Bugünkü
Takvim

Bakan Albayrak: Büyüme ivmemiz artmaya devam ediyor

ekonomisi yeniden büyüme patikasına girdi. 3’üncü çeyrekte yüzde 0.9 büyüdü. Ekonomistler son çeyrekte yüzde 5, yıl sonunda da pozitif büyüme beklediğini açıkladı.


Bakan Albayrak, üretim ve istihdamın güçlendirileceğini açıkladı: 4. çeyrekte hedefimiz yüzde 5...
Kur saldırılarını püskürten engelleri aştı. 3. çeyrekte ekonomideki büyüme yüzde 0.9'a ulaştı.


BÜYÜME BAŞLADI
Geçen yılki kur saldırısıyla birlikte yıllık bazda üç çeyrek daralan Türkiye ekonomisi, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın koordinatörlüğünde yürütülen dengelenme sürecinde atılan adımlarla tekrar büyüme patikasını döndü. verilerine göre; Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0.9 büyüdü. (GSYH) 734.3 milyar dolar, kişi başı milli gelir ise 8 bin 954 dolar olarak gerçekleşti. TÜİK bu yılın ilk iki çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını da revize etti. Birinci çeyrek küçülmesi yüzde 2.4'ten 2.3'e, ikinci çeyrek küçülmesi de yüzde 1.6'dan 1.5'e çekildi.

SANAYİ HAREKETLENDİ
Ekonominin yeniden büyüme patikasına dönmesinde, faiz indirimleri ile tekrar tüketmeye başlayan vatandaşın artan güveni, devletin harcamaları ve turizm sektörünün canlılığı etkili oldu. Son çeyrek büyüme beklentisi ise yüzde 4-5 oranında açıklanıyor.

'BÜYÜME İVMEMİZ ARTIYOR'
HAZİNE
ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, çeyreklik bazda büyümelerin ardından te ekonominin yıllık bazda da büyümeye geçtiğini belirterek, dengelenme dönemi başarısı, maliyetlerde sağlanan düşüş, artan güven endeksleri ve değişim sürecinin etkileriyle sanayide gelen yıllık bazda büyümeyi önemli gördüklerini ifade etti. Albayrak, "Dördüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler, büyüme ivmemizin artmaya devam ettiğini gösteriyor" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.