Bugünkü
Takvim

İlk füze

ABD'NİN İran'ın en önemli isimlerinden Kasım Süleymani'yi suikastla ortadan kaldırması dünyada manşet.
Herkes "Şimdi ne olacak?" ve "ABD bunu neden şimdi yaptı?" sorularının cevaplarını aramakta... Kasım Süleymani ortada olan biriydi! Ortadoğu'da girip çıkmadığı yer de yoktu.
ABD gibi diğer istihbarat kuruluşları da izliyordu! Şimdi rahatsızlık veren neydi? Bu sorunun cevabı, olanları ve olacakları anlatır!
İran değişik ilişkilerin yuvalandığı, değişik devlet sistemi olan bir ülkedir. Kasım Süleymani'nin ölümüyle pek çok şey yazılıp çizilmeye başlandı. Ancak böylesine DERİN bir AKLI olan İRAN'ın ilkokul mezunu bir ismi alıp yukarılara neden taşıdığını anlamadım.
Anlamam da zor! Suikasttan sonra açıklamalara baktım...
Kim desek veriyor, kim tepki gösteriyor diye... Çin örtülü destek verirken RUSYA açıktan KAHRAMAN ilan ettiği Süleymani'yi koruyordu.
ABD'ye ateş püskürüyordu!
"DEAŞ ve EL KAİDE ile mücadele eden çok başarılı bir askerdi... ABD'nin dar görüşlü adımları ciddi tehlikelere gebe..." sözleriyle tepkilerini gösteriyorlardı... Hemen notlarıma baktım... Bir iki yıl önce Kasım Süleymani'nin Moskova'da PUTİN ve ŞOYGU ile görüştüğünü hatırladım. İnkar edilse de ABD istihbaratı görüşmeyi biliyordu.
Sızdırıyordu...
Bu pencereden olaya bakarsak karşımızda ilginç bir tablo çıkmakta...
Kasım Süleymani'nin hayatını, yükselişini, gücünü yakından incelersek, bölgedeki hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını anlarız. Burası ORTADOĞU neticede...
İlkokul mezunu bir inşaat işçisi nasıl oluyor da İran'da en güçlü cumhurbaşkanı adayı haline geliyordu? Suikasttan sonra sorulması gereken diğer soru da buydu!
Kasım Süleymani, 15 Aralık-1 Ocak tarihleri arasında İdlib, Afganistan'ın Tacikistan sınırındaki Badakşan, Gazze, Beyrut, Sana ve son olarak öldürüldüğü Bağdat'ta bulundu. Gazze'de dalından düşen bir yapraktan haberi olan İsrail'in, Süleymani'nin ziyaretinden nasıl haberi yoktu?
Bu mümkün müydü? Sanırım değil! Bu ihtimalin imkansız olduğunu düşünürsek demek ki, İsrail içindeki bir grup da Süleymani'nin büyümesini istiyordu. İlkokul mezunu olan Süleymani genç yaşında Ayetullah Ali Hamaney ile tanıştı. Çok aktif olmak istiyordu. Uyduruk rütbelerle İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanlığı'na yükseltildi. İlkokul mezunu Süleymani, İran'ın kirli işlerinin lideriydi... YÜKSELİŞ NASIL GERÇEKLEŞİYORDU! Bilen yok...
Şii'leri bir araya getiren ve kendileri gibi Müslüman olan Sünniler'in öldürülmesi için yüzlerce ekip kuran Süleymani'nin infazı, Pentagon'un bölgede ne kadar etkin olacağının işaretiydi.
Çünkü Rusya-İran ve Çin denklemi güçleniyordu. ÜÇ ÜLKENİN birlikte yaptığı son deniz tatbikatı tansiyonu iyice yükseltmişti... Esad'ın İdlib'deki tüm katliamlarını Süleymani'nin ekibinin yaptığı ileri sürülüyordu. Aynı şekilde Badakşan, Gazze, Beyrut ve Sana'da da birçok operasyonun merkezinde Süleymani vardı.
Rusya da Çin de Süleymani'ye destek veriyordu. Hatta DEAŞ'ın Çin yakınlarında ortaya çıkması nedeniyle Süleymani Badakşan'ı ziyaret etmişti. BADAKŞAN'daki ÇİN üssü de ABD için tehditti. Bu üs Çin'in bölgedeki gözüydü...
Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, hatta görevden alınmasaydı İngiltere Başbakanı Theresa May de Ruhani'den sonra Kasım Süleymani'nin cumhurbaşkanlığına onay verecekti. Süleymani'den sonra İran'ın nasıl bir hal alabileceğini düşünmek bile çok zordu. İşte Putin, Şi Cinping ve Theresa May'in Süleymani'yi büyük oyuna almak istemesi, Pentagon'u harekete geçirdi.
Pentagon, istediği anda Süleymani'yi infaz edebilirdi. Çünkü bugün İran Genelkurmay Başkanlığı'ndaki çok önemli bir masa, emirleri Pentagon'dan alıyor. İran ordusunun kullandığı silahların içinde ABD menşeili olanlar hiç az değildir! Nasıl oluyordu bu!
O masa, Süleymani'ye istihbarat sağlayan bir masaydı.
Gazze'ye gitmesini sağlayan güzergahı hazırlayan da Tel Aviv'den desteği alan da o masaydı. Şimdi Pentagon öncelikli olarak 12 ülkeyi Washington eksenine yanaştıracak planı, Süleymani ile başlattı. Amaçları bu! İran, Irak, Suriye, Lübnan, Libya, Somali, Sudan, Fransa, Tunus, Cezayir, Kıbrıs ve Türkiye... Pentagon, dolayısıyla Washington, daha da net adımlar atacak. İran ve Irak gibi merkezlerde çok ciddi, sert hamlelerde bulunacak. Bu iklimin beklentisi doğrultusunda Washington, İran'ın kendilerine ciddi bir misilleme yapmasını istiyor. Eğer ciddi misilleme gelmezse, ABD kendi yapacağı büyük bir saldırı ile İran'ı, Rusya ve Çin'den kopartacak.
ABD kendine zarar verme konusunda eşsizdir! İKİZ KULE saldırılarında olduğu gibi... ABD bu planını hayata geçirirken Rusya ve Çin'e karşı da adım atacak.
Rus Gazprom, İngiliz- Hollanda ortaklığı Shell, Avusturya şirketi Omy, Fransız Engie, Alman şirketleri Uniper, Wintershall, İtalyan Saipem ve İsviçre Allseas Washington'ın hedefinde. Bu şirketler Kuzey Akım-2 için bir araya gelmişti.
Ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kaldılar. Bu şirketler açık şekilde Pentagon tarafından tehdit edildi. Eğer projeden çekilme yönünde bir işaret vermezlerse, PENTAGON daha saldırgan bir tutum içine girecek...
Tansiyon artacak. Kasım Süleymani'nin infazı ile Kuzey Akım-2'de yer alan şirketlere uygulanan yaptırımlar aynı planın detayları.
ABD Savunma Bakanı Mark Esper'in de "Oyun değişti" cümlesi, 2020'nin çok daha savaş ve kan döküleceğinin kanıtıydı.
22 trilyon dolar borcu olan Amerika Birleşik Devletleri, enerjiyi kontrol etmek için ilk füzesini Süleymani için kullandı.
Amerika Birleşik Devletleri, tek kurtuluşun Akdeniz olduğunu biliyor. O nedenle öncelikli hedef içinde yer alan 12 ülkenin birçoğu Akdeniz'e sınırı olan ülkeler.
Ortadoğu merkezli bir karışıklığın petrol fiyatlarını 100 doların üzerine çıkartması da ABD için çok önemli.
Petrolün varili 100 doların üzerinde olursa, Çin için zor günler başlar. Elbette burada Rusya biraz güçlenir ama onun da ihraç edeceği petrol ve doğalgaz sınırlandırıldığı anda Rusya da beklenen finans gücüne ulaşamaz.
Sovyetler Birliği'ne karşı koz olarak kullanılan Soğuk Savaş dönemi, şimdi Avrasya için revize edildi. Tabii Soğuk Savaş, çok sıcak yaşanacak bu kez.
Bütün bunlar ABD'nin planı...
Hayata geçip geçemeyeceğini göreceğiz... Ama ilk füze atıldı mı? ATILDI! İzleyelim...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

