Bugünkü
Takvim
  • 17 Haziran 2020, Çarşamba

Kadının korunması

■ Eşimle boşanma aşamasındayız. Boşanma sebebimiz ise aile içi şiddet. Eşimden ve eşimin yakınlarından şiddet gördüğüm için, mahkemeden eşim ve ailesi hakkında uzaklaştırma kararı aldırdım ve çocuklarımla birlikte valilik tarafından belirlenen bir yerde barındırılıyoruz. Benim sağlık güvencem yok ama gördüğüm şiddet nedeniyle düzenli tedavi ve kontrol gerektiren hastalıklarım var. Sağlık güvencem olmadan bu tedavilerime nasıl devam edebilirim? F.A.
Ülkemizde kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve şiddet mağduru kadınlara gerekli ekonomik, sosyal ve hukuki yardımların yapılması amacıyla pek çok çalışma yapılmakta, çeşitli yasal düzenlemeler hayata geçirilmektedir. Bu yasal düzenlemelerden biri de 20 Mart 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'dur.
Kanun'un 19. Maddesi'ne göre, hakkında koruyucu tedbir kararı verilen kişilerden genel sağlık sigortalısı olmayan ve genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi kapsamına da girmeyen veya genel sağlık sigortası prim borcu sebebiyle fiilen genel sağlık sigortasından yararlanamayan ya da diğer mevzuat hükümleri gereğince tedavi yardımından yararlanma hakkı bulunmayanlar; bu hallerin devamı süresince, gelir testine tabi tutulmaksızın genel sağlık sigortalısı sayılır. Ayrıca, hakkında önleyici tedbir kararı verilen kişinin aynı zamanda rehabilitasyonunun veya tedavi edilmesinin gerekli olduğuna karar verilmesi halinde, genel sağlık sigortası kapsamında karşılanmayan rehabilitasyon hizmetlerine yönelik giderler ile rehabilitasyon hizmetleri kapsamında verilmesi gereken diğer sağlık hizmetlerinin giderleri devlet tarafından karşılanır. Dolayısıyla herhangi bir sağlık güvenceniz olmasa bile, hakkınızda mülki amir veya hakim tarafından verilen tedbir kararları devam ettiği müddetçe, sağlık yardımlarından ücretsiz olarak yararlanabilir ve tedavinize devam edebilirsiniz.

Ne zaman emekli olurum?
■ Haziran 1971 doğumluyum, 29 Mayıs 1991-10 Eylül 1992 arası 15 ay askerlik yaptım. SSK giriş 1 Şubat 1994, askerliğimin kaç ayını ödersem bir yıl erken emekli olurum? 5...148209 Nolu SMS

İşe girişinize göre 25 yıl, 54 yaş ve 5675 prim gün şartlarına tabisiniz. 14.5 aylık askerlik ödeyerek 25 yıl, 53 yaş ve 5600 prim gün şartlarına tabi olabilir ve yaştan bir yıl kazanabilirsiniz.
Bu durumda prim gün sayısını tamamlayıp Haziran 2024 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
  • ve ya