Bugünkü
Takvim
  • 22 Ocak 2011, Cumartesi

Merkez Bankası için iki ucu keskin bıçak

* Merkez Bankası'nın faiz kararını değerlendir misiniz?
Merkez Bankası sıcak para girişini ve kredi genişlemesini yavaşlatmak istiyor. Ancak Merkez'in son faiz kararı piyasalarda sürpriz etkisi yaptı. Banka'nın daha önceki verdiği sinyal faizleri düşürmeyeceği yönündeydi. Merkez Bankası'nın sıcak para ve kredi genişlemesine yönelik tedbirlerinin sonucu alınmadan gelen yeni faiz kararının etkilerini değerlendirmek şu an için zor görünüyor.

* Faiz kararına piyasaların tepkisini açıklar mısınız?
Piyasalar beklenmeyen faiz kararında kısa vadeli ilk tepkiyi verdi. Doların yükselmesi ile başlayan TL'deki değer kaybı borsada kayıplara dönüştü. Kararın hedefinde genişlemesine yönelik önlemlerin olması özellikle bankacılık hisselerinde satış baskısını artırdı. Merkez'in ikinci hamlesi munzam karşılık oranlarının yükseltilmesi olacak. Bankaların kredi hacimlerinde ortaya çıkacak dalgalanma bankacılık kârlarını düşüreceğinden hisselerde satış baskısını artırabilir.

* Merkez Bankası'na yönelik eleştirileri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Merkez'in cari açık ve kredi genişlemesi üzerindeki kaygıları devam ediyor. Merkez Bankası bugüne kadar denenmemiş bir faiz politikası izliyor. Ancak sorun, para politikası duruşundaki kredibilite zayıflığıdır. Son faiz kararı gösterdi ki Merkez Bankası, uygulanan para politikasına yönelik endişeleri henüz giderememiş. Merkez'in daha önce faizleri düşürmeyeceği yönündeki sinyallerin aksine hareket etmesi piyasalar tarafından tutarsızlık olarak algılandı. Öte yandan küresel ekonomide kötü gidişat devam ediyor. Alınan tedbirler ile sıcak para gelmesin istiyoruz. Ancak, Türkiye yabancı yatırımcılar için cazibesini koruyor. Daha açık söylemek gerekirse, Türkiye'ye sıcak para girişinde mevcut önlemler yetersiz kalıyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya