Bugünkü
Takvim
  • 31 Ağustos 2019, Cumartesi

Aptallık üzerine

TÜRKİYE ABD'den Patriot istedi. Washington vermedi. Red kararı alan Obama için Trump'tan "Aptallık yaptı" açıklaması geldi.
Evet bu aptallık yüzünden Türkiye gitti Rusya'dan S-400'leri aldı. ABD'nin bu aptallığı Türkiye'yi Rusya'ya yaklaştırdı.
Şimdi günün sorusu; "ABD ikinci aptallığı yapacak mı?"... Yani 1.4 milyar dolar ödediğimiz F-35 savaş uçaklarını verecek mi? Yoksa Trump da kendinden sonra gelecek başkanlar tarafından aptallıkla suçlanacak bir red kararı mı alacak?
Sonuçta artık onların sorunu... Herkes kendi aptallığına yanar. Türkiye için alternatifler ziyadesiyle mevcut.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya ziyaretinde Putin'le Soçi veya Kremlin yerine Moskova yakınlarındaki Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı'nda görüşmesi boşuna değil.
Nitekim İngilizler Putin-Erdoğan zirvesinin yerine işaret ediyor.
"Erdoğan tüm dünyaya mesaj verdi" diyorlar. Hatta Başkan Erdoğan'ın SU-57 uçağı önünde poz verip "Alacağımız uçak bu mu" diye espri yapmasını bile İngiliz basını sayfalarına taşıyor. Bununla da yetinmeyip analizler yapıyorlar. F-35 ile SU-57'yi karşılaştırıyorlar. Hız ve kalkış ağırlığı açısından SU-57'lerin daha vantajlı olduğunu yazıyorlar.
F-35'te tek motor SU-57'de çift motor olduğunu hatırlatıyorlar.
Amerika'da üretilen bir uçağın maliyeti 98 milyon dolar. Ruslarınki ise 35 milyon dolar. Peki Türkiye S-400'lerden sonra Ruslardan savaş uçakları da alırsa ne olur? İngilizler oturmuş buna da kafa patlatmış...
Diyorlar ki; "S-400 hava savunma sistemlerinin NATO sistemlerine entegre edilmeden de işletilebileceği, tehdit olmaması durumunda stand-by durumunda yıllarca tutulabileceğini kaydeden diplomatik kaynaklar, savaş uçakları açısından böyle bir olasılığın olmadığını kaydediyorlar." İş SU-57 savaş uçaklarının alımına gelince İngilizlerde endişe başlıyor. Görüşlerine başvurdukları uzmanlardan "NATO ülkelerinin geliştirdiği ve dost hava unsurlarının birbirlerini tanımasını sağlayan kodların müttefik savaş uçaklarının birlikte yer alacakları tatbikatlar ya da operasyonlarda yaşamsal önemde. Türkiye'nin Rusya'dan temin edilecek savaş uçaklarıyla kollektif NATO savunma sistemi içinde yer alması mümkün olamaz" cevabı geliyor. İngilizler Türkiye'nin Rusya'dan teknoloji transferi yaparak 2023'te göklerde seyredecek yerli uçağımızı daha da geliştirebileceğimizi vurgu yapıyorlar. Tıpkı CNN İnternational gibi "Türkiye Batı'dan kopacak" diye ağlıyorlar. Yunan kanalları da sürekli Akdeniz'de doğalgaz arayan gemilerimizi, onlara eşlik eden savaş uçakları ve fırkateynlerimizi gösterip "Eyvah... Türkler artık ABD ve Avrupa'yı dinlemeden kafasına göre takılıyor" diye feryat ediyor.
Evet Türkiye'nin söz dinleme dönemi bitti. Artık söz dinletme dönemine giriyoruz Allah'a şükür.
ABD patriot vermeyecek sonra "S-400 alma" talimatını verecek.
Türkiye de "Peki" diyecek. Yok artık. Bitti. Geçti o günler. Gereğini hiç düşünmeden yaptık. Şimdi de F-35 vermiyorsan ya başka yerden alırız ya da kendimiz üretiriz. Artık umrumuzda değil. Problem sizin.
Trump bile bile Obama'nın aptallığına düşecek mi? Yani hem F-35 vermeyip hem de utana sıkıla "SU-57 alma" demeyi görev edinecek mi? Bu arada bir aptal utanacağı bir şey yaptığında, mutlaka yaptığı şeyin görevi olduğunu iddia eder. Amerika kıtasında yaygın olan bir atasözünde "Öküzün önünde, eşeğin arkasında, aptalın her yanında tedbirli ol" deniyor. ABD'li filler ve eşekler şunu bilsin ki; Türkiye artık bunu yapıyor, hazırolda beklemiyor, tedbirini alıyor. Yani bir aptalı yanıldığına inandırmanın en iyi yolunu seçiyoruz.
Onu kendi bildiğine bırakarak yolumuza devam ediyoruz.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya