Heyetinin kararını onadı. Bankadan konut kredisi kullanmış tüketiciler, ekspertiz ücreti ödemişlerse, tüketici hakem heyetlerine başvurarak, ödedikleri miktarı talep edebilirler. Herhangi bir belge sunmalarına da gerek yoktur. Bu konuda Tüketici Hakem Heyeti, bankadan bilgi isteyecektir."