Ulaş Özdemir

ULAŞ ÖZDEMİR

Tarihi 13 Nisan 2024

Kilidi açamamak!

TRABZONSPOR, seyircisinden uzak çıktığı iç saha karşılaşmasında topa en fazla sahip takım olmasına rağmen mağlup bir şekilde bitirdi.
Sivasspor takımı alanı çok iyi daraltarak yaklaşık 30 metrede Trabzonspor'u karşıladı.
Topa bu kadar yüksek yüzdeyle sahip olan takımların karşısında derinde savunma yapan bir takım varsa bu dengeyi bozmak çok zordur. Nitekim Trabzonspor da bayağı zorlandı. Rakip defans dengesini bozacak, sürpriz koşu atacak isimleri bulması gerekiyordu.
Aslında Menuier ile bunu çok kez denedi ama başarılı olamadı. Sivasspor sabırla savunmasını yaptı kendisine gelecek o yarım şansı da sabırla bekledi.
Nitekim ikinci yarının ortalarına doğru yakaladığı atağın başından sonuna kadar Trabzonspor orta sahası ve savunmasında herhangi bir dirence uğramadan golü buldu. Bu cümleyi izninizle bir kez daha yazmak istiyorum.
Trabzonspor orta sahası ve savunmasında herhangi bir dirence uğramadan golü buldu.
Trabzonspor'un bu defans ve orta saha kurgusu topa sahip anlarda iyi görüntü veriyor olabilir. Ancak top rakibe geçtiği zaman hesabının iyi yapılması lazım. Özellikle seneye Avrupa kupalarında mücadele edecek bir takım için topun rakipte olduğu dakikalardaki oynanış şekli en az sahip olduğunuz dakikalar kadar önemli.
Bu alışkanlıklar Trabzonspor'un gelecek sezona bırakacağı en önemli miraslardan biridir.