YusufAKINCI YusufAKINCI

“Herşey göründüğü kadar gerçektir, Ama! bazen herşey göründüğü gibi olmaya da bilir Neden?. Çünkü menfaatten ” O zaman Bir Olayların içersin deki “GERÇEKLİK” menfaatin ne olduğu, kimin ve kimlerin bundan ne faydalanacağı? Yakın tarihten Başlar isek ABD’nin tarihi iç savaşının gerekçesi ile kazanımı? 2. Dünya savaşının bitimine yakın ABD kendisi pearl harbor bombalar suçu Japonya’ya atar bunu karşılık Atom bombasının tanıtımı Japonya’ da yapar. Bu sayede Almaya’nın elindeki gizli v değerli bilgilerin tamamının RUS’ların eline geçmeden alır. Pardon Füze yokmuş ile IRAK’ın işgali, İkiz kuleler, DAEŞ mücadelesi ile Ortadoğu. İRAN konusu yaptırımdan kurtulmanın müzakerenin olmasına Engel olan bir bedel ve gerekçe oldu. "Bana göre" saygılarımla

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır7
cevapla 08.01.2020 07:43
Ortadoğu Ortadoğu

Şu anki durum sadece Abd ve İran birbirlerini denediği durum Hangi ülke kimi destekliyor onu görmek ıstiyorlar .tüm Dünyadan gelecek yansımaya göre hareket edecekler.zaten girdiği Tüm savaşları kaybeden emperyalist U.S.A kendini Dünyanın kabadayısı zannedemeye devam ediyor. Oysakı Dünya çok değişti.Ortadogu ki güçlü olan Ülkemiz söz sahibi artık. Dünyada sayılı teknolojik envantere ve orduyu sahip çok şükür. Bu durumu İdrak edemeyen cahil kesimler olsada ! Sözün Özü Düşmanım dostu dostumdur diye hareket etmeyip herzaman Ülkeni Savunmada olacaksin. Ülkesini beğenmeyenler için Afrika kapıları sonuna kadar açık orada istedikleri demokratik şartlarla heralde yaşayabilirler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 08.01.2020 07:26
polatb polatb

bu plan iranın içinden gibi duruyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 07.01.2020 19:04
noname noname

ABD ve IRAN savaşırsa saflar; -ABD İngiltere japonya g.kore avusturalya kanada -IRAN RUSYA ÇİN TÜRKİYE TURK DEVLETLERİ ALMANYA FRANSA olarak şekillenecek... ÇİN Petrolsüz kalmayacak çünkü RUSYA Rezervi ve Türk Devletleri Rezervi Var.. ABD de IRAN girince ordan kolay çıkamayacak en sonun da herşeyi ve ekipmanı bırakıp kaçacak...Bu da ABD de ikinci Vietnam Sendromu oluşturacak.... Pentagon denen ahmaklar ordusu belki TÜRKİYE yi yanına alabilirse belki birşey yapabilirler oda belki.... ama yaptırım ve F 35 ve 15 Temmuz dan dolayı biraz zor gene de büyük bir Yardımda bulunarak bu işi geriye çevirebilirler... Gene de ZOR ABD için... ABD nin bu hareketi bölgede ABD düşmanlıgını hat safhaya çıkaracak... bu kesin İstenbeyen yabancı Düşman konumuna düşecek.. Daha şimdiden Bu halde...Dini ve tarihi alanların bombalanması bunun işareti... herkes IRAN ın etrafında toplanabilir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet200
hayır200
cevapla 07.01.2020 13:22
Rza Rza

Ergün abi seviyoruz seni selamlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet57
hayır5
cevapla 07.01.2020 13:04

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya