Bugünkü
Takvim

Mareşal Hafter!

SANIRIM geçtiğimiz haftaydı... "LİBYA 2020'nin en çok konuşulan ülkesi olacak" diye yazdım. Sonra da ekledim:
Ne Moskova ne Berlin ne de başka bir başkent LİBYA'ya barış getiremez... Bu kimilerine göre iddialı bir cümleydi. Ama dengeler de ortadaydı. Bilmiyorlardı.
Oysa savaşın tarafları ve istekleri belliydi. Sadece burada görenlerin sayısı çok değildi.
GENERAL HAFTER Pentagon'u, Rockefeller ailesini, ABD Savunma Bakanlığı'nı yani koca bir yapıyı temsil ediyordu.
Arkasında dünyayı talan eden petrol şirketleri vardı. Libya'nın zenginliğini kimseye bırakmaya niyetleri de yoktu. Suriye'de yaptıklarını benzer bir şekilde hayata geçirmek istiyorlardı.
DEAŞ kuruldu, YPG oluşturuldu, SURİYE karıştı. Savaş büyüdü.
Milyonlarca insan evinden yurdundan oldu. Sonunda ABD gelip petrole kondu. Tek ilgilendikleri de buydu zaten...
Başka örnekleri de vardı. Bu nedenle "BERLİN'den sonuç da çıkmaz BARIŞ da çıkmaz" diye yazdım...
İşte dün ne oldu!
Halife Hafter ve yönettiği yüzde 71'i MÜSLÜMAN olmayan YAPI Trablus Havalimanı'nı RUS FÜZELERİYLE vurdu! Mitiga Havalimanı'na 6 grad füzesi yollayan HAFTER "BARIŞ DA YOK ATEŞKES DE" diyordu... Zaten ateşkes, BARIŞI isteyenlerin tutunduğu daldı. Bu adam ve arkasındaki gücün böyle bir isteği yoktu. Savaş sürecekti.
Yayılacaktı. Suriye'de yaşanan dramlardan öte bir şey olacaktı...
Biraz ÖZEL'e girerek gidelim.
Belki olaylar daha sağlıklı bir pencereden görülür. Libya'ya ÇÖKEN HAFTER'in kim olduğu böylece daha net anlaşılır...
Pentagon, 2015 yılında Hafter'i ünlü Beşgen binasında ağırladı.
Yaklaşık 5 yıl önce özel bir törenle... Sonuçta LİBYA'nın yeni lideri seçiliyordu. Az şey değildi bu... Büyük sükse ile lanse edecekleri Hafter'e bir askeri rütbe gerekiyordu. Öyle bir şey yapılmalıydı ki HAFTER'in kendisi bile inanmalıydı. Öyle de oldu. Akıllı adamlardı...
Hafter'e orgeneralden daha büyük bir rütbe takdim edildi.
Hafter, Field Marshal yani MAREŞAL oluverdi. Rütbedeki 5 yıldız, Pentagon binasının 5 köşesini temsil ediyordu. Bir ilginç detay daha vardı. Bu en az 5 yıldızlı PENTAGON binası kadar önemliydi. 5 yıldız LİBYA PETROLLERİ için savaşı başlatan tırmandıran 5 BÜYÜK ABD'Lİ PETROL ŞİRKETİNİ de temsil ediyordu... ExxonMobil (ABD), Chevron (ABD), Phillips 66 (ABD), Schlumberger (ABD) ve gizli dev olarak bilinen Valero Energy (ABD)... Libya petrollerinin bu 5 şirket arasında dağıtılacağına dair anlaşma, 2015 yılında imzalandı. MAREŞAL de buna imza attı! Ortada bugünkü gibi LİBYA sorunu yokken kimsenin gündeminde bile değilken İMZALAR atılıyordu!
Devlet başkanı gibi hareket eden HAFTER de petrolleri vermekte bir sorun görmüyordu...
Bu 5 şirketin ikinci hedefi de elbette Akdeniz petrolleri olacaktı.
BP, Chevron Corporation, Eni, ExxonMobil, Royal Dutch Shell, Total ve elbette ConocoPhillips'in bir arada olduğu ve 'Big Oil' olarak bilinen bu enerji ortaklığı ilk olarak Libya'da yer alacaktı.
Ancak Derin Amerika, sadece Amerikan şirketlerinin Libya'da söz sahibi olmasını istedi. O nedenle ExxonMobil (ABD), Chevron (ABD), Phillips 66 (ABD), Schlumberger (ABD) ve Valero Energy olarak karar verildi.
Hafter'in Moskova'daki masadan kalkması, Berlin'de hiçbir anlaşmaya imza atmaması doğal. Çünkü bu iki masa yani MOSKOVA ve BERLİN onu başka bir ortaklığa itiyor. Onu büyüten Washington, Libya konusundaki imzayı attırdı. Yani yeni bir imzaya gerek yok ki...
2015'te iş bitti yani... ABD'nin ateşkes ya da BARIŞ için atacağı tek adım yok. Perde arkasını pek bilen olmadığı için gerçek yüzlerini saklıyorlar...
Durum böyle olduğu için Hafter'in ne ateşkes ne de barış için hiçbir anlaşmayı kabul etmeyeceği ortada. Fransa ve İngiltere en azından Libya petrolleri için Big Oil'i öne çıkartmak istedi. Ancak Washington buna olumsuz cevap verdi. Tabii ki İngiltere Hafter'in imzasını, ABD'nin 'Büyük 5' planını engellemek isteyecek. Ancak HAFTER'in vereceği bir karar değil bu.
PATRONLARI var onlar son sözü söyler. Hafter, Washington'ın daha doğrusunu yazmak gerekirse Derin Amerika'nın emirlerini uygulayan bir asker. ROLÜ BU!
Bir yandan da özel rütbesiyle gelecekte Libya Devlet Başkanı olma hayalini kuruyor. Bu da son derece doğal. Hafter'in çocukları Belgacem Hafter ve Saddam Hafter'in eğitim bursları nereden geldi? ExxonMobil ve Chevron'dan... Peki bu iki büyük dev her önüne gelene BURS verir mi? ASLA! Yani yıllar öncesinden Hafter'in Libya'nın devlet başkanı olacağı belliydi.
Dünyanın en güçlü şirketleri ExxonMobil ve Chevron, öyle herkese burs veren şirketler değildi ki. Yani burada tesadüf yok. ABD vazgeçmezse HAFTER Libya'nın başına getirilecek... Karşı çıkan da yok buna. Adamla görüşmeyen BATILI devlet kalmadı gibi...
Asıl üzerinde durulması gereken ABD'nin yeni tavrı!
Amerika Birleşik Devletleri, artık açık şekilde oyun oynamaya başladı. Hafter'i net olarak desteklerken, 5 enerji şirketinin Libya'da olması için de gizli adım atmadı. İran'ı vururken de gizli davranmadı. Irak Başbakanı Mehdi'yi tehdit ederken de gizliliği seçmeyen bir Washington gördük.
İşte bu büyük tehlike. Çünkü Washington eskiden planını yapar, sonuçlanınca herkes gerçeği anlardı. Şimdi planını yapıyor, ilan ediyor ve uyguluyor.
Tabii ki bunun etkisi çok daha fazla hissediliyor. Ortadoğu karıştı, Afrika da karışacak. Fransa yeni bir Afrika kararı aldı. Afrika'nın birçok ülkesine yeni askeri güç göndereceğini açıkladı. Yani ABD ile Afrika'da karşı karşıya geleceğini kabul etti. Fransa, Afrika'yı kaybederse iç savaşla baş başa kalır. İç savaş da Fransa'yı sıradan bir ülke haline getirir ki, elbette Elysee Sarayı buna izin vermek istemeyecektir. ABD'ye gücü yetmeyecektir ama PAY almak için de ön almaktadır!
ABD'de akıllı olan bazı isimler şunu yazmakta konuşmakta söylemekte... Amerika Birleşik Devletleri'nin Avrupa için de büyük bir planı var. Kontrol edilebilir bir Rusya'ya bağımlı olan Avrupa... Ardından Rusya'nın elindeki gücü tamamen Washington'a bağlayan bir plan.
Rusya hiçbir zaman ABD'nin karşısında bir güç olmadı, olamadı. Washington, Moskova'yı güçlü göstererek Avrupa'yı işgal etti. O nedenle Rusya'yı süper güç olarak görmek büyük ama çok büyük yanılgıdır. LİBYA ve SURİYE'deki ortaklıkları zaten çok net! Kaldı ki İNGİLİZ DERİN DEVLETİ
ROTHSCHILDLER Rusya'da çok ama çok güçlüdür...
Ancak ALMANYA üzerinden Washington'a kayan bir RUSYA fotoğrafı var... Dikkat edilmesi gereken de bu...
Önemli olan perde gerisini okuyabilmek... ABD tam olarak yanına VATİKAN'ı ALMANYA'yı RUSYA'yı ve ARAP LİGİ'ni alırsa işler daha da zora girer. Gidişat da bu yönde... Türkiye mi? Ankara her şartta kazanan taraf olacaktır...
MERKEZİNDE bizim olduğumuz coğrafyada bize rağmen iş olmaz olamaz. Bunu bilmeyen de yok... Suriye'de bunu yaşayıp öğrendiler... Yine de gelişmeleri çok iyi takip etmek şart...
Sürprizlere çok müsait bir iklim var. Çok hem de...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

Betül Betül

Sonuç Pentagon ve müritleri in imha edilip dünyanın huzura kavuşması gerek. Türkiye kendi eksenini kurmalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet27
hayır0
cevapla 23.01.2020 17:15
abdullah abdullah

Bütün Bati, Hafter denilen Cunta fosili muhatap alarak mesru hale getirdi bu kadar Bati ülkesi bu kadar aptal olamaz...Demekki bilincli...Bu kurgu Lipya'da tuttu; bundan sonra, bölünmesi,sömürülmesi gereken her ülkede bu kurgu uygulanirsa sürpriz olmaz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet86
hayır0
cevapla 23.01.2020 17:13
Danyal Danyal

Türkiye önce kendi Dünya Ekonomik Türk Birliğini ve sonra'da Dünya Ekonomik Müslümanlar Birliğini önderlik ederek kurması gerekiyoru!

Aynı Görüşte misiniz?
evet150
hayır4
cevapla 23.01.2020 14:46
Doğukan. Doğukan.

Ya Yönetimi değiştirirlerse yani Hafterden farklı düşünmeyen Mandacılığa bağlı , uydu olmaya razı CHP ve CEMAAT var . Onlar bugün gariban zulüm altında olan İdlibteki çocuklara terörist diyorlar ama esas PKK YPG DAEŞ DHKPC bunlara terörist dediklerini duymadım ...PKK silah bırakmaz diye umudu olan bir partiden söz ediyoruz . Öyle bir satarlar ki memleketi 100 yıl öncesinin o çok kötü kararları bize cennet gibi gözükür . Tehlike çok büyük , İstanbul seçimlerinde resmen büyük oyunlar döndü ama yeterli önlem alınmadığı için . Yani kimsenin günahını almak istemem ya paraya tamahkarlık yapıp sandıkları boş bıraktılar AKPARTİ çalışanları ya da kazandık sarhoşu olup sandıkları boş bıraktılar ve olanlar oldu ...Boş bırakılan tüm yerler de seçimler geç sayıldı çünkü değişiklik için zaman gerekiyordu . Diğer AK Parti nin kazandığı yerlerde ise bilerek hatalar ve geçersiz sayılan yüzbinlerce oylar vardı. SANDIĞI BOŞ BIRAKMANIN BEDELİNİ ÖDETTİLER. AKPARTİ GELECEK SANDIK ÇOK DEĞERLİ !!! UYANIN

Aynı Görüşte misiniz?
evet156
hayır9
cevapla 23.01.2020 10:59
ayhan ayhan

Bir konu daha ; Türkiye; Pakistan /Hindistan denkleminde duygusal ve eksik tutum sergiliyor. Pakistan da 200, hindistan da 400 milyon müslüman var. Pakistan 50 -60 yıllık memleket . Bize kurtuluş savaşında kolundaki bilezikleri gönderen halk Pakstan değil, o zaman böyle bir devlet yoktu. Hindistan coğrafyasında yaşayan müslüman halktı. Asya' da silah dengesi açısından Çin'i Rusya ile, Nüfus, üretim ve teknoloji dengesi açısından da Hindistan ile dengeleyebilirsiniz. Hint/Pakistan sorunlarında ölçüsüz ve duygusal taraflı reaksiyonumuz bize büyük bir düşman (İndia) kazandırıyor. Oysa Hindistan ile dinler üstü bir strateji ile ilişki kurulmaya çalışılmalıdır. Açıktan Pakistan'a destek Türkiye nin çıkarına değildir, büyük resim içerisinde. Pakistan, yüksek nüfusu, düşük eğitimi, düşük teknoloji birikimi vs ile bir yüzyıl daha kendi iç meselelerini çözemeyen, sorunlu bir ülke olarak devam edecektir. Oysa Hindistan potansiyeli ile yükselen değerdir. Saygılarımla

Aynı Görüşte misiniz?
evet43
hayır24
cevapla 23.01.2020 08:53

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya