Geçmişe dönük fazla mesaileri nasıl alacaksınız?

Çalıştığımız işyerinde çalışma saatleri 08.30-18.30'dur. Cumartesi günleri de 13.30'a kadar çalıştırıyorlar. Geçmişe dönük fazla çalışmalarımızı nasıl alabiliriz? 5... 098051 Nolu SMS
İş Kanunu'na göre haftalık çalışma süresi 45 saattir. Haftada 45 saatten fazla yapılan çalışmalar fazla çalışmadır ve saat başına düşen miktarının yüzde 50 artırılması suretiyle ödenir.
Ücretlerde zaman aşımı 5 yıldır. 5 yıl içerisinde iş mahkemesine dava açarsanız ya da Çalışma Bakanlığı'na şikayet dilekçesi verirseniz ve bu alacaklarınız tespit edilirse alacaklarınızı alabilirsiniz.

Belediyede 4/B statüsünde sözleşmeli mühendis olarak çalışmaktayım. 10 Temmuz'da KPSS'ye gireceğim. KPSS puanı çerçevesinde, bakanlıkların 4/B statüsündeki alımlarına başvuracağım. Yerleştirilmem durumunda istifa edip aynı anda yeni yerdeki 4/B'li mühendislikte göreve başlayabilir miyim? Çevremdekiler 'İstifa edersen 1 yıl atanamazsın' diye bir şey söylüyor. Bu doğru mu? U.G.
Belediyelerde sözleşmeli olarak istihdam edilenlerin doğum ve askerlik hariç hizmet sözleşmelerini tek taraflı fesih etmeleri halinde, fesih tarihinden itibaren 1 yıl geçmedikçe kurumların 4/B'li statüsündeki sözleşmeli personel pozisyonlarına atanmaları mümkün değil. Siz de KPSS'ye girip kamu kurumlarının 4/B'li statüdeki sözleşmeli mühendis pozisyonları yerine memur statüsündeki mühendis kadrolarına tercihte bulanabilirsiniz.

İstanbul'da yolcu taşıyan özel boğaz teknelerinde çalışıyorum. 18 saat işimizin başındayız. Bizi denetleyen yok, denizde çalışıyoruz ama karadan sigorta gösteriyorlar. Mesai almıyoruz. Bayramlarda, resmi tatil günlerde çalışıyoruz, para vermiyorlar. Bordroda maaşı asgari ücret gösteriyorlar, bir de tehdit edip "Nereye şikayet etseniz farketmez. Sizleri de tazminatsız atarız" diyorlar. (Gemi çalışanları)
Deniz-İş Kanunu kapsamında gemi adamı olarak çalışıyorsanız, sizi karadan sigortalı göstermeleri yasalara aykırıdır. Fazla mesai, resmi tatil çalışması vb. alacaklarınız ödenmiyorsa, Çalışma Bakanlığı'na şikayet edebilirsiniz ya da iş mahkemesine dava açabilirsiniz. Sizi korkutmaları konusunda bu tür söylemlere kulak asmayın. Bu tür tehditlerle sizi yıldırmasınlar, hakkınızı arayın.

ASKERDEKİLERİN ATAMASI...
KPSS 2010/1 merkezi yerleştirme neticesinde üniversiteye yerleştim. Üniversiteye evraklarımı teslim ettim. Askerde olmam sebebi ile üniversitedeki personel müdürü "Sen askerdesin o yüzden göreve başlayamazsın" açıklamalarında bulunuyor. Göreve başlatılıp başlatılamayacağıma açıklık getirmenizi rica ederim.
Öncelikle hayırlı tezkereler diliyorum. Siz endişe etmeden askerlik görevinizi tamamlayın. ÖSYM tarafından yapılan yerleştirme neticesinde yerleştirilen ancak bu tarihte askerde olması nedeni ile ataması yapılamayan adayların askerliğinin bitmesi sonucunda yerleştiği kuruma müracaat etmesi halinde atamaları yapılmakta. Bu yüzden atamanızın yapıldığı kuruma askerde olduğunuzu ve askerlik görevi sonunda göreve başlayacağınızı belirten bir dilekçe verin. Askerlik bitiminde de görevinize başlayabilirsiniz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
1962 doğumlu bir bayanım. İlk işe giriş tarihim 01.06.1982. 199 gün faal çalışmam var. 01.06.1994 tarihi isteğe bağlı girişle 1950 gün ödemem var. Mayıs 2006'dan Şubat 2008'e kadar 937 gün çalışmam bulunuyor. Emeklilik için ne yapmalıyım? 5...686600 Nolu SMS
Vermiş olduğunuz bilgilere göre toplam 2779 civarında prim gün sayınız mevcut. SSK girişinize göre 20 yıl, 40 yaş ve 5000 prim gün şartlarına tabisiniz. 20 yıl ve 40 yaş şartınız tamamlanmış ancak tam emekli olabilmeniz için 2221 gün civarında prim ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca 3600 prim günü tamamlayarak da emekli olabilme imkanınız bulunmakta. 821 gün civarında prim ödeyerek 3600 prim gününü tamamlamanız halinde 58 yaşınızın dolacağı 2020 yılında emekli olabilirsiniz.

12.05.1967 doğum tarihim, 01.07.1987 de SSK girişim. Ne zaman emekli olabilirim? Ratif TAHSİNOĞLU
SSK girişinize göre 25 yıl, 50 yaş, 5375 prim gün şartlarına tabisiniz. Toplam 5647 prim gün sayınız mevcut. Prim gün sayınız dolmuş ancak 25 yıl şartınız 2012, yaş şartınız da 2017 yılında dolacak. Bu durumda emekli olacağınız tarih 12.05.2017 olacaktır. SSK girişiniz, askerlikten önce olduğundan borçlanma yapmanız emeklilik yaşınızı değiştirmez.

  • ve ya